Dzisiaj przygotowałam dla Was krótki artykuł związany z ważnym wydarzeniem we Włoszech – Festiwalem Piosenki Włoskiej w San Remo (po włosku Il Festival della Canzone Italiana, w skrócie po prostu Il Festival di Sanremo).
San Remo czy Sanremo?
Jak pewnie zauważyłeś w tytule pojawia się San Remo, a niżej napisałam Sanremo. To nie jest błąd, chociaż wiele osób myli jedno z drugim. San Remo to nazwa miejscowości w zachodniej części Ligurii, w której odbywa się festiwal. Il Festival di Sanremo to już nazwa własna tego muzycznego wydarzenia i w tym przypadku pisze się to łącznie.
Krótka historia festiwalu w San Remo
Czy wiesz, że to jeden z najstarszych europejskich festiwali piosenki? To właśnie na jego wzór powstała chociażby Eurowizja. Co ciekawe, zwycięzca Festiwalu ma prawo być przedstawicielem Włoch w konkursie Eurowizji, aczkolwiek nie ma takiego obowiązku. W przypadku, gdy zwycięzca nie chce brać udziału w Eurowizji, Rai (włoska telewizja publiczna, organizator Sanremo) wewnętrznie decyduje kto ma reprezentować Włochy.
Festiwal odbywa się raz w roku od 1951 i chociaż początki były trudne, teraz jest to wydarzenie, które przyciąga sporo turystów. Co ciekawe, Festiwal stworzono żeby zwiększyć napływ turystów na wybrzeże liguryjskie podczas tego mniej popularnego okresu (Festiwal zawsze odbywał się w okolicy lutego). Obecnie siedzibą tego konkursu jest Teatr Ariston – jeśli uczysz się włoskiego mogłeś już słyszeć tę nazwę, ponieważ często pojawia się w podręcznikach do nauki włoskiego.
Jak jest odbierany festiwal we Włoszech?
Jak to zazwyczaj z takimi wydarzeniami bywa – są zwolennicy i przeciwnicy. We Włoszech często słyszę reakcje typu: „O nie, znowu ten festiwal”, ale z drugiej strony statystyki oglądalności mówią co innego. Wydaje mi się, że to trochę tak jak w Polsce jest z disco polo – nikt tego przecież nie słucha, ale każdy zna te piosenki. Jedno jest pewne: Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo to już stały element włoskiej kultury.
Początkowo na festiwalu przedstawiano głównie tradycyjne, melodyczne włoskie piosenki. Z czasem piosenkarze zaczęli wykorzystywać scenę do poruszania problemów społecznych (to szczególnie w latach 60.). W tej chwili można powiedzieć, że festiwal jest otwarty na niezależną muzykę, której główną rolą jest zdobyć aprobatę publiczności.
Zwycięzca edycji 2020
W tym roku zwycięzcą został dość nowy na włoskim rynku muzycznym piosenkarz Diodato ze swoją piosenką Fai rumore. Ten tytuł, przetłumaczony na język polski oznacza „Hałasuj”, a sama piosenka zachęca do walki z ciszą w związkach. Cisza tworzy straszną barierę w komunikacji, autor chce spróbować tę barierę pokonać. Posłuchaj… prawda, że wpada w ucho?
Ja nie ukrywam, że w tym roku za bardzo nie śledziłam Festiwalu, ale odsłuchałam większość tegorocznych propozycji i szczerze mówiąc, cieszę się, że to właśnie ta piosenka wygrała. Diodato zgodził się również wziąć udział w tegorocznej edycji Eurowizji, jednak z powodu pandemii całe wydarzenie zostało odwołane.
A ty oglądasz Eurowizję? Który włoski reprezentant najbardziej zapadł Ci w pamięć? 🇮🇹🎵
Podziel się w komentarzu!
PS Tutaj znajdziesz zestawienie wszystkich piosenek reprezentujących Włochy na Eurowizji!
✍️ Autorka tekstu Festiwal w San Remo
Paulina Kania
Skoro interesują Cię materiały o włoskiej muzyce, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):