Język czeski na poziomie A1–A2 został już przez Ciebie opanowany?* Postanowiłeś wskoczyć na wyższy poziom? Przedstawię Ci materiały przeznaczone do nauki dla średniozaawansowaych (B1–B2). Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w realizacji Twojego postanowienia.
*Jeśli nie, na dole znajdziesz linki do artykułów z materiałami do nauki czeskiego właśnie na tym poziomie.
Z czego korzystać?
Na poziomie B1–B2 masz większy wybór, jeżeli chodzi o materiały do nauki czeskiego. Jest to spowodowane lepszą znajomością języka, dzięki której możesz korzystać z większej ilości czeskojęzycznych źródeł. Utrwalasz sobie zagadnienia gramatyczne oraz poznajesz nowe. Jednak bardzo ważne jest na tym etapie słownictwo. Możesz się z nim zapoznać na wiele sposobów, nie tylko poprzez podręczniki, ale również przez e–booki czy filmiki na YouTubie. Dzięki temu, możesz dopasować tematykę do swoich zainteresowań. Zachęcam do przeczytania artykułu o całkowitym zanurzeniu.
Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): PODRĘCZNIKI
Na tym poziomie masz do wyboru wiele ciekawych pozycji. Doceniam je za ich wszechstronność, która jest pomocna w nauce. W większości przedstawiłam serie podręczników, z którymi mogłeś się już spotkać w czasie swojej nauki języka czeskiego.
Poziom B1:
- Čeština pro cizince B1 – moja ulubiona seria na poziomie B1. Zestaw zawiera podręcznik, ćwiczenia oraz nagrania. Ponadto każdy rozdział jest podzielony na słownictwo, dialogi, gramatykę, czytanie, słuchanie, wymowę, realia oraz powtórkę gramatyczną z poziomów A1–A2.
- Česky krok za krokem 2 – podręcznik B1 + dwa zeszyty ćwiczeń. Z tym podręcznikiem możesz powtórzyć i rozszerzyć zagadnienia gramatyczne oraz leksykalne. Pomaga on także w rozwijaniu umiejętności słuchania, czytania ze zrozumieniem, mówienia oraz pisania.
Poziom B2:
- Podręcznik + ćwiczenia Čeština pro cizince B2 – podręcznik na poziomie B2 wraz z ćwiczeniami i nagraniami. Jest podzielony na takie same kategorie jak poprzedni. W książce obecne są także zadania powtórkowe z poziomu B1.
- Čeština pro středně a více pokročilé – podręcznik na poziom B2 oraz zaawansowany C1, dlatego może się przydać do nauki na dłuższy okres. Pomaga w poszerzeniu zasobu słownictwa. Wyjaśnione są w nim także trudniejsze zagadnienia gramatyczne.
- Čeština pro středně a více pokročilé – pracovní sešit – ćwiczenia do podręcznika o tym samym tytule. Przeznaczone na poziom B2–C1.
GRAMATYKA
Czeska gramatyka w pigułce – są to czterostronicowe tabele gramatyczne, które przedstawiają najważniejsze zjawiska gramatyczne. Można w nich znaleźć między innymi wzory odmian czasowników, przymiotników oraz rzeczowników.
Gramatika současné češtiny – przedstawione są w niej w przejrzysty sposób zasady współczesnej gramatyki języka czeskiego. Jest to duże ułatwienie dla wzrokowców, ponieważ sporo zagadnień zostało przedstawionych w formie tabel. Cały zbiór jest napisany w języku czeskim.
Textová cvičení z českého jazyka – ćwiczenia dla średniozaawansowanych B1–B2. W pierwszej części książki znajdują się zadania gramatyczne. Natomiast w następnej zajmujemy się czytaniem tekstów oraz odpowiedzią na pytania.
Soubor cvičení k české gramatice – ćwiczenia gramatyczne od poziomu B1 do zaawansowanego C1. W każdym rozdziale zajmujemy się inną częścią mowy. Dzięki tym ćwiczeniom możemy na spokojnie opanować zagadnienia gramatyczne.
Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM
Na poziomie B1–B2 możemy znaleźć o wiele więcej materiałów do czytania po czesku. Jest to bardzo ważna umiejętność. Przez czytanie możesz w przyjemny i łatwy sposób otaczać się językiem czeskim. Oprócz wymienionych poniżej źródeł, obycie z czytaniem zapewniają również podręczniki.
Książki z serii Adaptovaná česká próza
Zawierają ćwiczenia do tekstów oraz nagrania audio:
- První láska a jiné povídky B1
- Povídky malostranské B1
- Staré pověsti české a moravské B1
- Košík plný milenců B2.
Inne materiały:
- www.gramar.in – strona zapewnia szeroki wybór ćwiczeń na różnych poziomach czytania ze zrozumieniem i nie tylko.
- Digitální knihovna Kramerius – strona Narodowej Biblioteki Czeskiej Republiki. Możesz tam znaleźć wiele darmowych skanów książek.
- Městská knihovna v Praze – strona Praskiej Biblioteki Miejskiej. Dostępne są tam darmowe e-booki. Wśród nich możesz znaleźć twórczość znanych czeskich pisarzy, np. Klimy czy Hrabala.
- Seznam Zprávy – portal z wiadomościami z Czech oraz ze świata. Polecam czytać parę informacji dziennie. Jest to świetna oraz łatwa metoda na poszerzenie swojego zasobu słownictwa.
Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): SŁOWNIKI
Słowniki są nieodłączną częścią nauki języka. Dlatego chciałabym polecić, moim zdaniem, najlepsze tradycyjne słowniki, które dostępne są na rynku. Właśnie one są ze mną od początku mojej przygody z nauką języka czeskiego. Trochę więcej o nich pisałam w moim artykule o czeskim dla początkujących.
TRADYCYJNE:
- Słownik czesko–polski, M. Basaj, J. Siatkowski, Wiedza Powszechna 2010,
- Słownik polsko-czeski/Polsko-český slovník, K. Oliva i in., Leda 2012,
- Wielki czesko-polski słownik frazeologiczny, pod red. T.Z. Orłoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2010.r
INTERNETOWE:
- Lingea
- Glosbe
- prirucka.ujc.cas.cz – idealna opcja, jeżeli nie jesteś pewny odmiany wybranego słowa. Pokazuje Ci poprawne koniugacje oraz deklinacje.
- Skell – świetna strona, która pokazuje Ci słowa w przykładach oraz połączeniach.
- Korpus.cz – czeski narodowy korpus językowy.
- cestina20 – słownik z neologizmami, slangiem oraz regionalizmami.
- Nechybujte.cz – na stronie możesz znaleźć słownik współczesnego czeskiego, słownik czeskich synonimów oraz wiele więcej.
Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): INTERNET
ROZUMIENIE ZE SŁUCHU
Za pomocą poniższych stron możesz otaczać się językiem czeskim w każdym momencie. Mając poziom B1–B2 czeka na Ciebie ogrom świetnych materiałów do osłuchania się z językiem. Każdy znajdzie dla siebie tematykę, która go zainteresuje. Dzięki temu, z przyjemnością zanurzysz się w czeskim, poszerzając swoją wiedzę oraz słownictwo. Możesz bez problemu uczyć się w trakcie długiej podróży lub nawet jazdy do pracy czy szkoły.
- iVysílání – strona Czeskiej Telewizji, dzięki której możesz obejrzeć wiele filmów oraz seriali zupełnie za darmo.
- Portal.rozhlas.cz – strona Czeskiego Radia, która zapewnia Ci darmowy dostęp do wielu stacji radiowych.
- TedxPrague – widea z konferencji TED odbywającej się w Pradze. Zdecydowanie jest to strona, która umożliwia połączenie przyjemnego z pożytecznym.
- Čtenářský deník Rozhlas – na stronie Czeskiego Radia można także posłuchać audiobooków. Warto zaznaczyć, że są dostępne również klasyki czeskiej literatury.
- O češtině od A do Z – nie mogłabym pominąć tak świetnej opcji nauki, jaką jest słuchanie czeskiej audycji o języku czeskim.
- Netflix.
Kanały na Youtube
Świetna opcja dla osób, którym trudno znaleźć wolną chwilę na naukę. Na YouTubie można wyszukać wiele czeskich kanałów o różniej tematyce. Dlatego chciałabym teraz wymienić parę najpopularniejszych opcji.
- Večerníček a nejkrásnější pohádky – kanał z wieloma bajkami oraz starymi czeskimi filmami.
- Česká filmová klasika – kanał z czeskimi klasykami filmowymi. Sądzę, że każdemu uda się coś dla siebie znaleźć.
- Tady Gavin – kanał o nauce języka czeskiego oczami Amerykanina, który jest samoukiem.
- Tady Kovy – kanał prowadzi Karel Kovar, który często w sposób komediowy komentuje aktualne wydarzenia ze świata. U niego na profilu pojawiają się także filmiki podróżnicze.
- Hana Winkel – Hana prowadzi kanał o tematyce lifestylowej. Warto zajrzeć i możliwe, że uda Ci się znaleźć temat idealny dla Ciebie. Tematyka tych filmów jest raczej lekka.
- Trochu Lepší – kanał idealny dla osób zainteresowanych tematem rozwoju osobistego. Lektorka mówi wyraźnie, dlatego jest to idealne źródło do nauki. Całe filmiki są wzbogacone animacjami, które pomagają w zrozumieniu tematu.
- Na potítku – świetny kanał dla osób zainteresowanych literaturą oraz studiujących filologię czeską. Prowadzący w sposób przejrzysty przedstawia wybrane zagadnienia. Ponadto skupia się on nie tylko na literaturze czeskiej.
ĆWICZENIA INTERNETOWE
- Materiały – Česky krok za krokem 2 – dodatkowe materiały do podręcznika Česky krok za krokem 2 dla poziomu B1. Ponadto na stronie możesz znaleźć ćwiczenia, nagrania audio, testy oraz tabele gramatyczne.
- www.czechonlinetutor.com – duży wybór ćwiczeń online oraz fiszek z serii podręczników Česky krok za krokem. Nie trzeba posiadać podręcznika, żeby je wykonywać. Dużym udogodnieniem jest automatyczne sprawdzanie zadań.
- www.goethe-verlag.com – zadania leksykalne polegające na uzupełnianiu luk w zdaniach. Dodatkowo można wybrać poziom trudności zadań.
- www.mozaika.eu – darmowe ćwiczenia z automatycznym sprawdzaniem odpowiedzi. Dostępne są wszystkie poziomy, jednak w linku wyświetlą Ci się zadania dla poziomu B1–B2.
A może Ty korzystasz ze źródeł na poziomie B1–B2, które chciałbyś polecić? Podziel się w komentarzu swoimi odkryciami!
Powodzenia w dalszej nauce 😉
Zachęcam do dołączenia do naszej grupy na Facebooku: Językowa Siłka.
Aleksandra Jakubowska