Czeski A1-A2

Język czeski dla początkujących (A1-A2)

Chcesz rozpocząć przygodę z językiem czeskim? Oto artykuł w sam raz dla Ciebie!

Postanowiłeś nauczyć się języka czeskiego, a może wciąż się zastanawiasz i nadal nie jesteś pewny czy warto? Nie za bardzo wiesz od czego zacząć lub z jakich pomocy korzystać jeśli chodzi o język czeski dla początkujących? Właśnie dlatego w tym artykule spróbuję przedstawić najlepsze materiały, które zdecydowanie pomogą Ci w przygodzie, jaką jest nauka języka czeskiego!

Od początku

Czeski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, tak samo jak polski oraz słowacki. Właśnie przez to może wydawać się tak prosty, że nawet nie potrzeba się go uczyć, żeby dogadać się za granicą. Nic bardziej mylnego! Jest to język stosunkowo prosty do nauki dla Polaków, jednak trzeba być czujnym. Ucząc się języka czeskiego napotkasz wiele „false friends”, czyli słów, które są niemal identyczne pod względem formy, jednak różnią się znaczeniowo.

Język czeski nie jest popularny wśród Polaków. Na szczęście w Polsce możemy znaleźć parę ciekawych pozycji pomagających się go nauczyć. To wszystko świetnie dopełniają materiały, które są ogólnodostępne w Internecie. Ułatwią Ci one dotarcie do poziomu językowego, dzięki któremu będziesz mógł w stopniu komunikatywnym rozmawiać oraz czytać w tym języku.

Język czeski dla początkujących: PODRĘCZNIKI

Jeżeli nie jesteś pewny, czy nauka języka czeskiego jest dla Ciebie, radzę się powstrzymać z pochopnym kupowaniem podręczników. Najlepiej przejrzeć darmowe materiały dostępne w Internecie. Jeśli jednak jesteś już zdecydowany, to zapraszam do przeglądu podręczników dostępnych na rynku. W internetowych księgarniach można znaleźć wiele pozycji do nauki języka czeskiego, ale niestety ciekawych polskich podręczników na razie na rynku jest niewiele.

Podręczniki w języku polskim:

 • Mám nápad! Czeski dla początkujących. Poziom A1-A2. kurs posiada 15 lekcji (10 tematycznych i 5 powtórzeniowych), skupia się na nauce komunikacji. Można tam znaleźć niezbędne słownictwo, podstawy gramatyki i co najważniejsze, nagrania w formie MP3.
 • Czeski nie gryzie! nauka na poziomie A1A2, jest ona najłatwiej dostępna na polskim rynku, ale muszę przyznać, że nie jestem wielką fanką tej pozycji. Wybrałabym ją jako dodatek do innej książki. Zawiera ona naukę słownictwa, podstawy gramatyki oraz ciekawostki o kulturze Czech.
język czeski
Materiały do nauki języka czeskiego

Inne:

 • Čeština pro cizince A1 a A2 moja ulubiona pozycja z powodu jej wszechstronności. Książka całkowicie w języku czeskim, ale moim zdaniem nie powinna też sprawić problemu osobom rozpoczynającym naukę. Jest podzielona na segmenty: dialogi, leksyka, gramatyka, słuchanie, czytanie, wymowa oraz realia. Dużym plusem jest to, że potrzebna jest tylko jedna książka na dwa poziomy. W pakiecie zawarte są również ćwiczenia oraz nagrania.
 • Česky krok za krokem 1 podręcznik czeskoangielski, ale jest również możliwość kupna wersji czeskorosyjskiej. Przeznaczony do nauki na poziomie A1A2. Podzielony na 24 lekcje, pomaga w nauce czytania ze zrozumieniem, mówienia, rozumienia ze słuchu oraz pisania. Posiada bogatą szatę graficzną.
 • Čeština expres 1-4 seria książek do nauki języka czeskiego na poziomie A1A2. Możliwa jest opcja zakupu z polskim suplementem. Dwie pierwsze części obejmują poziom A1, a następne A2. Autorzy skupili się w niej na mówieniu i rozumieniu, a gramatykę przedstawili za pomocą tekstów. Znaleźć tam można również bardzo dużo informacji o kulturze Czech.

GRAMATYKA

Czeska gramatyka w pigułce czterostronicowe tabele gramatyczne języka czeskiego. Przedstawiają najważniejsze zjawiska gramatyczne. Można w nich znaleźć między innymi wzory odmian rzeczowników, przymiotników i czasowników, tabelę zaimków oraz podstawowe zwroty.

Gramatyka języka czeskiego, Lingea zagadnienia gramatyczne przedstawione w dość przystępny sposób. Zawiera również przykłady oraz wyjątki.

Język czeski dla początkujących: WYMOWA

Czeska wymowa zazwyczaj nie sprawia dużej trudności. Należy jednak skupić się na literach, których nie mamy w języku polskim oraz na akcencie, który w języku czeskim jest na pierwszej sylabie. Poniższe propozycje mogą ułatwić Ci naukę. Należy jednak pamiętać, żeby mieć jak najwięcej kontaktu z językiem, np. poprzez radio, telewizję lub Netflixa.

 • Forvo polecam do nauki wymowy czeskich wyrazów, idealna aplikacja na sam początek.
 • kanał Vladimíra Franty kanał prowadzony w języku czeskim, dlatego na samym początku może sprawiać pewne trudności. Moim zdaniem jest to najlepszy kanał zajmujący się czeską wymową. Można na nim również obejrzeć filmiki porównujące wymowę wybranych głosek w różnych językach słowiańskich.

Język czeski dla początkujących: CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

W podręcznikach wcześniej przeze mnie wymienionych można bez problemu ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jednak żeby wprowadzić różnorodność do Twojej nauki języka czeskiego, postanowiłam polecić Ci dodatkowe materiały.

Książki z serii Adaptovaná česká próza. Teksty zostały uproszczone do danego poziomu, aby można było zapoznać się z nimi w bardzo wczesnej fazie nauki czeskiego. Książki zawierają ćwiczenia do opowiadań oraz filmy.

Język czeski dla początkujących: ROZUMIENIE ZE SŁUCHU

Jest to bardzo ważna umiejętność, którą trzeba ćwiczyć w trakcie nauki języka czeskiego. Nie zawsze masz okazję wyjechać do Czech i tam ją szkolić. Możesz jednak skorzystać z kilku ciekawych stron, dzięki którym Twój poziom się poprawi.

 • Portál Českého rozhlasu strona radia, na której możesz posłuchać wielu audycji, aby osłuchać się z językiem.
 • ceskatelevize.cz/ivysilani/ strona Czeskiej Telewizji udostępnia wiele materiałów do oglądania, dlatego myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Dla początkujących polecam serię historyczną Dějiny Udatného Českého národa. Jest ona zrobiona w formie animowanej, w przystępnym języku, opowiadająca o losach Czech.
 • lyricstraining.com świetna aplikacja, dzięki której w przyjemny sposób możesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Wybierasz piosenkę dostępną w ich bazie, poziom trudności i słuchając jej wypełniasz brakujące słowa w lukach.
 • Netflix klasyk do osłuchania się z językiem czeskim. Na sam początek polecam oglądać dobrze znany film z czeskimi napisami.
 • Spejbl a Hurvínek bajka z prostym językiem i ciekawymi informacjami o czeskich tradycjach i kulturze. Ponadto niektóre odcinki można obejrzeć na YouTube.

Język czeski dla początkujących: FISZKI

W nauce języków bardzo ważna jest znajomość słówek. Fiszki są skuteczną metodą uczenia się nowego słownictwa.

 • Quizlet moja ulubiona aplikacja do tworzenia fiszek. Można tam również znaleźć profile osób, które je tworzą. Polecam konto JitkaP, na którym znajduje się wiele przydatnych zestawów.
 • Czeski. 600 fiszek. Trening od podstaw. na rynku dostępne są gotowe fiszki do nauki języka czeskiego. Myślę, że jest to dobra opcja dla osób, które nie przepadają za ich tworzeniem.
 • Anki kolejna aplikacja do tworzenia fiszek. Dodatkowo dba o to, żebyś zapamiętywał nowe słówka oraz nie zapominał tych, których uczyłeś się już wcześniej.
 • Čeština expres 1, 2,3 zbiór fiszek do trzech części podręcznika Čeština expres.
 • www.czechprimer.org idealna strona dla wzrokowców. Fiszki ukazane poprzez obrazek, czeskie słowo oraz angielski odpowiednik. Jest możliwość odsłuchania wymowy.

Język czeski dla początkujących: SŁOWNIKI

INTERNETOWE:

TRADYCYJNE:

czeski
Oprócz tradycyjnych materiałów, korzystaj także z tych internetowych

Język czeski dla początkujących: APLIKACJE

Raczej nie zaskoczę nikogo, jeżeli wymienię wielką trójcę jaką są Quizlet (wspomniany już wcześniej), Duolingo oraz Memrise. Te aplikacje nie wszystkim przypadną do gustu, dlatego najlepiej sprawdzić je samemu. Z innych aplikacji polecam także:

 • 50 languages aplikacja ze słownictwem z różnych działów (nie tylko w języku czeskim). Umożliwia ćwiczenie leksyki na wiele sposobów.
 • Kurs języka czeskiego FunEasyLearn świetna opcja dla osób, które chcą zacząć naukę języka czeskiego. Oferuje dużo wartościowych lekcji o różnej tematyce oraz zadania z pisania, rozumienia ze słuchu i mówienia.

Język czeski dla początkujących: INTERNETOWE POMOCE NAUKOWE

 • www.locallingo.com strona, która pomaga w nauce języka czeskiego. Posiada podstawowe tematy do nauki na poziomie A1. Wytłumaczona jest na niej wymowa oraz gramatyka, a także przedstawione jest najważniejsze słownictwo. Dostępne są również zadania z tłumaczenia, leksyki oraz słuchania.
 • www.kurzycestinyprocizince.cz kurs czeskiego z krótkimi filmikami. Znajdują się tam zadania gramatyczne i leksykalne. W razie potrzeby można spojrzeć na transkrypcję.
 • www.czechstepbystep.cz na stronie są dostępne ćwiczenia online do podręczników z serii Čeština expres oraz Česky krok za krokem. Również można tam znaleźć podzielone tematycznie słownictwo oraz krótkie wiadomości z Czech. Jest możliwość przesłuchania informacji, a następnie sprawdzenia transkrypcji znajdującej się poniżej nagrania, aby upewnić się czy na pewno wszystko zostało dobrze zrozumiane.
 • Akcent Nauka Języka Czeskiego kanał na Youtube, na którym są dostępne lekcje z języka czeskiego po polsku.

POMOCE FACEBOOKOWE

 • Jitka Pourová – lektorka češtiny pro cizince strona facebookowa nauczycielki czeskiego. Można tam znaleźć wiele pomocnych materiałów do nauki języka oraz plansze, które w prosty sposób przedstawiają zasady gramatyczne.
 • Czeching  dostępnych jest tam wiele materiałów oraz ćwiczeń powtórkowych.

ĆWICZENIA INTERNETOWE

 

Mam nadzieję, że wśród materiałów, które wymieniłam znajdziesz coś dla siebie i dzięki temu łatwiej będzie Ci opanować język czeski na poziomach A1A2.

Zachęcam do dołączenia do naszej grupy na facebooku: Językowa Siłka!

Interesują Cię Czechy? Przeczytaj także o życiu w Czechach, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych materiałach do nauki czeskiego, to zajrzyj do artykułów: Jak nauczyć się języka czeskiego oraz Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2) 😉

Aleksandra Jakubowska

 

Aleksandra Jakubowska

Jestem absolwentką filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uwielbiam czytać książki, co naturalnie skłoniło mnie do wybrania ścieżki literaturoznawczej na studiach. Oprócz czeskiego uczę się też włoskiego, angielskiego, chorwackiego, francuskiego i japońskiego. Interesuję się również fotografią, kinematografią oraz podróżowaniem.

9 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️