Czeski B1–B2

Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2)

Język czeski na poziomie A1–A2 został już przez Ciebie opanowany?* Postanowiłeś wskoczyć na wyższy poziom? Przedstawię Ci materiały przeznaczone do nauki dla średniozaawansowaych (B1–B2). Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w realizacji Twojego postanowienia.

*Jeśli nie, na dole znajdziesz linki do artykułów z materiałami do nauki czeskiego właśnie na tym poziomie.

Z czego korzystać?

Na poziomie B1–B2 masz większy wybór, jeżeli chodzi o materiały do nauki czeskiego. Jest to spowodowane lepszą znajomością języka, dzięki której możesz korzystać z większej ilości czeskojęzycznych źródeł. Utrwalasz sobie zagadnienia gramatyczne oraz poznajesz nowe. Jednak bardzo ważne jest na tym etapie słownictwo. Możesz się z nim zapoznać na wiele sposobów, nie tylko poprzez podręczniki, ale również przez e–booki czy filmiki na YouTubie. Dzięki temu, możesz dopasować tematykę do swoich zainteresowań. Zachęcam do przeczytania artykułu o całkowitym zanurzeniu.

Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): PODRĘCZNIKI

Na tym poziomie masz do wyboru wiele ciekawych pozycji. Doceniam je za ich wszechstronność, która jest pomocna w nauce. W większości przedstawiłam serie podręczników, z którymi mogłeś się już spotkać w czasie swojej nauki języka czeskiego.

Poziom B1:

 • Čeština pro cizince B1 – moja ulubiona seria na poziomie B1. Zestaw zawiera podręcznik, ćwiczenia oraz nagrania. Ponadto każdy rozdział jest podzielony na słownictwo, dialogi, gramatykę, czytanie, słuchanie, wymowę, realia oraz powtórkę gramatyczną z poziomów A1–A2.
 • Česky krok za krokem 2 – podręcznik B1 + dwa zeszyty ćwiczeń. Z tym podręcznikiem możesz powtórzyć i rozszerzyć zagadnienia gramatyczne oraz leksykalne. Pomaga on także w rozwijaniu umiejętności słuchania, czytania ze zrozumieniem, mówienia oraz pisania.

Poziom B2:

GRAMATYKA

Czeska gramatyka w pigułce – są to czterostronicowe tabele gramatyczne, które przedstawiają najważniejsze zjawiska gramatyczne. Można w nich znaleźć między innymi wzory odmian czasowników, przymiotników oraz rzeczowników.

Gramatika současné češtiny – przedstawione są w niej w przejrzysty sposób zasady współczesnej gramatyki języka czeskiego. Jest to duże ułatwienie dla wzrokowców, ponieważ sporo zagadnień zostało przedstawionych w formie tabel. Cały zbiór jest napisany w języku czeskim.

Textová cvičení z českého jazyka – ćwiczenia dla średniozaawansowanych B1–B2. W pierwszej części książki znajdują się zadania gramatyczne. Natomiast w następnej zajmujemy się czytaniem tekstów oraz odpowiedzią na pytania.

Soubor cvičení k české gramatice – ćwiczenia gramatyczne od poziomu B1 do zaawansowanego C1. W każdym rozdziale zajmujemy się inną częścią mowy. Dzięki tym ćwiczeniom możemy na spokojnie opanować zagadnienia gramatyczne.

język czeski
Czytanie na poziomie średniozawansowanym

Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

Na poziomie B1–B2 możemy znaleźć o wiele więcej materiałów do czytania po czesku. Jest to bardzo ważna umiejętność. Przez czytanie możesz w przyjemny i łatwy sposób otaczać się językiem czeskim. Oprócz wymienionych poniżej źródeł, obycie z czytaniem zapewniają również podręczniki.

Książki z serii Adaptovaná česká próza

Zawierają ćwiczenia do tekstów oraz nagrania audio:

Inne materiały:

 • www.gramar.in – strona zapewnia szeroki wybór ćwiczeń na różnych poziomach czytania ze zrozumieniem i nie tylko.
 • Digitální knihovna Kramerius – strona Narodowej Biblioteki Czeskiej Republiki. Możesz tam znaleźć wiele darmowych skanów książek.
 • Městská knihovna v Praze – strona Praskiej Biblioteki Miejskiej. Dostępne są tam darmowe e-booki. Wśród nich możesz znaleźć twórczość znanych czeskich pisarzy, np. Klimy czy Hrabala.
 • Seznam Zprávy – portal z wiadomościami z Czech oraz ze świata. Polecam czytać parę informacji dziennie. Jest to świetna oraz łatwa metoda na poszerzenie swojego zasobu słownictwa.

Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): SŁOWNIKI

Słowniki są nieodłączną częścią nauki języka. Dlatego chciałabym polecić, moim zdaniem, najlepsze tradycyjne słowniki, które dostępne są na rynku. Właśnie one są ze mną od początku mojej przygody z nauką języka czeskiego. Trochę więcej o nich pisałam w moim artykule o czeskim dla początkujących.

TRADYCYJNE:

INTERNETOWE:

 • Lingea
 • Glosbe
 • prirucka.ujc.cas.cz – idealna opcja, jeżeli nie jesteś pewny odmiany wybranego słowa. Pokazuje Ci poprawne koniugacje oraz deklinacje.
 • Skell – świetna strona, która pokazuje Ci słowa w przykładach oraz połączeniach.
 • Korpus.cz – czeski narodowy korpus językowy.
 • cestina20 – słownik z neologizmami, slangiem oraz regionalizmami.
 • Nechybujte.cz – na stronie możesz znaleźć słownik współczesnego czeskiego, słownik czeskich synonimów oraz wiele więcej.

Język czeski dla średniozaawansowanych (B1–B2): INTERNET

ROZUMIENIE ZE SŁUCHU

Za pomocą poniższych stron możesz otaczać się językiem czeskim w każdym momencie. Mając poziom B1–B2 czeka na Ciebie ogrom świetnych materiałów do osłuchania się z językiem. Każdy znajdzie dla siebie tematykę, która go zainteresuje. Dzięki temu, z przyjemnością zanurzysz się w czeskim, poszerzając swoją wiedzę oraz słownictwo. Możesz bez problemu uczyć się w trakcie długiej podróży lub nawet jazdy do pracy czy szkoły.

 • iVysílání – strona Czeskiej Telewizji, dzięki której możesz obejrzeć wiele filmów oraz seriali zupełnie za darmo.
 • Portal.rozhlas.cz – strona Czeskiego Radia, która zapewnia Ci darmowy dostęp do wielu stacji radiowych.
 • TedxPrague – widea z konferencji TED odbywającej się w Pradze. Zdecydowanie jest to strona, która umożliwia połączenie przyjemnego z pożytecznym.
 • Čtenářský deník Rozhlas – na stronie Czeskiego Radia można także posłuchać audiobooków. Warto zaznaczyć, że są dostępne również klasyki czeskiej literatury.
 • O češtině od A do Z – nie mogłabym pominąć tak świetnej opcji nauki, jaką jest słuchanie czeskiej audycji o języku czeskim.
 • Netflix.

czeski - słuchanie

Kanały na Youtube

Świetna opcja dla osób, którym trudno znaleźć wolną chwilę na naukę. Na YouTubie można wyszukać wiele czeskich kanałów o różniej tematyce. Dlatego chciałabym teraz wymienić parę najpopularniejszych opcji.

 • Večerníček a nejkrásnější pohádky – kanał z wieloma bajkami oraz starymi czeskimi filmami.
 • Česká filmová klasika – kanał z czeskimi klasykami filmowymi. Sądzę, że każdemu uda się coś dla siebie znaleźć.
 • Tady Gavin – kanał o nauce języka czeskiego oczami Amerykanina, który jest samoukiem.
 • Tady Kovy – kanał prowadzi Karel Kovar, który często w sposób komediowy komentuje aktualne wydarzenia ze świata. U niego na profilu pojawiają się także filmiki podróżnicze.
 • Hana Winkel – Hana prowadzi kanał o tematyce lifestylowej. Warto zajrzeć i możliwe, że uda Ci się znaleźć temat idealny dla Ciebie. Tematyka tych filmów jest raczej lekka.
 • Trochu Lepší – kanał idealny dla osób zainteresowanych tematem rozwoju osobistego. Lektorka mówi wyraźnie, dlatego jest to idealne źródło do nauki. Całe filmiki są wzbogacone animacjami, które pomagają w zrozumieniu tematu.
 • Na potítku – świetny kanał dla osób zainteresowanych literaturą oraz studiujących filologię czeską. Prowadzący w sposób przejrzysty przedstawia wybrane zagadnienia. Ponadto skupia się on nie tylko na literaturze czeskiej.

ĆWICZENIA INTERNETOWE

 • Materiały – Česky krok za krokem 2 – dodatkowe materiały do podręcznika Česky krok za krokem 2 dla poziomu B1. Ponadto na stronie możesz znaleźć ćwiczenia, nagrania audio, testy oraz tabele gramatyczne.
 • www.czechonlinetutor.com – duży wybór ćwiczeń online oraz fiszek z serii podręczników Česky krok za krokem. Nie trzeba posiadać podręcznika, żeby je wykonywać. Dużym udogodnieniem jest automatyczne sprawdzanie zadań.
 • www.goethe-verlag.com – zadania leksykalne polegające na uzupełnianiu luk w zdaniach. Dodatkowo można wybrać poziom trudności zadań.
 • www.mozaika.eu – darmowe ćwiczenia z automatycznym sprawdzaniem odpowiedzi. Dostępne są wszystkie poziomy, jednak w linku wyświetlą Ci się zadania dla poziomu B1–B2.
język czeski - nauka
Podczas nauki korzystaj z różnych źródeł

A może Ty korzystasz ze źródeł na poziomie B1–B2, które chciałbyś polecić? Podziel się w komentarzu swoimi odkryciami!

Powodzenia w dalszej nauce 😉

Zachęcam do dołączenia do naszej grupy na Facebooku: Językowa Siłka.

Aleksandra Jakubowska

Artykuły z materiałami do nauki języka czeskiego dla początkujących (na poziomie A1-A2): Jak nauczyć się języka czeskiego oraz Język czeski dla początkujących (A1–A2).

 

 

Aleksandra Jakubowska

Jestem absolwentką filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uwielbiam czytać książki, co naturalnie skłoniło mnie do wybrania ścieżki literaturoznawczej na studiach. Oprócz czeskiego uczę się też włoskiego, angielskiego, chorwackiego, francuskiego i japońskiego. Interesuję się również fotografią, kinematografią oraz podróżowaniem.

6 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ ZAPISY NA KURS MOJEJ AUTORSKIEJ METODY JĘZYK W ROK | Sprawdź szczegóły teraz! ⭐️