Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Co oznacza Budda?

Kinga Kijas
2 minut czytania

Czy wiesz w jaki sposób słowa „Budda” oraz „budzić” są ze sobą spokrewnione?
Co oznacza Budda?

- Autopromocja -
Ad image

Otóż Budda naprawdę nazywał się Siddhattha Gotama.

Pierwszą część swojego życia spędził w pałacu, otoczony luksusami. Natomiast po pewnym czasie zdecydował się opuścić swoją strefę komfortu i podczas swojej podróży napotkał cztery osoby, które sprawiły, że postanowił szukać drogi wyzwolenia od cierpienia.

Oddał się wielodniowej medytacji, w trakcie której doznał „przebudzenia”. Stwierdził, że przyczyną cierpienia jest pragnienie oraz że droga do wyzwolenia od cierpienia oznacza odrzucenie pragnienia.

co oznacza budda
Co oznacza Budda?

Psst: dołącz do naszej grupy na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi artykułami i ciekawostkami!


Co oznacza Budda?
Budda czyli “przebudzony”.

Dlatego też z powodu jego „przebudzenia”, zaczęto nazywać go „buddho”, co w języku palijskim oznacza ‘przebudzony’, ‘obudzony’. Siddhattha nauczał w języku palijskim, czyli jednym z języków indyjskich. Jego nauki spisywane były po palijsku, a w późniejszym okresie również w sanskrycie (innym – klasycznym – języku indyjskim). W sanskrycie ‘przebudzony’ to „buddhah”, a z sanskrytu to słowo przyszło do języków europejskich, w tym do języka polskiego jako – „Budda”.

Sanskryckie „buddhah” i palijskie „buddho” pochodzą z praindoeuropejskiego słowa „bhudhtós”, co oznacza ‘obudzony’. Rdzeniem tego słowa jest „bhudh-‘’, które znaczyło ‘czuwać, nie spać, być uważnym’. I ten sam rdzeń, lecz w nieco innej formie „bhoudh-‘’ zawarty jest w praindoeuropejskiej formie „bhoudh-eie-‘’. Był to tzw. czasownik kauzatywny, który oznaczał powodowanie jakiejś czynności. Czyli czasownik ten oznaczał ‘powodował, że ktoś czuwa’, ‘powodować, że ktoś nie śpi’, czyli ‘budzić kogoś’. Z tej właśnie formy pochodzi czasownik „budzić” oraz słowa „pobudka” i „budzik”.


Jeśli szukasz językowych ciekawostek, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Co ma wspólnego Bangkok z Los Angeles?
  2. Chiński kalendarz – tajemnice legendy o wyścigu zwierząt
  3. Ukraińskie przekleństwa

Artykuł: Co oznacza Budda? | 25 kwietnia 2022

Udostępnij ten artykuł
przez Kinga Kijas
Mówię po: polsku, angielsku, norwesku Obecnie uczę się: norweskiego W planach: hiszpański Jestem studentką skandynawistyki ze specjalnością języka norweskiego. W wolnych chwilach rozwijam swoje pasje: podróżuję w różne części świata (głównie autostopem), szydełkuję ubrania oraz dodatki, uczę się języków obcych. Mając świadomość, że żyję tylko raz, często próbuję nowych rzeczy, niejednokrotnie przełamując strach np. podróżując samotnie, skacząc ze spadochronem czy recytując fraszkę Jana Kochanowskiego przed kilku dziesiętną Kazachską społecznością :)
1 komentarz
  • Anna Katharina Emmerick: „Mój Oblubieniec ukazał mi niesłychany nieład i wewnętrzną nieczystość wszystkich rzeczy oraz wszelkie Swoje działania, zmierzające do przywrócenia stanu początkowego” + „Pierwsza [praindogermańska] mowa ojczysta Adama, Sema i Noego jest inna i tylko w poszczególnych jeszcze narzeczach istnieje. Pierwszymi czystymi [indoiranskimi] córkami tej mowy jest mowa Baktrów, Zendów i święta mowa Indów. W tych językach, słowa można znaleźć dokładnie podobne do dolnoniemieckiego mojego rodzinnego miasta. W tym języku napisana też jest książka, którą w dzisiejszym Ktezyfonie, nad rzeką Tygrys leżącym, widzę.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.