Czy wiesz w jaki sposób słowa „Budda” oraz „budzić” są ze sobą spokrewnione?
Co oznacza Budda?
Otóż Budda naprawdę nazywał się Siddhattha Gotama.
Pierwszą część swojego życia spędził w pałacu, otoczony luksusami. Natomiast po pewnym czasie zdecydował się opuścić swoją strefę komfortu i podczas swojej podróży napotkał cztery osoby, które sprawiły, że postanowił szukać drogi wyzwolenia od cierpienia.
Oddał się wielodniowej medytacji, w trakcie której doznał „przebudzenia”. Stwierdził, że przyczyną cierpienia jest pragnienie oraz że droga do wyzwolenia od cierpienia oznacza odrzucenie pragnienia.
Psst: dołącz do naszej grupy na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi artykułami i ciekawostkami!
Co oznacza Budda?
Budda czyli “przebudzony”.
Dlatego też z powodu jego „przebudzenia”, zaczęto nazywać go „buddho”, co w języku palijskim oznacza ‘przebudzony’, ‘obudzony’. Siddhattha nauczał w języku palijskim, czyli jednym z języków indyjskich. Jego nauki spisywane były po palijsku, a w późniejszym okresie również w sanskrycie (innym – klasycznym – języku indyjskim). W sanskrycie ‘przebudzony’ to „buddhah”, a z sanskrytu to słowo przyszło do języków europejskich, w tym do języka polskiego jako – „Budda”.
Sanskryckie „buddhah” i palijskie „buddho” pochodzą z praindoeuropejskiego słowa „bhudhtós”, co oznacza ‘obudzony’. Rdzeniem tego słowa jest „bhudh-‘’, które znaczyło ‘czuwać, nie spać, być uważnym’. I ten sam rdzeń, lecz w nieco innej formie „bhoudh-‘’ zawarty jest w praindoeuropejskiej formie „bhoudh-eie-‘’. Był to tzw. czasownik kauzatywny, który oznaczał powodowanie jakiejś czynności. Czyli czasownik ten oznaczał ‘powodował, że ktoś czuwa’, ‘powodować, że ktoś nie śpi’, czyli ‘budzić kogoś’. Z tej właśnie formy pochodzi czasownik „budzić” oraz słowa „pobudka” i „budzik”.
Jeśli szukasz językowych ciekawostek, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):
- Co ma wspólnego Bangkok z Los Angeles?
- Chiński kalendarz – tajemnice legendy o wyścigu zwierząt
- Ukraińskie przekleństwa
Artykuł: Co oznacza Budda? | 25 kwietnia 2022
Anna Katharina Emmerick: „Mój Oblubieniec ukazał mi niesłychany nieład i wewnętrzną nieczystość wszystkich rzeczy oraz wszelkie Swoje działania, zmierzające do przywrócenia stanu początkowego” + „Pierwsza [praindogermańska] mowa ojczysta Adama, Sema i Noego jest inna i tylko w poszczególnych jeszcze narzeczach istnieje. Pierwszymi czystymi [indoiranskimi] córkami tej mowy jest mowa Baktrów, Zendów i święta mowa Indów. W tych językach, słowa można znaleźć dokładnie podobne do dolnoniemieckiego mojego rodzinnego miasta. W tym języku napisana też jest książka, którą w dzisiejszym Ktezyfonie, nad rzeką Tygrys leżącym, widzę.”