ukraińskie przekleństwa

Ostrożnie! Nienormatywna leksyka języka ukraińskiego

Jedną z pierwszych rzeczy, które intuicyjnie chcemy poznać, ucząc się nowego języka są przekleństwa. Powody są różne – ciekawość, chęć posiadania wiedzy kiedy nas ktoś obraża, czy po prostu fakt, że lubimy ich używać. Jak dowodzą badania, używanie przekleństw nas odstresowuje, aczkolwiek nie ma co z wulgaryzmami przesadzać.

Polskie a ukraińskie wulgaryzmy

Plus nauki innych języków słowiańskich jest taki, że podstawowy zasób leksykalny wulgaryzmów mamy raczej zbliżony i nawet nie znając konkretnego języka, jesteśmy w stanie określić, czy ktoś nas na owy moment obraża czy nie. Podobnie jak w polskim, w języku ukraińskim mamy wulgaryzmy związane z narządami płciowymi, seksem (te w większości są zapożyczeniami z rosyjskiego/polskiego), kwestiami fekalnymi czy religijnymi (diabeł). Ciekawą rzeczą też jest fakt, że podobnie jak w polskim, w języku ukraińskim najcięższe warianty przekleństw mają swoją łagodniejszą wersję, zbliżoną fonetycznie, ale o mniejszej „sile rażenia”. Podobnie jak w polskim mamy kurwa oraz kuźwa czy cholera oraz holender, tak samo jest po ukraińsku. Mamy więc pary блять [blat’] oraz блин [blyn] czy хуй [chuj] oraz хрін [chrin]. Same wulgaryzmy po ukraińsku to лайки [łajky] albo матюки [matiuky].

Psst: poniżej pojawiają się naprawdę srogie ukraińskie przekleństwa. Żeby nie było, że nie uprzedzaliśmy.

Odejdź, proszę…

Możemy to wyrazić na kilka sposobów:

Іди в сраку [Idy w sraku] Idź do dupy

Пішов нахуй [Piszow nachuj] Idź na chuj

Вали на хрін звідси [Wały na chrin zwidsy] Wal stąd na chrzan

Уйобуй звідси [Ujobuj zwidsy] Spierdalaj stąd

Och ty, nielubiany przeze mnie człowieku

хуй [chuj] –  chuj, tutaj raczej wielkiego zaskoczenia nie ma 🙂

идіот [idiot] –  niespodzianka! To znaczy idiota!

дідько [did`ko] bies, diabeł (przykł. Дідько тебе знає! [Did’ko tebe znaje!] – Diabeł cię wie!)

дурепа [durepa] –  kretynka

стерво [sterwo] –  ścierwo

щльондра [szliondra] nasuwa się skojarzenie (i słuszne!) ze ślądrą, niemniej słowo cięższego kalibru, można przetłumaczyć jak „dziwka”

щлюха [szlucha] –  j.w.

повія [powija] –  j.w.

курва [kurwa] –  tak swojskie, że chyba nie trzeba wyjaśniać 🙂

гімно [himno] –  gówno

гівно [hiwno] –  j.w.

падлюка [padluka] niegodziwiec, podły człowiek.

Przecinki

блять [blat’] często wymawiane jako przeciągłe „blaaaa”, w zasadzie odpowiednik polskiego „kurwa”

блин [blyn] blyn (samo z siebie oznacza coś w rodzaju naleśnika), lżejszy wariant wyżej wymienionego słowa

Wincyj, wincyj wszystkiego!

Oprócz wymienionych wyżej przekleństw w języku ukraińskim funkcjonuje też wiele innych wulgaryzmów, zapożyczonych często z rosyjskiego i wymawianych z rosyjska, o których możecie przeczytać tutaj. Niniejszy tekst chciałbym zakończyć screenem z fanpejdża kijowskiego metra na Facebooku. Post ten zrobił furorę w ukraińskim Internecie, a dotyczył podniesienia cen na przejazdy, co spotkało się z niezadowoleniem Internautów i mieszkańców Kijowa. Wywiązał się tam poniższy dialog:

Komentujący: Kurwo…

Kijowski metropoliten: I państwu dobrego dnia, polska diasporo!


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka.

Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym flagowym zestawem dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielną nauką językówPakietem Startowym Językowa Siłka, o którym chciałbym Ci opowiedzieć. Jeśli czujesz, że w Twojej nauce języków czegoś brakuje, przeczytaj proszę poniższy fragment. 

Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

Trwa promocja bestsellerowego Pakietu Startowego Językowa Siłka. Zaufało mi już 5000 osób (dla mnie absolutnie szalona liczba!), a ja wierzę w wartość mojego produktu, dlatego objąłem go 30-dniową gwarancją satysfakcji – pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy. Ty nic nie ryzykujesz, ja całe ryzyko biorę na siebie. Jeśli czujesz, że aktualnie jest w Twoim życiu dobry czas by zrobić w swojej nauce językową rewolucję, wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

"Patryk, ale co to w ogóle jest ten Pakiet Startowy Językowa Siłka?"

Jest to Pakiet, który wprowadzi Cię w świat samodzielnej nauki języków. Opisałem w nim wszystko, co potrzebujesz wiedzieć by nauczyć się samodzielnie dowolnego języka od zera do poziomu swobodnej komunikacji. W Pakiecie prowadzę Cię kroczek po kroczku poprzez meandry tajników samodzielnej i skutecznej nauki języków. Z wykształcenia jestem psychologiem, zaś z doświadczenia trenerem językowym (uczyłem języków przedsiębiorców i sportowców, których prawdopodobnie znasz z pierwszych stron gazet) oraz poliglotą, który posługuje się 10 językami. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja odkrywam świat po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski), a obecnie uczę się języka tureckiego.

🔥 Pakiet Startowy Językowa Siłka 🔥
W skład Pakietu wchodzą:

1. eBook "Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków" 📕

2. Zestaw 3 webinarów instruktażowych "Język w Rok" – ponad 125 minut nagrań 📺

3. Zeszyt ćwiczeń "Język w Rok – krok po kroku" 📗

4. Planner językowy w formacie PDF 📈

W obecnej promocji na Pakiet Startowy Językowa Siłka cały ten zestaw jest przeceniony z 209 zł na 99 zł (aż 110 zł zniżki!) Przy nauce przez rok oznacza to koszt... 27 groszy dziennie. To mniej niż kajzerka w markecie (serio, sprawdziłem w dyskoncie pod domem i kosztuje tam 29 groszy!)

Kliknij teraz w poniższy link i poznaj wszystkie szczegóły i opinie osób, które z moją pomocą odkryły radość z nauki języków. ☺️❤️

KLIK: https://bit.ly/promocja-pakiet-startowy

 

Ważne: Gdy zakończy się promocja Pakiet zniknie ze sklepu!

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊