Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Poznaj historię emoji! 😆 Jak działają? Gdzie powstają? XD L0L 😍

Joanna Łaszcz
8 minut czytania

Co to emoji? Bez nich nie istniałaby współczesna komunikacja. Może to moda, może już konieczność. Emoji – internetowe piktogramy* – to specjalnie zaprojektowane znaki dostępne w standardzie Unicode. Znajdziemy je w swoistej encyklopedii, której nazwa brzmi: Emojipedia.

- Autopromocja -
Ad image

* Do uproszczenia opisu przyjmuję taką nazwę, mając świadomość, że niektórym emoji bliżej do ideogramów lub wręcz same przedstawiają ideogramy. Biorę pod uwagę również fakt, że emoji bardzo często pełnią dwie funkcje jednocześnie: piktograficzną (reprezentują dany obiekt) oraz logograficzną (zamieniają słowa).

Co to emoji i Emojipedia?

Zbiór wszystkich i na bieżąco aktualizowanych emoji znajduje się w Emojipedii wchodzącej w skład Konsorcjum Unicode. W połowie września wypuszczono najnowszą aktualizację Unicode (Unicode 14.0), w której znalazło się 37 nowych emoji. Całkowita liczba nowych emoji wynosi natomiast 112, włączając w to też wersje odcieni skóry dotychczasowych emoji. Emoji do użytku publicznego pojawią się na największych platformach najprawdopodobniej pod koniec tego bądź na początku przyszłego roku.

Przy okazji wędrówek po encyklopedii emoji zachęcam do odwiedzenia zakładki About Emojipedia  znajdziecie tam sylwetki osób odpowiedzialnych za kształt i rozwój Emojipedii wraz z opisem stanowisk. Już same nazwy stanowisk brzmią ciekawie i intrygująco: Senior Emoji Lexicographer, Chief Emoji Officer oraz Deputy Emoji Officer. W razie wątpliwości mamy jednak dowód, że za Emojipedią stoją prawdziwi ludzie: zdjęcie z 2019 roku wykonane podczas Światowego Dnia Emoji przypadającego na 17 lipca. Na zdjęciu znajduje się między innymi Chief Emoji Officer  Jeremy Burge. Więcej o samym święcie przeczytacie natomiast na oficjalnej stronie  World Emoji Day.

emoji
Tak wygląda Emojipedia, a właściwie jej fragment. Zrzut ekranu ze strony emojipedia.org

Nowości roku ZOZI (i kilku wcześniejszych też)

Dużym zainteresowaniem mediów cieszy się informacja o nowych emoji, zwłaszcza emoji osoby w ciąży (pregnant person) oraz mężczyzny w ciąży (pregnant man). W zamierzeniu pierwszy symbol ma oznaczać osobę w ciąży bez podania płci, drugi – transmężczyznę bądź osobę transmęską w ciąży, ale oba mogą także oznaczać „ciążę spożywczą” (podobnie zresztą jak emoji kobiety w ciąży). Również wprowadzanie coraz większej palety emoji o różnych odcieniach skóry zwraca na siebie uwagę.

Jak podkreślają media (i sama Emojipedia), to kolejny krok w stronę inkluzywnego języka. Ciekawe są też dodane emoji dotyczące ekologii (na przykład koralowiec, lilia wodna bądź rozładowana bateria) czy gestów i wyrazów twarzy (chociażby serce z dłoni, palec wskazujący odbiorcę, rozpływająca się twarz jako znak sarkazmu). Pełną listę nowych emoji znajdziecie na Emojipedii w odnośniku „Emoji 14.0”. 

Ewolucja emoji

Warto prześledzić sobie wszystkie dotychczasowe aktualizacje – ja na przykład nie mogłam doczekać się emoji leniwca, flaminga i wydry (wszystkie wymienione dodano w 2019 roku – wersja Unicode 12.0, Emoji 12.0). 

Polecam zajrzeć także do opisów sukcesywnie wprowadzanych wariantów emoji: Animoji, Memoji, Emoji ZWJ Sequence, Emoji Kitchen (Emoji Mashup). Mnie zaciekawiły dwa warianty: Emoji ZWJ Sequence, Emoji Kitchen (Emoji Mashup), ponieważ w nich widać największą kreatywność twórców.

Emoji ZWJ Sequence to połączenie kilku emoji w jeden nowy znak. W poniższym filmiku przygotowanym przez Emojipedię jest to wszystko ładnie i zwięźle wytłumaczone:

Emoji Kitchen (Emoji Mashup) to z kolei propozycja od Google’a na urządzenia mobilne z androidem i klawiaturą Gboard. Propozycja ta daje użytkownikom większą swobodę w tworzeniu nowych emoji (a’la naklejki) poprzez połączenie dotychczas istniejących znaków w różnych konfiguracjach. Pojawia się ona przy wprowadzaniu kombinacji słów i emoji w SMS-ach i na wybranych platformach społecznościowych. (Ja odkryłam tę funkcję właśnie w SMS-ach i pliku tekstowym Google’a; na Messengerze również powinna działać, ale niestety nie w Messengerze Lite). 

Więcej o kuchni emoji dowiecie się z poniższego filmiku (już na miniaturce widoczne są zmiksowane emoji) oraz z wpisów na blogu Emojipedii: Emoji Kitchen beta magics back the Blobs 🪄czy Hands On With Google’s New Emoji Mashups.

Kulisy emoji (bo Emojipedia to nie wszystko!)

Historia emoji jest równie ciekawa, co i znana. Pochodzące z japońskiego angielskie połączenie e (‘obraz’) oraz moji (‘litera’) oznacza piktogram. Pierwsze emoji (zestaw 176 piktogramów) stworzył w 1998 roku Shigetaka Kurita – japoński pracownik telekomunikacji. Na swoje wielkie chwile emoji musiały jeszcze poczekać: dopiero w 2010 Apple dodał emoji do urządzeń z iOS5. Od tego momentu nastała era komunikacji graficznej (obrazkowej).

Face of Joy

W 2015 roku redaktorzy Oxford English Dictionary obwieścili, że Słowem Roku wybrali emoji: płaczącą ze śmiechu/radości twarz (Face with Tears of Joy, popularnie zwaną też „cry-laughing emoji”) – 😂. Redaktorzy motywowali swoją decyzję dwoma powodami: po pierwsze, właśnie ten znak odzwierciedla „humor, nastrój oraz troski w 2015 roku” [tłum. za TVN24], po drugie, jako najpopularniejsze emoji w 2015 roku oddaje ducha epoki i gwałtowny wzrost używania samego wyrazu emoji.

Docenione emoji faktycznie święciło triumfy nie tylko w 2015 roku. Było ono jedną z najbardziej popularnych ikonek drugiej dekady XXI wieku. (Do użytku globalnego wprowadzono je w 2010 roku w aktualizacji Unicode 6.0; w 2011 stało się dostępne na urządzeniach Apple’a z iOS; w 2015 natomiast znalazło się w zestawie Emoji 1.0). 

Jednak już w zeszłym, specyficznym roku ZOZO (2020), płaczące ze śmiechu emoji zaczęło być postrzegane jako przestarzałe i nieśmieszne. (A nawet agresywne – potraktowano je jako oznakę biernej agresji, zwłaszcza po wysypie wpisów twitterowych trolli około 2015/2016 roku). Pomimo tego na stronie Emojipedii widnieje informacja, że cały czas jest to najbardziej używane emoji na wszystkich dostępnych platformach.

Platformy

À propos platform – czy zauważyliście, jak bardzo potrafi zmienić się dane emoji w zależności od urządzenia bądź miejsca publikacji? Wynika to głównie z przyjętych w danej kompanii (Facebook, Microsoft itp.) rozwiązań systemowych. Więcej o tym przeczytacie po kliknięciu w specjalny link. Znajduje się on pod nazwą każdej z platform wymienionej na podstronie z opisem dowolnego emoji.

Które emoji jest Waszym ulubionym?

Joanna, królowa leniwców 🦥, wielbicielka flamingów 🦩, z rodziny wydrowatych 🦦, przypominająca wiewiórkę 🐿️, zakochana w kangurach 🦘, koalach 🐨, pluszowych misiach i misiopodobnych 🐻🐻‍❄️ 🐼, psiara 🐕 i kociara 🐈 walcząca w stylu lamy 🦙, obrończyni dzielnicowych jeży 🦔, opiekunka pingwina 🐧, prawdopodobnie surykatka, no ale tego emoji to jeszcze nie ma (i to jest błąd! wiel-błąd 🐪🐫), za to jest żyrafa 🦒, która po rosyjsku widnieje w rodzaju męskim (ten żyraf), i zeszłoroczne dodo 🦤, o którym nic wcześniej nie wiedziałam 🙈🙉🙊

Bibliografia:

  • Danesi M., The Semiotics of Emoji. The Rise of Visual Language in the Age of the Internet, Londyn 2017.
  • Emojipedia https://emojipedia.org
  • https://blog.emojipedia.org/emoji-kitchen-beta-magics-back-the-blobs
  • https://blog.emojipedia.org/hands-on-with-googles-new-emoji-mashups
  • https://worldemojiday.com
  • https://antyweb.pl/emoji-2021
  • https://spidersweb.pl/2021/07/emoji-14-0-emotki-emotikony-unicode-2021.html
  • https://www.macrumors.com/2021/09/14/emoji-14-list-ios-15
  • https://www.vanityfair.it/lifestyle/hi-tech/2021/09/22/ecco-le-nuove-emoji-che-arriveranno-entro-il-2022?refresh_ce=
  • https://www.rnd.de/digital/emojis-update-2021-37-neue-emojis-fuer-whatsapp-apple-samsung-microsoft-und-co-FSFKT43VWNC6NBGWC2TV4HHIBY.html
  • https://edition.cnn.com/2021/07/17/tech/inclusive-emoji-pregnant-man/index.htmlhttps://www.chroniclelive.co.uk/news/uk-news/pregnant-man-emoji-iphone-android-21581331
  • https://tvn24.pl/kultura-i-styl/slowo-roku-piktogram-ra595192-3318289
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Face_with_Tears_of_Joy_emoji
  • https://languages.oup.com/word-of-the-year/2015
  • https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/nov/24/tears-of-joy-emoji-worst-gloat-about-human-suffering
  • https://www.thestar.com/business/2017/09/21/shigetaka-kurita-the-man-who-invented-the-emoji.html
  • https://www.vice.com/en/article/7kvezb/laughing-crying-emoji-divisive-gen-z-mums

✍️ Autorka tekstu:
Joanna Łaszcz


Skoro interesują Cię materiały o ciekawostkach językowych, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Odkrywamy tajemnice języka zwierząt: Czy zwierzęta rozmawiają?
  2. Etymologiczne ciekawostki, które Cię zaskoczą!
Udostępnij ten artykuł
Zakochana w słowach lingwoholiczka, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez blisko trzy lata uczyła rosyjskiego w liceum, przez dwa była też wychowawczynią. Ma sto pomysłów na minutę i nie zawaha się ich użyć. Tak dla hecy obserwuje i analizuje świat. Uwielbia zastanawiać się nad życiem jednostki w społeczeństwie, a wszelkie zachowania społeczne od razu łączy z uwarunkowaniami kulturowymi. Językowa Siłka to jej ulubiona siłownia.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.