Analizując rankingi najtrudniejszych języków świata, nikogo nie dziwi, że język chiński znajduje się w ich czołówce, wielokrotnie będąc tytułowanym językiem, którego nie da się nauczyć. Czy to jednak prawda? Pisząc ten artykuł zastanawiałam się, czy jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na zadane w nim pytanie ,,Czy język chiński jest trudny?” Odpowiadam: i tak i nie, to zależy. Zanim jednak zaprzestaniesz lektury tego artykułu, pozwól że rozwinę swoją odpowiedź 🙂
Określanie języka chińskiego mianem trudnego, jest w mojej ocenie niewłaściwe. Jak każdego języka, nauka chińskiego może być wyzwaniem, niejednokrotnie powodując chęć rzucenia wszystkiego i ruszenia w Bieszczady. Wiele jego aspektów czyni go jednak językiem nie tylko logicznym, ale również bardzo przyjemnym do nauki. Przyjrzyjmy się więc zarówno trudnym, jak i łatwym aspektom chińskiego.
Czy język chiński jest trudny? – Gramatyka
W języku chińskim nie ma deklinacji, czy też koniugacji. Znaki, którymi zapisywany jest język chiński zawsze wyglądają oraz wymawiane są w ten sam sposób, bez względu na tryb, bądź czas gramatyczny danej wypowiedzi. Użyjesz więc na przykład tego samego znaku, niezależnie od tego jakiej płci jest podmiot wykonujący daną czynność oraz czy czynność wykonywana jest dzisiaj, będzie wykonana jutro, czy też miała miejsce wczoraj.
Przykład:
czasownik ,,być”:
Ja jestem – 我 是 (wǒ shì)
On jest – 他 是 (tā shì)
Oni są – 他们 是 (tāmen shì)
Czy język chiński jest trudny? – Znaki
Czytanie i pisanie chińskich znaków jest w mojej ocenie najtrudniejszym aspektem nauki chińskiego. Chińskie pismo opiera się na użyciu tzw. „logogramów” – pojedynczych znaków, mogących reprezentować całe słowo, bądź wyrażenie. Na początku ich nauka może przyprawić o zawrót głowy, jednak z czasem okazuje się, że nie jest to takie straszne jakby mogło się wydawać. Znaki składają się z tzw. kluczy, czyli komponentów graficznych, będących morfemami, które niosą za sobą zwykle składnik semantyczny lub fonetyczny. Gdy zapoznasz się z kilkunastoma najpopularniejszymi z nich, chińskie znaki przestają wyglądać tak obco, zaś ich nauka zaczyna nam iść zdecydowanie sprawniej.
Zdarza się, że pojedyncze klucze mogą stanowić samodzielny znak, ale częściej stanowią fragment bardziej skomplikowanego znaku. Dla przykładu 日 (rì) występuje jako znak oznaczający dzień, słońce, datę czy też dzień miesiąca. Stanowi on jednocześnie klucz budujący inne znaki:
早 (zǎo) – wcześnie, rano, powitanie o poranku
星 (xīng) – gwiazda
明 (míng) – jasność, jasny, doskonały
春 (chūn) – wiosna
Czy język chiński jest trudny? – Tony
Do kategorii rzeczy problematycznych zdecydowanie można zaliczyć tzw. tony, które możemy określić jako różne sposoby wymawiania tej samej sylaby. W zależności od tego na jakim tonie wypowiemy dane słowo, jego znaczenie będzie różne.
Przykład:
妈 (mā)- mama
马 (mǎ) – koń
O ile powyższe potrafi przysporzyć nam bólu głowy, wcale nie oznacza to, że pomyłka w wymowie sprawia, że nasza wypowiedź jest całkowicie niezrozumiała. Wraz z czynionymi postępami w chińskim, odkryjesz, że język mówiony jest pełen wskazówek kontekstowych, które pomagają w rozumieniu naszej wypowiedzi i wypowiedzi naszego rozmówcy. Czy tony w języku chińskim są problematyczne? Tak, zdecydowanie. Czy powinny stanowić 90% naszej uwagi i wysiłku? Nie.
Chcąc więcej dowiedzieć się na temat tonów, polecam zajrzenie do naszego artykułu o chińskich tonach.
Czy język chiński jest trudny? – Wymowa
Na pocieszenie, wymowa języka chińskiego jest dla Polaków stosunkowo prosta! Jeżeli ,,sz”, ,,cz”, ,,dż”, ,,dzi”, ,,dz” Ci nie straszne, to wiedz, że przydadzą Ci się również przy nauce chińskiego.
Podsumowanie
Czy w mojej opinii język chiński jest językiem trudnym? Nie. Jest językiem pracochłonnym. Jego nauka, zwłaszcza na początkowym etapie wydaje się być bardziej powolna, zaś jej rezultaty mniej wymierne, nie oznacza to jednak że język ten jest nieosiągalny. Jest on po prostu inny, a co za tym idzie, jego ,,zhakowanie” wymagać może od nas większego wysiłku. Ale no cóż… Jak to mówią Chińczycy: ,,Bez orki i pielenia nie ma żniw (yī fēn gēngyún, yī fēn shōuhuò,一分耕耘, 一分收获).” 🙂
Skoro interesują Cię materiały dotyczące języka chińskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):
- Seriale na Netflixie do nauki języka chińskiego
- Język chiński na poziomie A1 – A2.
- Materiały do nauki języka chińskiego mandaryńskiego