Smok i feniks w chińskiej kulturze

Odwiedzając którąkolwiek z chińskich świątyń czy cokolwiek związanego z chińską kulturą, bez wątpienia natkniesz się na rzeźbę, obraz, rysunek czy inne przedmioty związane ze smokiem lub feniksem. Smok i feniks, czyli mityczne stworzenia, są wszechobecne w chińskiej kulturze.

smok w chińskiej kulturze

Smok w przeciwieństwie do zachodniego jest stworzeniem potężnym, pełnym gracji i siły, a jednocześnie łagodnym, otaczającym  poddanych ochroną od złych duchów i nieszczęść. W przeszłości symbolizował cesarzów, którzy nosili tytuł smoka i zasiadali na Smoczym Tronie, co miało wzbudzić szacunek i strach wśród poddanych. W chińskim zodiaku, wśród dwunastu zwierząt smok jest najbardziej pożądanym opiekunem, co powoduje drastyczny wzrost nowonarodzonych dzieci w Roku Smoka lub węża, nazywanego „małym smokiem”. W Fenghshui symbolizuje męską siłę i witalność yang.

smok w chińskiej kulturze

Feniks (Feng huang 凤凰), Królowa Ptaków to symbol gracji, piękna, sprawiedliwości i odrodzenia. Reprezentuje kobiecość, zjednoczenie i życie yin. Razem ze smokiem są symbolem cesarza i cesarzowej, zjednoczenia kobiety i mężczyzny, małżeństwa, yin&yang. W chińskiej kulturze narodzenie bliźniąt dziewczynki i chłopca (long feng tai 龙凤胎) oznacza szczęście i dobrobyt.

Wiesz już, jaką rolę odgrywa smok w chińskiej kulturze? Przeczytaj też o chińskim leku na wszystko!

A oto kilka idiomów związanych z feniksem i smokiem

龙马精神  lóng mǎ jīng shén (’smocza, końska witalność’) – „w starym ciele młody duch”;

龙腾虎跃  lóng téng hǔ yuè (’latający smok, skaczący tygrys’) –  „pełen życia i wigoru”;

龙潭虎穴 lóng tán hǔ xué (’smoczy staw lub smocza jama, tygrysie legowisko, jaskinia’) – „bardzo niebezpieczne miejsce”;

望女成凤 wàng nǚ chéng feng (’życzyć, aby córka zmieniła się w feniksa’) –  „aby twoje dzieci były szczęśliwe i osiągnęły sukces”; często odnosi się do wysokich oczekiwań rodziców w stosunku do  dzieci;

伏龙凤雏 fú lóng fèng chú (’ukryty smok, młody feniks’) – „ukryty geniusz lub osoba skrywająca prawdziwe umiejętności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️