Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Czy język turecki jest trudny: 6 rzeczy, które zaskoczyły mnie podczas nauki (i Ciebie też pewnie zaskoczą)

Patryk Topoliński
6 minut czytania

Dzisiaj pod lupę weźmiemy język turecki! 🔎 Czy język turecki jest trudny? Czym różni się nauka tureckiego od innych języków? Co go wyróżnia? I dlaczego zakochałem się w tureckim? 😍 Zapraszam do lektury!

- Autopromocja -
Ad image

🧩 Turecka gramatyka

Co ciekawe – turecka gramatyka zaskoczyła mnie dwa razy i to na dwa kompletnie różne sposoby.Za pierwszym, na początku nauki, kiedy okazała się zupełnie inna, niż we wszystkich językach, których do tej pory się uczyłem (turecki to mój pierwszy język, który nie jest językiem indoeuropejskim).

Przed rozpoczęciem nauki zdawałem sobie sprawę, że będzie inaczej, ale… skala zmian jaka musiała zajść w mojej głowie, aby być w stanie myśleć i mówić w tym języku, była ogromna.

Czym turecki różni się od innych języków, które znam?

Język turecki to język aglutynacyjny. 

Oznacza to, że nowe wyrazy oraz formy tworzy się, dołączając do wyrazu kolejne sufiksy. Czasem jedno słowo potrafi być długości całego zdania w innym języku. 

Drugi raz turecka gramatyka zaskoczyła mnie wiele miesięcy później, kiedy w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że jest ona logiczna i symetryczna: ma niewiele wyjątków, sensowne zasady stosowane w konkretnych przypadkach.

Nauka tego języka to swego rodzaju puzzle, które z czasem zrozumiałem, a nawet polubiłem! 🧩

🎨 Bogactwo materiałów oraz bogactwo kulturowe związane z językiem tureckim

Mówię czasem, że język to klucz 🗝 do nowego świata, który otwiera drzwi do nowej rzeczywistości, gdzie czekają na nas nowe doświadczenia i możliwości.

Zazwyczaj mniej więcej wiem, czego oczekiwać po otworzeniu danych drzwi, bo na przykład przed nauką hiszpańskiego, 🇪🇸 wiedziałem sporo o hiszpańskojęzycznej kulturze, podobnie przy francuskim, 🇫🇷 portugalskim, 🇵🇹🇧🇷 włoskim, 🇮🇹 czy nawet szwedzkim. 🇸🇪

Z tureckim natomiast 🇹🇷 było… inaczej.

Szczerze mówiąc, nie oglądałem nigdy wcześniej tureckich seriali, nie słuchałem tureckiej muzyki. Przed rozpoczęciem nauki, nie miałem szczególnych oczekiwań. A teraz zbieram szczękę z podłogi co i rusz.

Przepadłem.

Zakochałem się w tym języku i nie wyobrażam sobie jazdy autem bez tureckiego rapu, weekendów bez tureckich seriali (PS nagrałem odcinek o tym, jak uczyć się poprzez seriale, możesz go wysłuchać tutaj lub obejrzeć poniżej) i czuję, że niebawem przyjdzie pora, aby zabrać się za turecką literaturę. 🤭

💼 Formalność mowy 

Turecki to pierwszy język, którego się uczę, gdzie tak dużą wagę przywiązuje się do formalności języka.

Mamy choćby oddzielne słowo na “starszego brata”: abi oraz “starszą siostrę”: abla, które są powszechnie używane. Nawet w serialach, czy filmach na YouTube bardzo przestrzega się określeń związanych z hierarchią i wiekiem. Jest to po prostu “żywa” część kultury tureckiego społeczeństwa.

💡Ciekawostka: tych zwrotów możesz użyć w rozmowie z osobami, z którymi nie łączą Cię więzy krwi, aby podkreślić Twój szacunek do nich.

🔄 Zapożyczenia

Język turecki to język kontrastów.

Z jednej strony jest to język zupełnie inny od wszystkich w Polsce popularnych.

Z drugiej – zapisywany jest alfabetem łacińskim, a także można w nim znaleźć naprawdę sporo zapożyczeń z różnych języków.

Jak w wielu innych krajach, np. w Polsce, również w Turcji był okres, kiedy wszystko, co francuskie było uznawane za dystyngowane, szczególnie w tzw. wyższych sferach, stąd sporo w tureckim zapożyczeń z języka francuskiego 🇫🇷 w słownictwie. A tego raczej mało kto się spodziewa rozpoczynając naukę tego języka.

Co innego zapożyczenia z arabskiego, których też jest sporo (aczkolwiek warto pamiętać, że turecki to język zupełnie odmienny od arabskiego i ma z nim w gruncie rzeczy niewiele wspólnego). W social mediach i serialach zaś, łatwo dostrzec, że w młodzieżowym tureckim znajdziemy sporo angielskich słów i zwrotów, zgrabnie wplatanych do codziennego tureckiego.

Psst: jeśli interesuje Cię język arabski, mamy o nim w naszej bazie wiedzy całą zakładkę.

🥰 Piękne brzmienie języka

Częściowo wpływ ma na to nietypowe zjawisko gramatyczne jakim jest… harmonia samogłoskowa (łączenie sufiksów w taki sposób, aby słowa brzmiały harmonijnie w wymowie).

Niemniej, nawet niezależnie od harmonii – może jestem zaślepiony zakochaniem w tym języku, proszę nie oceniać! – ten język brzmi po prostu pięknie. Jeśli opisujemy coś prostego, słowa są krótkie i konkretne, jeśli złożonego, malują one piękny obraz, a tureckie powiedzenia i idiomy mogłyby być wydawane jako tomik wierszy. 😍

📚 Czy język turecki jest trudny?

Język turecki to język trudny i łatwy jednocześnie. 🤷‍♂️ Pod wieloma względami trudny: z gramatyką trzeba się oswoić, słowa czasem nie kojarzą się z niczym, co znaliśmy do tej pory. Stąd też przez wiele miesięcy krążyłem trochę jak dziecko we mgle. Ale potem gök gürültülü fırtına, czyli burza minęła i pojawiła się gökkuşağı – tęcza oraz güneş – słońce. A potem nadejdzie kolejna burza, kiedy poznam kolejną strukturę gramatyczną. I tak w kółko, ale najważniejsze, że w kierunku płynności. 🌊

Nie jest to więc związek łatwy, ale dzięki bogactwu materiałów i kultury, a także dzięki jasnej strukturze i zasadach oraz przede wszystkim dzięki pięknemu brzmieniu języka, obecnie czuję, że nauka tureckiego, to po prostu przyjemność.


Do napisania
Patryk

Skoro interesuje Cię nauka tureckiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak zacząć naukę tureckiego? 26 konstrukcji na start! 🚀
  2. Jak utrzymuję kontakt z 11 językami? Poznaj mój sposób!
Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.