Tańczący derwisze. Tytuł artykułu: Harmonia w tureckim: usłysz i mów śpiewająco!

Harmonia w tureckim: usłysz i mów śpiewająco!

Kiedy myślimy o słowie harmonia, to w głowie mamy muzykę. Termin ten nie kojarzy się raczej ze zjawiskiem gramatycznym. Ale mówienie w obcym języku jest w pewnym sensie jak gra na instrumencie. Kiedy gramy, musimy wcisnąć odpowiedni klawisz pianina, aby wydobyć pożądany przez nas dźwięk, ale pojedynczymi dźwiękami nie stworzymy muzyki. Żeby tak się stało, pojedyncze dźwięki muszą ze sobą współgrać. To jest właśnie harmonia. W języku tureckim znajdziemy harmonię, która sprawia, że język ten jest bardziej melodyjny. Prawie każdy sufiks, którego używamy do słowotwórstwa czy budowania zdań, podlega zasadom harmonii samogłoskowej. Mam nadzieję, że poniższa infografika pozwoli na lepsze zapoznanie się z tym zjawiskiem:

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się innych ciekawostek związanych z językiem tureckim, zapraszam Cię do poczytania mojego artykułu: Język turecki – podstawowe informacje oraz do dołączenia do naszej grupy na Facebooku W 2020 roku nauczę się języka tureckiego – Język w Rok.

Beata

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️