Czy zastanawiało Cię kiedyś, czy Polacy i Koreańczycy są podobni? 🇵🇱🇰🇷 Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznaj koreańską kulturę, która sprawi że zakochasz się w Korei od pierwszego wejrzenia! Zapraszam Cię w podróż po kulturowych smaczkach Korei! ✈️
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Korei?
Ile masz lat?
Nie zdziw się, gdy już na pierwszym spotkaniu, a nawet po pierwszej minucie spotkania, Koreańczyk zapyta się Ciebie Ile masz lat. Dlaczego? Gdyż twoja odpowiedzieć będzie determinować, jak Twój rozmówca będzie się do Ciebie zwracać.
Koreański to język honoryfikatywny, oznacza to, że formy słów, zwłaszcza czasowników, zmieniają się w zależności od wieku i statusu społecznego osoby, aby wyrazić do niej swój szacunek. Zwróć na to uwagę będąc w Korei! (Tutaj przeczytasz więcej o formalnym i nieformalnym koreańskim)
Czy już jadłeś?
Koreańczycy na przywitanie często zamiast spytać się Jak się czujesz, dosłownie spytają się Czy już jadłeś? 밥 먹었어요?
Z filmu poniżej dowiesz się, czym różni się kultura jedzenia w Korei Południowej 🇰🇷, Japonii 🇯🇵 i Chinach 🇨🇳
Jak zwracają się do siebie Koreańczycy?
Koreańczycy często nie zwracają się do siebie po imieniu. W zamian używają określeń takich jak: “starsza siostra” czy “młodszy brat”. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać 🤔:
👩🏻 Dziewczyna nazwie starszego brata/kolegę/kuzyna 오빠 (oppa).
👦🏻 Chłopak nazwie starszego brata/kolegę/kuzyna 형 (hyung).
👦🏻 Chłopak nazwie starszą siostrę/koleżankę/kuzynkę 누나 (noona).
👩🏻 Dziewczyna nazwie starszą siostrę/koleżankę/kuzynkę 언니 (unnie).
Gdy mówimy o osobach, które są rodzicami często nazywa się ich “mama/tata [imię dziecka]”.
Do mężczyzny w średnim wieku możesz zwrócić się 아저씨 (ajeossi).
💡Ciekawostka: Koreańczycy często zdają sobie sprawę, że ich imię dla osób spoza Korei jest bardzo trudne do wypowiedzenia i zapisania, dlatego wybierają sobie amerykańskie imiona takie jak: Sammy, Johnny czy Minnie.
Czego nie robić w Korei?
- Nie podawaj rzeczy jedną ręką, szczególnie osobom starszym. Zawsze podtrzymuj drugą ręką swój nadgarstek, bądź trzymaj ją na wysokości łokcia.
- Nie polewaj sobie alkoholu samemu.
- Nie patrz się w oczy drugiej osobie podczas picia alkoholu. Odwróć się bokiem i zasłoń delikatnie buzię ręką.
👀 Czy wiesz, jak witać się w Korei, żeby nie popełnić kulturowej gafy i przy okazji nikogo nie obrazić? W filmie poniżej znajdziesz odpowiedź!
Czy Koreańczycy obchodzą rocznice?
Wsród par najważniejszą celebracją nie jest rocznica, lecz “studniówka” po koreańsku 백일 (baekil). Brzmi to dość niecodziennie, ale pary w Korei już od pierwszego dnia oficjalnego bycia w związku z niecierpliwością odliczają do magicznego setnego dnia bycia razem. Przejście granicy setnego dnia, oznacza trwałość związku i przetrwanie próby czasu.
Czy Koreańczycy są przesądni?
Tak 😉. Poniżej znajdziesz kilka przesądów z którymi sama się spotkałam:
- Przed egzaminem, nie jedz zupy z wodorostów 미역국 (miyeokguk).
- Nie dawaj swojej drugiej połówce butów, żeby od Ciebie nie uciekła.
- Nie zasypiaj z włączonym wiatrakiem w pokoju.
- Nie zapisuj czyjegoś imienia czerwonym długopisem.
💡Ciekawostka: Cyfra 4 jest uznawana za nieszczęśliwą, ponieważ “cztery” brzmi tak samo jak “śmierć” (sa). Czwarte piętro jest czasem nawet pomijane w budynkach, a w windach “4” zastępuje “F” (four).
Koreańczycy wręczają wieńce nie tylko na pogrzeby
W Polsce wieńce kwiatów kojarzą się w zasadzie tylko z tymi pogrzebowymi, w Korei natomiast wieńce daje się również na ślub czy otwarcie nowego miejsca. Można nazwać je wieńcami gratulacyjnymi.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
➡️ Dowiedz się, jakie różnice kulturowe na co dzień zauważa Polka mieszkająca w Korei! 🇵🇱🇰🇷
➡️ Chcesz poznać więcej różnic kulturowych między Polakami i Koreańczykami? Obejrzyj filmik o różnicach kulturowych z perspektywy Koreanki mieszkającej w Polsce! 😱
✍️ Autorka tekstu 10 rzeczy, których nie wiesz o Korei! Zobacz, czym zaskoczą Cię Koreańczycy!
Oliwia Sagan
Skoro interesuje Cię kultura Korei, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):