hiszpańskie zwyczaje
Hiszpańskie zwyczaje oraz kultura hiszpańska wzbudzają wielką ciekawość, dlatego warto jest przyjrzeć się im nieco bliżej.

Hiszpańskie zwyczaje i ciekawostki o kulturze

Jak to właściwie jest z kulturą hiszpańską i jakie są hiszpańskie zwyczaje? O Hiszpanach  mówi się, że są krzykliwi, leniwi i lubią imprezować. W skrócie można rzec: „Ole! Siesta i fiesta”. Niektóre z tych twierdzeń są prawdziwe, lecz niektóre mogą wprowadzać nas w błąd. Mieszkając kilka lat w Hiszpanii zdążyłam skorygować swoją wiedzę na temat kultury i sposobu bycia Hiszpanów. Dzisiaj przedstawiam Wam wyniki moich obserwacji i kilka ciekawostek o kulturze hiszpańskiej.

Hiszpańskie zwyczaje: kawa – najważniejszy napój dnia

Tak jak ulice we Włoszech pachną czosnkiem, tak w Hiszpanii ulice pachną kawą. Hiszpanie zaczynają dzień od dobrej kawy. Koniecznie musi być świeżo zmielona i zaparzona w automacie. Miejsce picia kawy też nie jest bez znaczenia, bo najlepiej jest gdy pijemy ją w jakimś barze lub kawiarence. Muszę zmartwić wszystkich wielbicieli kawy rozpuszczalnej. W Hiszpanii nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o ten typ napoju. Można to zauważyć po półkach sklepowych – same ziarniste, mielone i kapsułki.

Jaki typ kawy jest najpopularniejszy w Hiszpanii? Hiszpanie najchętniej piją:

  • cortado czyli espresso z niewielką ilością mleka
  • cafe corto czyli taka „mała czarna”
  • cafe largo czyli podwójne espresso
  • bombon czyli kawa z mlekiem skondensowanym (tylko dla wielbicieli bardzo słodkiej kawy)
hiszpańskie zwyczaje
Hiszpanie wypijają średnio 2-3 kawy dziennie. Normą jest wypicie filiżanki kawy po obiedzie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się o innych typach kawy oraz o tym jakie są hiszpańskie zwyczaje dotyczące napojów, które są popularne w Hiszpanii zachęcam do przeczytania artykułu o tym jakie napoje warto spróbować w tym kraju.

Relacje międzyludzkie w Hiszpanii

Hiszpanie to naród, który bardzo łatwo nawiązuje nowe znajomości. Dlaczego przychodzi im to łatwiej niż nam Polakom? Przez to, że Hiszpanie są gadatliwi i ciekawscy (żeby nie powiedzieć wścibscy). Nikogo nie dziwi, że pani w piekarni czy w warzywniaku wypytuje o życie prywatne kupujących. Oczywiście nienachalnie. Dlaczego tak ważne jest bycie otwartym i rozmawianie z każdym czy to w sklepie, czy w banku w kolejce, czy też na przystanku? W ten sposób Hiszpanie wyrabiają sobie sieć kontaktów i znajomości. Nigdy nie wiesz kiedy będziesz potrzebować hydraulika, elektryka czy urzędnika, który może okazać się synem czy mężem pani w sklepie. Z polecenia zawsze lepiej.

„Dzień dobry” nie wystarczy

W Hiszpanii panuje zasada, że jeśli spotkasz znajomego na ulicy, należy zatrzymać się na kilkuminutową pogawędkę. Jeśli tego nie zrobimy zostaniemy uznani, za niegrzecznych i naburmuszonych. Hiszpanie w rozmowach nieformalnych, powitania lubią skracać do zwykłego „buenas”. Jeśli będziecie w rejonie Katalonii bądź Walencji na pożegnanie możecie usłyszeć „adeu” lub „deu” czyli po prostu „adios”.

Zobacz też film twórcy Językowej Siłki – Patryka, który też mówi biegle po hiszpańsku – o tym jak nauczyć się tego pięknego języka!

Krzycz, plotkuj i narzekaj

Ulice hiszpańskie są bardzo głośne i to nie za sprawą samochodów. Trudno nie słyszeć śmiechów, kłótni, nawoływania się na ulicy. W barze czy restauracji  nie słychać rozmówcy przy naszym stole a czasami nie słychać nawet własnych myśli. Ogólnie należy mówiąc krzyczeć – moje struny głosowe często tego nie wytrzymują.

Hiszpanie plotkują, bez względu na płeć. Przecież najlepiej rozmawia się o nieobecnych a życie innych i ich problemy są dużo ciekawsze niż własne. Na dowód tego, przytoczę Wam dziwną (jak dla Polaka) sytuację. Otóż kilka lat temu ze znajomymi wybraliśmy się na kolację sylwestrową do restauracji, na którą nie przybyło jedno małżeństwo. Oczywiście o swojej nieobecności poinformowali w ostatnim momencie. Wszyscy (prawie wszyscy) zaczęli snuć domysły co mogło się stać, dopóki jeden ze znajomych nie wygadał się, że owe małżeństwo jest w trakcie separacji. I tak cały sylwester minął na rozmowie (czytaj plotkowaniu) na temat nieobecnej pary. Nie próbujcie w takich sytuacjach zmieniać tematu i tak się Wam nie uda.

Jeśli myślicie, że my Polacy dużo narzekamy to znaczy, że za mało znacie Hiszpanów. Różnica polega na tym, na co się narzeka. Na zdrowie narzekają mało a jeśli już narzekają to robią to w formie żartu. Powody do narzekania to pogoda (albo jest za gorąco, albo za zimno), praca (a raczej jej brak), niskie emerytury, korupcja w polityce i wiecznie żywy kryzys.

Hiszpańskie zwyczaje: celebracja jedzenia

Bardzo ważne w życiu Hiszpanów jest jedzenie. Celebracja obiadu normalnie trwa około półtorej godziny (a czasami nawet dłużej)! Bardzo popularne są też weekendowe wypady do restauracji ze znajomymi. Później w pracy wszyscy komentują gdzie byli, co jedli i czy polecają dany lokal. Z każdym rokiem rośnie wymaganie hiszpańskich podniebień, stąd restauratorzy prześcigają się w innowacjach kulinarnych. Nie dziwi mnie fakt, że tak wiele restauracji ma wyróżnienie gwiazdki Michelin.

Według mnie nie znajdziecie lepiej przygotowanych dań z owoców morza, niż te podawane w Hiszpanii. Ja nie znosiłam krewetek i wszelkich rodzajów muszelek, dopóki ich nie spróbowałam w Hiszpanii. Nie bójcie się próbować nowych dań. Mnie pozytywnie zaskoczyło jedno pod nazwą „rabo de toro” czyli ogon byczy. Oczywiście warto wspomnieć o hiszpańskich deserach, które dla nas Polaków mogą wydawać się dość słodkie.

hiszpańskie zwyczaje
Jedyną rzeczą bez jakiej nie mogą żyć Hiszpanie jest jedzenie. Nikogo nie dziwi, że kuchnia hiszpańska jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie.

Fiesta i siesta

Hiszpanie to naród, który lubi się bawić i spędzać czas w gronie rodziny i znajomych. Może się wydawać, że Hiszpanie prawie nie pracują, bo praktycznie co miesiąc wypada jakieś święto ogólnokrajowe lub regionalne, bądź też patrona miasta czy wioski. Każdy powód, aby się bawić jest dobry. Jest to też pretekst, aby dobrze zjeść i trochę więcej wypić. Słyszałam od wielu Hiszpanów, że nie ważne jak głęboki by był kryzys, fiesta musi się odbyć. Jedną z moich ulubionych imprez w Hiszpanii, jest święto Fallas w Walencji.

Po imprezowaniu czas na odpoczynek. Czy to prawda, że podczas siesty Hiszpanie śpią? I tak i nie. W okresie letnim w południe, po dobrym obiadku ma się ochotę na drzemkę, ale nie oznacza to, że wszyscy Hiszpanie śpią w tym czasie. W wielu miejscach siesta to czas na obiad i przeczekanie największych upałów, najczęściej przed telewizorem.


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka.

Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym flagowym eBookiem dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielną nauką językóweBookiem Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków, o którym chciałbym Ci opowiedzieć. Jeśli czujesz, że w Twojej nauce języków czegoś brakuje, przeczytaj proszę poniższy fragment. 

Jestem psychologiem oraz poliglotą (10+ języków). Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

W Językowym Sklepie możesz zdobyć naszego bestsellerowego eBooka Językowa Siłka. Zaufało mi już ponad 5000 osób (dla mnie absolutnie szalona liczba!), a ja wierzę w wartość mojego produktu, dlatego objąłem go 30-dniową gwarancją satysfakcji – pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy. Ty nic nie ryzykujesz, ja całe ryzyko biorę na siebie. Jeśli czujesz, że aktualnie jest w Twoim życiu dobry czas by zrobić w swojej nauce językową rewolucję, wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

"Patryk, ale co to w ogóle jest ten eBook Językowa Siłka?"

Jest to praktyczny poradnik, który wprowadzi Cię w świat samodzielnej nauki języków. Opisałem w nim wszystko, co potrzebujesz wiedzieć by nauczyć się samodzielnie dowolnego języka od zera do poziomu swobodnej komunikacji. W eBooku prowadzę Cię kroczek po kroczku poprzez meandry tajników samodzielnej i skutecznej nauki języków. Z wykształcenia jestem psychologiem, zaś z doświadczenia trenerem językowym (uczyłem języków przedsiębiorców i sportowców, których prawdopodobnie znasz z pierwszych stron gazet) oraz poliglotą, który posługuje się 10 językami. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja odkrywam świat po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski), a obecnie uczę się języka tureckiego.

Cena eBooka to 79,90 zł, choć wiedza w nim zawarta może przynieść Ci korzyści liczone w tysiącach złotych. 79,90 zł przy nauce przez rok oznacza to koszt niecałych... 22 groszy dziennie. Gdyby odkładać 22 grosze codziennie, dopiero po kilku miesiącach można by było sprawić sobie wypasioną kawę. Chyba warto zaryzykować! Tym bardziej, że... tak naprawdę nie ryzykujesz wcale, gdyż masz 100% gwarancji satysfakcji. ☕️

Kliknij teraz poniższy link i poznaj wszystkie szczegóły, spis treści, przykładowe strony oraz opinie osób, które z moją pomocą odkryły radość z nauki języków. ☺️❤️

KLIK: https://bit.ly/eBook-naucz-sie-najlepszych-metod-jezykowych

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 


 

Roxi G. Ortega

Twórca bloga o kulturze hiszpańskiej Hiszpania Ole! Dopiero po przeprowadzce do Hiszpanii odkryłam, że ciężko jest lekko żyć. Moją pasją i codziennością są różnice kulturowe między Polakami i Hiszpanami. Z wykształcenia jestem ekonomistą. Z zawodu przedsiębiorcą. Wierzę, że języka obcego można nauczyć się bez względu na wiek. Poza j. hiszpańskim władam j. angielskim i posiadam podstawy francuskiego i niemieckiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Hiszpanii lub porozmawiać o kulturze hiszpańskiej zapraszam do kontaktu mailowego ole.hiszpania@gmail.com lub na fan page na Facebook'u https://www.facebook.com/hiszpaniaolepl lub poprostu odwiedź stronę www.hiszpaniaole.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ Jak nauczyłem się języka w rok? | Bezpłatne szkolenie online | Kliknij i zapisz się teraz! ⭐️