Jak nauczyć się portugalskiego poprzez całkowite zanurzenie?

Niech zanurzenie się w języku portugalskim będzie tak przyjemne, jak zanurzenie się w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego obok malowniczych plaż w Cascais.

Olá a todos! Bem-vindo, tudo bem? W tym tekście podzielę się z wami garścią wskazówek, jak w pełni zanurzyć się w europejskiej odmianie języka portugalskiego, poprzez poznawanie kultury oraz ćwiczenie praktycznych umiejętności językowych. Jestem pewny, że odrobina kontaktu z żywym językiem oraz pozaksiążkowa styczność z nim, sprawią, że rozkochasz się w portugalskim jeszcze bardziej. Sem mais demora… Vamos!

🇵🇹 Kanały na YouTube

Na pewno dobrze wiesz, że YouTube to jedno z najlepszych miejsc do nauki języków. Można tu znaleźć dosłownie wszystko, niezależnie od tego, jaka tematyka cię interesuje. Nie będzie zatem zaskoczeniem, że w serwisie tym można znaleźć ogromną ilość wartościowych źródeł do nauki. Codzienną dawkę wiadomości prosto z Portugalii może zapewnić Ci RTP, natomiast na Twojego dostawcę newsów z całej Europy w języku portugalskim idealnie nada się Euronews em Português. Kolejną świetną propozycją jest Renascença – kanał pełen bardzo ciekawych wywiadów oraz podcastów (do których przejdziemy też niżej). Bardzo podobną tematykę porusza również curtocircuitoweb – talk show, w tematach kultury oraz codziennych nowinek, opatrzony sporą dozą humoru.

Fani bajek również znajdą coś dla siebie. Na samą myśl o portugalskojęzycznych kreskówkach, przychodzi mi do głowy kanał WildBrain Português

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć jednak kanałów stricte przeznaczonych do nauki języka, które prowadzone są przez prawdziwych nauczycieli, a treści tam publikowane, w pełni mają charakter edukacyjny. Przykładami takich właśnie kanałów mogą być.

portugalski

🇵🇹 Profile na Instagramie:

W przerwie od Youtube’a warto poszukać również portugalskojęzycznych treści na innych mediach społecznościowych. Poniżej przygotowałem listę kilku ciekawych profili na Instagramie, które warto zaobserwować:

  • portugueseuropeu
  • jornalexpresso – portugalskie wiadomości
  • community – dla nieco bardziej zaawansowanych. Profil ten bardzo pomoże w poszerzeniu zasobu słownictwa.
  • po.portugalsku – profil prowadzony przez polkę, pomagający w opanowaniu podstawowych zwrotów i praktycznych wyrażeń, używanych w konkretnych sytuacjach lub miejscach

portugalskie podcasty

🇵🇹 Podcasty:

Warto również wspomnieć o kilku portugalskojęzycznych podcastach, które niewątpliwie będą świetnym umilaczem czasu podczas podróży do szkoły, pracy lub na uczelnie:


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat metody całkowitego zanurzenia? 🌊 Obejrzyj poniższy film Patryka, założyciela Językowej Siłki, o tym czym dokładnie jest ta metoda i jak ją wdrożyć do swojego codziennego życia. ⤵️


🇵🇹 4 dodatkowe sposoby na zanurzenie się w portugalskim:

1️⃣ Zmiana języka telefonu oraz gier/aplikacji w komputerze na portugalski

Bardzo praktyczna metoda ułatwiających zanurzenie w języku. Żyjemy w czasach, w których każdy codziennie korzysta z tego typu, sprzętów, dlatego zmiana języka tych urządzeń jest strzałem w dziesiątkę.

Po pierwsze: brak występowania lub rzadka obecność specjalistycznego słownictwa oraz zaawansowanych konstrukcji gramatycznych.

Po drugie: kontakt z językiem nawet w momencie całkowitego braku czasu na naukę. Każdy ma czasem momenty, w których ilość zadań do wykonania jest wręcz przytłaczająca, co skutkuje brakiem czasu na spędzenie chwili z książką lub fiszkami. Zmiana języka w telefonie lub komputerze zdecydowanie ułatwi Ci kontakt z nim nawet, gdy Twój grafik pęka w szwach.

Po trzecie: poznawanie nowego słownictwa. Przy częstym użytkowaniu danej aplikacji, słówka same, wcześniej lub później, wejdą do głowy. Na pewno upłynęłoby jeszcze dużo czasu, zanim w ogóle pomyślałbym o nauczeniu się portugalskiej terminologii batalistycznej. Jednak ze względu na to, że sam gram w gry po portugalsku, to słówka te „zapamiętały się same” w kilka tygodni.

2️⃣ ChatGPT

Być może narzędzie to kojarzy Ci się głównie z pisaniem esejów na ostatnią chwilę, jednak zapewniam, że ma ono również wiele innych zastosowań. Jednym z nich jest właśnie możliwość poćwiczenia konwersacji ze sztuczną inteligencją. Oczywiście trzeba jasno podkreślić, że nawet najlepsze narzędzie AI nie zastąpi prawdziwej rozmowy z drugim człowiekiem, jednak mimo wszystko, ze względu na możliwość poszerzenia swojej wiedzy zarówno językowej, jak i kulturowej, jest naprawdę warte uwagi. Ponadto ChatGPT jest „dostępny” całą dobę, więc idealnie nada się do szybkiej powtórki na dobranoc, gdy wszyscy inni już śpią. W moim przypadku pomaga jeszcze, gdy czasem o 3 nad ranem nachodzi mnie myśl, że w sumie przydałoby się jeszcze poćwiczyć portugalski.

Ważne! Na samą prośbę o rozmowę w języku portugalskim, chat odpowie wariantem brazylijskim. Nie zmienia to faktu, że wersja europejska też jest dostępna, jeżeli o nią poprosisz.

3️⃣ Tandemy językowe

Jedna z moich ulubionych metod na całkowite otoczenie się językiem. Jeżeli jest tu ktoś, kto nigdy o niej nie słyszał, już spieszę z wyjaśnieniem. Tandem językowy polega na pewnego rodzaju wymianie język za język. Przykładowo: chcesz nauczyć się portugalskiego, znając już dobrze angielski oraz polski jako native speaker. W sieci jest bardzo wielu Portugalczyków i Portugalek, którzy bardzo chętnie porozmawiają z Tobą w ich ojczystym języku, w zamian za pomoc z angielskim (kto wie, może nawet z polskim). Istnieje bardzo dużo możliwych miejsc na pozyskanie „partnera” do tandemu językowego. Od społeczności na przeróżnych social mediach, po specjalnie do tego stworzone aplikacje. Osobiście śmiało mogę polecić Tandem. Na samym początku wymagane jest stworzenie swojego konta i uzupełnienie danych, takich jak imię, wiek, czy miasto. Następną kwestią jest napisanie czegoś o sobie. Aplikacja posiada m.in. sekcję na opisanie hobby, czy też tematów, na które lubi się rozmawiać. Na koniec pozostaje tylko uzupełnienie informacji o tym, jakie języki znasz (oferujesz), a jakich się uczysz i opcjonalne wgranie zdjęcia. Aplikacja zasugeruje Ci osoby, z którymi możliwa jest wymiana językowa. Oczywiście nie z każdą z nich uda się złapać dobry kontakt, jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ cierpliwość popłaca. Sam do teraz mam kontakt z dwoma portugalskojęzycznymi osobami, poznanymi kilka lat temu na Tandemie.

Kolejnym fantastycznym miejscem na poznanie portugalskojęzycznych znajomych (i nie tylko) jest serwer Discord, który w całości poświęcony jest nauce języków obcych – The Language Sloth. Można tam znaleźć wiele fantastycznych funkcji takich jak czaty tekstowe i głosowe, które poświęcone są danemu językowi, regularne spotkania z nauczycielami oraz kanały stworzone do dzielenia się swoimi pasjami z innymi.

4️⃣ Dzielenie się swoimi pasjami

A skoro już przy pasjach jesteśmy… Jest to kolejny genialny sposób na pełne zanurzenie się w języku, a zarazem w jego kulturze. Internet pełen jest różnego rodzaju grup, czatów oraz forów tematycznych, gdzie fantastyczni ludzie tylko czekają, aż ich znajdziesz! Wieczorami grywasz online? Spróbuj znaleźć portugalskiego kumpla do wspólnej gry! Pasjonuje cię kino? Na pewno istnieje forum kino-maniaków z Portugalii! Jesteś zapalonym kibicem? Oglądanie meczów Liga Portugal na discordzie to coś dla ciebie!

Niewątpliwą zaletą poznawania ludzi poprzez tematyczne społeczności jest gwarancja tego, że na pewno pojawi się minimum jeden wspólny temat do rozmowy. Co więcej, Portugalczycy to bardzo pozytywni i życzliwi ludzie. Sam fakt tego, że ktoś zadaje sobie trud, by nauczyć się ich ojczystego języka, jest przez nich doceniany i bardzo pozytywnie odbierany. Niezależnie od tego, na jakim poziomie językowym jesteś, na pewno zjednasz sobie tym sympatię niejednej osoby.

🌊 Zanurzenie w portugalskim – podsumowanie

Na ten moment nie pozostaje mi nic innego, jak tylko trzymać za Ciebie kciuki i życzyć powodzenia przy zanurzaniu się w europejskim wariancie języka portugalskiego oraz mieć nadzieję, że z pomocą zasugerowanych przeze mnie metod, będzie ono co najmniej tak przyjemne, jak zanurzenie się w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego obok malowniczych plaż w Cascais. Boa sorte!

✍️ Autor tekstu:
Bartosz Stachura

Skoro interesują Cię materiały do nauki języka portugalskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. W jakim języku mówi się w Brazylii?
  2. Materiały do nauki portugalskiego w wersji europejskiej i brazylijskiej

Bartosz Stachura

Tłumacz audiowizualny i dialogista. Absolwent lingwistyki stosowanej, po uszy zakochany w Portugalii. Czas wolny spędzam przy grach komputerowych, na korcie tenisowym lub w podróży ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️