Wkuwanie słówek nie daje wyników, od lat uczysz się języka ale wciąż masz uczucie, że stoisz w miejscu i nie robisz żadnych postępów? Może najwyższy czas zmienić metodę nauki albo uzupełnić ją nowymi środkami. Ostatnio poznałam ciekawą metodę nauki języków obcych – całkowite zanurzenie w języku. Osobiście jestem dopiero na początku tej drogi, więc nie będę pisać o skuteczności metody (mimo że moim zdaniem wygląda zachęcająco). Jak możemy zanurzyć się w języku bułgarskim? Zobaczmy.
Więcej o samej metodzie pisał Patryk w swoim artykule Całkowite zanurzenie jako metoda nauki. Najprościej mówiąc, chodzi o to, by na co dzień otoczyć się językiem, którego się uczysz (wszędzie, gdzie się da, by mieć z nim jak najczęstszy kontakt). W tym celu możesz zmienić język ustawień w swoim telefonie, oglądać filmy oraz kanały telewizyjne, słuchać radia lub podcastów, czytać książki, blogi, gazety w języku, którego uczysz się, nawet jeśli początkowo nie wszystko rozumiesz.
Jeśli uczysz się języka bułgarskiego, to mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista linków pomoże Ci zanurzyć się w tym języku całkowicie.
Uwielbiam w drodze do pracy słuchać radia, podcastów i audiobooków. Jest to doskonała metoda, by osłuchać się z językiem. Codziennie można znaleźć czas na doskonalenie języka w drodze do pracy, szkoły, na trening – tam, dokądkolwiek się wybierasz.
Pod tym linkiem (bnr.bg) znajdziesz rozgłośnie radiowe od wiadomości po sport oraz regionalne kanały radiowe.
Jeśli jesteś miłośnikiem fantastyki, to polecam posłuchać podcastów bułgarskiej fantastyki. Na stronie Подкаст за българска фантастика znajdziesz nagrania utworów bułgarskich autorów. Miłośników historii zapewne zainteresuje podcast Naidobrite.net. Z kolei prawie na każdy temat możesz posłuchać podcastów bułgarskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Polecam również słuchanie audiobooków. Możesz zacząć od prostych audiobooków dla dzieci. Na tej stronie znajdziesz bajki dechica.com. Znalazłam również ciekawy artykuł, w którym autor zebrał adresy do bezpłatnych stron z audio oraz e-bookami w języku bułgarskim 10 безплатни аудио книги онлайн на български език.
Dzięki telewizji również możesz szlifować język, warto jednak wybierać filmy i programy, które są w kręgu twoich zainteresowań. Pod tym linkiem znajdziesz dostęp do kanałów prywatnej telewizji bułgarskiej bul-tv.com.
Czym by było całkowite zanurzenie bez odwiedzenia biblioteki? Tu znajdziesz dostęp do biblioteki on-line www.booksbg.org.
Nie można nie wspomnieć o skarbnicy ciekawych kanałów na YouTube, które pomogą w nauce języka. Poniżej długa lista kanałów na różne tematy i mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
Historia
Ogromny zasób filmów o historii Bułgarii, ciekawe dyskusje, wywiady znajdziesz na kanale Българска история.
Kuchnia
Dla miłośników dobrej kuchni polecam kanał Szybki, łatwy, smaczny – przepis dnia Бързо, лесно, вкусно – Рецепта на деня. Ciekawe przepisy znajdziemy na kanale MAGGI България oraz Az-jenata.bg.
Znalazłam również kanał, gdzie znajdziemy historie o miejscach i ludziach zmuszonych polegać wyłącznie na sobie, ponieważ instytucje o nich zapomnieli – Ничия земя. Kanał trochę przypomina nasz program Sprawa dla reportera.
Podobno bardzo skuteczne w nauce języków są lekkie programy rozrywkowe, więc pomocny może okazać się program śniadaniowy На Кафе.
Miłośnikom podróży i gór polecam kanały GO tv oraz Прозрачни планини.
Jeśli masz ochotę na bardziej ambitne treści, to polecam kanał Centrum Kultury i Debaty Red House, który prezentuje programy społeczno-polityczne, programy w dziedzinie sztuki i kultury oraz programy edukacyjne. Organizacja promuje rozwój niezależnego sektora współczesnej sztuki bułgarskiej.
Fanom kina polecam oficjalny kanał bułgarskiej kinematografii Българските Филми. Kanał jest wspierany przez Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii, Narodowe Centrum Filmowe, Vreme Film Studios oraz innych producentów i autorów bułgarskiego kina.
Pomocny w utrwalaniu języka może okazać się lifestylowy blog Момичетата от града (Dziewczyny z miasta), osobisty blog początkowo prowadzony przez cztery przyjaciółki. Obecnie autorek jest więcej.
Na zakończenie oczywiście polecam stronę z kursem i ćwiczeniami języka bułgarskiego dla początkujących book2: Polski- bułgarski dla początkujących. Kurs jest dostępny również w wersji aplikacji na smartfony.
Życzę skutecznego zanurzania się!
Vita