Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Całkowite zanurzenie – język czeski: Czy tylko Krecik i piwo?

Aleksandra Kuźmenko
10 minut czytania

Ahoj!

- Autopromocja -
Ad image

Bez względu na to, czy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w nauce języka czeskiego, czy może zamówienie ulubionego piwa i svíčkovej nie stanowi dla Ciebie już żadnego wyzwania, metoda całkowitego zanurzenia na każdym etapie twojej przygody z czeskim pomoże Ci oswoić się z żywym językiem, jakiego używają Czesi z krwi i kości.

język czeski

RADIO I PODCASTY – jak i czego właściwie słuchać?

Lubisz rozpocząć swój dzień od porannej kawy i ulubionej audycji? A może zwykle w drodze do szkoły lub pracy słuchasz motywujących podcastów? Nie musisz porzucać swoich przyzwyczajeń ani zmieniać rozkładu dnia, aby na dobre zanurzyć się w języku czeskim! Wystarczy, że tym razem włączysz radio naszych słowiańskich sąsiadów, a przy okazji bez bólu oswoisz się z charakterystycznym „ř”, długimi samogłoskami oraz akcentem inicjalnym.

Nawet jeśli nie rozumiesz ani słowa z tego, co słyszysz, nie poddawaj się. Na początku staraj się zapoznać z melodią języka, wyłapywać poszczególne dźwięki i powtarzać usłyszane słowa. Zrozumienie treści  przyjdzie z czasem.

  • Słuchanie czegokolwiek w języku czeskim jest dla Ciebie nowością i nie do końca wiesz, czego konkretnie szukasz? W tym miejscu https://www.play.cz/radio/ znajdziesz linki do wszystkich stacji radiowych w Czechach. Wystarczy jedno kliknięcie, aby z przepięknej Pragi przenieść się do morawskiego Brna czy śląskiej Ostrawy. Doskonałe ćwiczenie na oswojenie się z wymową w poszczególnych historycznych krainach Republiki Czeskiej.
  • Český rozhlas – jeśli poszukujesz ciekawych audycji na wysokim poziomie, Czeskie Radio na pewno Cię nie zawiedzie.
  • iRadio podcasty – wspomniane już Czeskie Radio jest także prawdziwą kopalnią podcastów na przeróżne tematy  od polityki, przez podróże, po audycje dla dzieci. Szczególnie polecam zapoznanie się z działem Česky a hezky, gdzie znajdziesz ciekawostki językowe, porównania języka współczesnego z historyczną czeszczyzną czy wywiady z obcokrajowcami uczącymi się języka czeskiego.
  • České podcasty – chciałbyś wprowadzić podcasty do swojej językowej rutyny, ale nie wiesz od czego zacząć? Na tej stronie znajdziesz ranking najlepszych czeskich podcastów.
  • Proti proudu – potrzebujesz porannej dawki motywacji? Podcast Proti proudu to rozmowy z ludźmi, którzy pokonali swoje własne ograniczenia, ze swojej pasji uczynili zawód i dzięki temu osiągnęli sukces w swojej dziedzinie.

TELEWIZJA – czy tylko nudne wiadomości?

język czeski

Jeśli mieszkasz przy granicy z Republiką Czeską, dostęp do czeskiej telewizji nie powinien stanowić żadnego problemu. W przypadku kiedy od Pragi dzieli Cię długa kilkugodzinna podróż samochodem, nie masz w domu telewizora, bądź po prostu preferujesz oglądanie interesujących Cię programów i seriali w dogodnej dla Ciebie porze, polecam dodanie poniższych stron do listy ulubionych.

  • iVysílání – oficjalne VOD państwowej Czeskiej Telewizji. Kopalnia materiałów dla każdego ucznia – od codziennych programów informacyjnych, przez ciekawostki ze świata kultury, po seriale. Wszystkich, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym, mocno namawiam do zapoznania się z serialem Vyprávěj, który prezentuje losy rodziny Dvořáków na przestrzeni lat 1964-2005 oraz První republika o Pierwszej Republice Czechosłowackiej. Lekcja historii w najprzystępniejszej formie!
  • iPrima – VOD prywatnej telewizji Prima. Wszystkie produkcje własne kanału dostępne bez problemu na terenie Polski. Sama swoją przygodę z osłuchiwaniem się z językiem czeskim zaczęłam od serialu obyczajowego Přešlapy, do którego mam ogromny sentyment.
  • Nova – VOD kolejnej prywatnej telewizji Nova.
  • stream.cz – internetowa telewizja z wieloma interesującymi własnymi produkcjami, na przykład “Czechy w liczbach”, “Nagrody Darwina”, “Obcokrajowcy w Czechach”.

YOUTUBE – czyli studnia bez dna!

Kolejne miejsce, stanowiące studnię bez dna, jeśli chodzi o darmowe treści w języku czeskim, które możemy wykorzystać podczas zanurzania się w czeszczyźnie, to oczywiście YouTube. W poniższym zestawieniu przedstawiam miejsca, w których znajdziecie filmy ściśle związane z nauką czeskiego. Jeśli jednak interesuje Was ogólnie, co mają do zaoferowania czescy YouTuberzy, pod tym linkiem znajdziecie ranking stu najpopularniejszych czeskich twórców https://www.youtuberi.tv/top-youtuberi/.

  • Národní ústav pro vzdělávání – chcesz umówić się na wizytę u dentysty w Pradze lub pożyczyć śrubokręt od sąsiada i nie wiesz jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tych krótkich filmikach przedstawiających typowe sytuacje z życia codziennego. Stworzone zostały z myślą o obcokrajowcach przygotowujących się do egzaminu z języka czeskiego na poziomie A2 oraz wszystkich, którzy po prostu pragną odnaleźć się w czeskich realiach. Krótko, zwięźle i na temat. Ogromny plus stanowią pomocne napisy umieszczone w każdym wideo.
  • Czech Step by Step – chciałbyś dowiedzieć się czegoś o wyborach prezydenckich w Czechach albo wprowadzonym niedawno zakazie palenia w miejscach publicznych, ale nie czujesz się na siłach, aby śledzić nowinki w czeskiej prasie? Není problém! Z pomocą przyjdzie Ci kanał stanowiący uzupełnienie dla podręczników z serii Step by Step. Znajdziesz na nim około dwuminutowe filmiki prezentujące aktualne w Czechach tematy z zakresu polityki, kultury i życia codziennego.
  • Čeština pro cizince – kanał stworzony przez Katedrę języka czeskiego i literatury Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Znajdziesz tam filmy z prostymi dialogami oraz nagrania prezentujące wymowę poszczególnych słów. Idealne na początek nauki!
  • Learn Czech with Class 101 – podstawy języka czeskiego dla osób władających językiem angielskim.

FACEBOOK – czyli nauka bez zbędnego wysiłku!

Współcześnie języka czeskiego możesz uczyć się nie tylko bez wychodzenia z domu, ale także bez opuszczania Facebooka! Skoro każdego dnia i tak z przyzwyczajenia logujesz się na tym portalu, to może warto wykorzystać go także do zanurzenia się w języku czeskim? Nie muszę Cię chyba namawiać do zmiany języka Facebooka na czeski J. Zobaczysz jak wiele radości sprawi Ci  To se mi líbí” zamiast „Lubię to” wciśnięte pod postem znajomego! Jeśli zaś nie masz czasu na klasyczną naukę, wystarczy, że polubisz wymienione strony, a porcja nowych słówek czy zagadnień gramatycznych każdego dnia pojawi się na twojej tablicy.

  • Češtinářské špeky – interesuje Cię, dlaczego w Czechach każdy Josef nazywany jest pieszczotliwie Pepa, albo dlaczego w Brnie nie czekasz na tramvaj, ale na šalinę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na przyjemnych dla oka grafikach, które w mig rozwieją wszystkie wątpliwości.
  • Czech Language Puzzles – chcesz sprawdzić, czy twoja nauka nie poszła w las, ale boisz się klasycznych testów? Tutaj znajdziesz wszelkiego rodzaju proste krzyżówki, rebusy, wykreślanki, które nie tylko umilą Ci wolną chwilę, ale przy okazji sprawdzą, czy dobrze opanowałeś konkretne zagadnienia.
  • Czeski je hezký czyli czeski dla każdego – czeskie słówko dnia dla Polaków. Po prostu J.
  • Pišme správně – jeśli myślisz, że czeska ortografia tylko Tobie przysparza tyle problemów, to jesteś w dużym błędzie. Nie tylko my zastanawiamy się kiedy pisać /mně/mne oraz która forma „šampón“, czy może jednak „šampon“, jest poprawna. Oprócz wyjaśnienia pod każdym z artykulów znajdziesz także ciekawe dyskusje użytkowników i na własne oczy przekonasz się, że także dla Czechów meandry czeskiej ortografii stanowią nie lada wyzwanie.
  • Pravopisná posilovna oraz Grammar nazis – česká verze – coś na rozluźnienie dla bardziej zaawansowanych miłośników czeskiej ortografii oraz stron typu „gramatyczni naziści”, czyli błędy ortograficzne z życia wzięte.
  • ČILICHILI a cilichili.cz – strona z przymrużeniem oka. Poznasz tam między innymi dwadzieścia dziewięć rzeczy, których absolutnie nie powinieneś mówić maturzystom; dwadzieścia zdań, których nikt nie wypowie na głos oraz dwadzieścia trzy pytania retoryczne, które zadaje każda czeska (a może także polska?) mama.
  • Jitka Pourová – lektorka češtiny pro cizince – strona doświadczonej lektorki czeskiego dla obcokrajowców. Mnóstwo porad dotyczących zagadnień gramatycznych sprawiających szczególne problemy uczniom na różnych poziomach zawansowania.
  • Język czeski – profil Czeszki mieszkającej w Gdańsku, która wie jak zachęcić uczniów do nauki i w kreatywny sposób przedstawić czeskie słówka na przepięknych własnoręcznie wykonanych rysunkach. To trzeba zobaczyć!

GOTOWANIE – czyli zostań czeskim MasterChefem!

język czeski

Nie wyobrażam sobie całkowitego zanurzenia w języku czeskim bez zapoznania się z kuchnią naszego sąsiada. Jeśli nie masz w pobliżu czeskiej restauracji, może dobrym pomysłem będzie przygotowanie czegoś samemu? Wynikiem twoich kuchennych zmagań będzie nie tylko przepyszna potrawa, ale także poszerzenie słownictwa z zakresu artykułów spożywczych i sprzętów kuchennych oraz utrwalenie trybu rozkazującego (np. umyj, pokrój, usmaż).

  • Cuketka – zbiór przeróżnych przepisów uzupełnionych pięknymi zdjęciami i pomocnymi krótkimi filmikami, które powinieneś obejrzeć nawet jeśli przypalasz wodę na herbatę ;).
  • Vaření.cz – jeśli nie masz jednak ochoty na dania czeskiej kuchni, to w tej największej internetowej książce kucharskiej na pewno znajdziesz coś dla siebie – przepisy na potrawy z całego świata!

Aleksandra Kuźmenko

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *