Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Całkowite zanurzenie – język tajski

Joanna Szreder
7 minut czytania

Życie w Tajlandii było dla mnie na tyle lekkie, że nigdy nie przyłożyłam się do tego, by opanować język tajski. W Chiang Mai łatwo było mi się dogadać, używając podstaw. Dopiero kiedy przeprowadziłam się z powrotem do Europy, coś mnie oświeciło i zapragnęłam nauczyć się tego egzotycznego języka. Jest zapał, jest motywacja, ale brak jest materiałów i sposobów na to, aby mieć z językiem cały czas kontakt. Na szczęście jest Internet, który niezwykle pomaga mi w odkrywaniu sposobów na ćwiczenie języka.

- Autopromocja -
Ad image

Tajskiego uczę się od niedawna. Dopiero zaczynam pisać i czytać w tym języku, znam bardzo dużo słów, ale trudno mi jest zrozumieć bardziej zawiłe zdania i ułożyć skomplikowane wypowiedzi. Dlatego poniższe rady i porady kieruję do osób takich jak ja, czyli do tych, którzy dopiero zaczynają.

Język tajski: jak się nim otoczyć?

Osoby mieszkające w Tajlandii na pewno mają ułatwione zdanie. Wystarczy wyjść na ulicę, kupić coś w sklepie, pójść na masaż i po prostu do kogoś zagadać. Tajowie są nieco nieśmiali, ale bardzo chętnie pomagają innym w nauce języka. Dlatego, jeżeli jesteś teraz w Krainie Uśmiechu, nie ograniczaj się tylko do Internetu, ale zbierz się na odwagę i otwórz się na ludzi. Poniższą listę traktuj jako dopełnienie twojej nauki.

Ci, którzy przebywają w chłodnej Europie, powinni starać się uczyć i powtarzać materiał jak najczęściej, korzystać z Internetu, a także poszukać sposobu na regularną konwersację. Najlepiej uczęszczać na lekcje raz w tygodniu, codziennie powtarzać materiał, słuchać podcastów, oglądać YouTube i głośno powtarzać to, co się usłyszało.

Lekcje i rozmowy

Moim zdaniem inwestycja w lekcje zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie na początku. W pewnym stopniu języka można nauczyć się samemu, ale przy języku takim jak język tajski, gdzie występują tony, a pisownia jest zupełnie inna niż nasza, potrzebny jest Ci na początku lektor, który sprawdzi wymowę. O tym, jak znaleźć dobrego nauczyciela języka tajskiego, jeszcze napiszę. Polecam Ci w szczególności stronę Italki, gdzie masz spory wybór nauczycieli.

Na Italki możesz znaleźć także partnerów do darmowej rozmowy. Tajowie przeważnie szukają kogoś do poćwiczenia angielskiego, a więc jeżeli znasz ten język bardzo dobrze, to możesz łatwo nawiązać z kimś kontakt i ćwiczyć konwersację.

Stacje na YouTube

Od kiedy uczenie online stało się takie popularne, tajscy nauczyciele masowo tworzą kanały na YouTube, aby reklamować swoje lekcje. YouTube to naprawdę kopalnia wiedzy jeżeli chodzi o język tajski. Oto moje ulubione kanały.

Thai with Mod – tę panią znają wszyscy, którzy uczą się tajskiego z Internetu. Mod i jej przyjaciółka Pear przygotowują krótkie filmiki, w których uczą wymowy i prostych dialogów dotyczących życia codziennego.

I want to learn Thai – moje ostatnie odkrycie. Prowadząca mówi tylko po tajsku i podaje przykłady cytatów i różnych powiedzeń. Czasami uczę się od niej całych zdań, a czasami powtarzam tylko słowa, które znam i tym sposobem ćwiczę wymowę.

Speak Thai Easy – nie oglądam go tak często, ale czasami można na tym kanale znaleźć bardzo przydatne zwroty i powiedzenia.

At Time Online – program, gdzie widzowie dzwonią z problemami i z prośbą o poradę, a prowdzący próbują im pomóc. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o czym jest mowa, ale słucham sobie czasami tego programu w tle, kiedy np. sprzątam.

Ch3Thailand – jedna z popularniejszych stacji telewizyjnych publikuje niektóre swoje programy na YouTube. Można tutaj oglądać tajskie opery mydlane i talk shows.

Podcasty

Dobrych podcastów do nauki tajskiego nie ma aż tak wiele. Ja mam tylko dwa ulubione i na razie nie szukam więcej. Myślę, że dla osoby początkującej jest to zdecydowanie wystarczająco.

Thaipod 101 – kanał, który jest bardzo znany i gdzie znaleźć można krótkie odcinki ze słownictwem i gramatyką. Na stronie można także zapisać się na kurs.

Learn Thai Podcast – mój ulubiony podcast do nauki tajskiego. Lekcje są proste, przejrzyste i często wiążą się ze sobą.

Facebook

Na Facebooku można polubić strony nie tylko nauczycieli tajskiego, ale vlogerów i blogerów, którzy regularnie robią live’y. Jeżeli masz znajomych Tajów, poproś ich o rekomandacje. Ja wybrałam dla was tylko dwa kanały.

Learn Thai with Wan Wan – tę żywą i wygadaną kobietkę odkryłam niedawno. Jej filmiki z różnych miejsc w Tajlandii są naprawdę zabawne i pełne życia, a do tego można się wiele nauczyć.

Amazing Thailand – strona organizacji turystycznej. Tutaj znajdziesz bardzo dużo wideo robionych na żywo z różnych festiwali i wydarzeń w Tajlandii.

Muzyka

Słuchanie muzyki też może pomóc w nauce języka. Mi akurat niewiele to daje na razie, ale bardzo lubię język tajski, dlatego nie przeszkadza mi, że nie rozumiem tekstu.

Jeżeli masz Spotify, to bardzo łatwo znajdziesz tajską muzykę pop. Nowocześni wykonawcy zdają się podążać za tym samym stylem, który jest miły dla ucha i można go słuchać w drodze do pracy czy na siłowni.

Telex Telex – moja ulubiona tajska grupa. Byłam nawet na ich koncercie i całkowicie mnie zauroczyli.

Bodyslam – legenda tajskiego pop-rocka. Podobno odkryto ich w moim ulubionym klubie w Warm Up w Chiang Mai, gdzie zawsze chodziłam na weekendowe imprezy.

Stoondio – bardzo przyjemna dla ucha muzyka. Doskonała do odpoczynku czy nawet kolacji ze znajomymi.

Pisanie

Na początku twojej przygody z tajskim będziesz uczył się zapisywać wszystko fonetycznie. Nie powinno Cię to zniechęcić. Codziennie zapisz parę zdań ze słowami i konstrukcjami, które już znasz. W ten sposób utrwalisz słownictwo. A kiedy już zaczniesz czytać i pisać, także ćwicz codziennie, nawet jeżeli miałbyś pisać ciągle te same wyrazy. Pamiętaj, aby przy pisaniu głośno wypowiadać nazwy liter.

A co z czytaniem?

Jak wspomniałam powyżej, dopiero uczę się czytać i pisać, a więc nie mam na razie zbyt dużej wiedzy na temat, gdzie szukać materiałów. Obecnie korzystam tylko z jednego podręcznika dla dzieci, który udostępnia mi moja nauczycielka. Jak tylko dowiem się, gdzie dostać najlepsze materiały do czytania po tajsku, na pewno dam wam znać!

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.