Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Wprowadzenie do języka słowackiego

Blanka Bielawska
9 minut czytania

Ponad 8 milionów ludzi na całym świecie posługuje się językiem słowackim, w tym 5 milionów mieszkańców Słowacji, dla których jest to język urzędowy. Język ten ma trzy główne dialekty: zachodni, centralny i wschodni. W poniższym artykule skupimy się na dialekcie zachodnim, który jest używany w stolicy kraju – Bratysławie.

- Autopromocja -
Ad image

Język słowacki tak samo jak język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Czy dzięki temu jest on choć trochę zrozumiały dla przeciętnego Polaka? Według mnie tak. Oba języki mają zbliżoną gramatykę, a wiele słów zapisuje się i wymawia w podobny sposób, lecz nie daj się zwieźć. W słowackim występują rownież słowa, które mimo bardzo podobnego brzmienia mają zupełnie inne znaczenie. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych słów i wyrażeń przyjrzyjmy się bliżej alfabetowi języka słowackiego.

🔤 SLOVENSKÁ ABECEDA – słowacki alfabet

Słowacki alfabet składa się z 46 znaków i jest podzielony na samogłoski, spółgłoski oraz dwugłoski, czyli tzw. dyftongi. Znaki alfabetu dzielą się na litery drukowane oraz pisane. Każda z nich ma małą i dużą formę. Ciekawym faktem jest to, że Słowacy przykładają bardzo dużą uwagę do alfabetu pisanego, którego nauczyli się w szkole. Jeżeli poprosimy ich o napisanie dla nas czegokolwiek odręcznie to zrobią to właśnie za jego pomocą.

SŁOWACKI ALFABET

Samogłoski dzielimy na krótkie (a, ä, e, i, o, u, y), oraz długie (á, é, í, ó, ú, ý).

Spółgłoski dzielimy na twarde (d, t, n, l, h, ch, k, g), miękkie (ď, ť, ň, ľ, dz, dž, c, č, š, ž, j) oraz na dwuznaczne (b, m, p, r, s, v, z, f), po których pisze się tzw. miękkie „i” czyli i/í bądź twarde “i” czyli y/ý. Aby wiedzieć które „i”, użyć w danym wyrazie Słowacy uczą się w szkole na pamięć wybranych wyrazów, po których występuje twarde „i” czyli y/ý, z których później mają dyktanda. Dzięki temu są w stanie nie tylko nauczyć się pisowni danego wyrazu, ale również odróżnić od siebie homonimy, których występowanie w języku słowackim jest bardzo częste, np.:

vír – wir

výr – rodzaj sowy

ti – Tobie

ty – ty

Spółgłoski miękkie wymawia się bardzo podobnie do naszych polskich spółgłosek miękkich, np.

ň -> ń

š -> ś

č -> ć

Jedyną trudność mogą stanowić spółgłoski ď, ť oraz ľ, które nie posiadają swojego odzwierciedlenia w polskim alfabecie, a ich opanowanie może zająć troszkę czasu.

W języku słowackim występują cztery dwugłoski ia, ie, iu, ô. A o to ich polska wymowa:

ia [ja]

ie [je]

iu [ju]

ô [ło]

Spółgłoski d, t, n wymawia się miękko, kiedy występuje po nich jedna z podanych liter: e, i, í, ia, iu.

Przykłady:

rodina [roďina]

deti [ďeťi]

niekto [ňi̯ekto]

Akcent w języku słowackim jest stały i zawsze przypada na pierwszą sylabę. Aczkolwiek, istnieją wyrazy, które nie mają w ogóle akcentu, np. spójniki (až, len), zaimki czy przyimki jednosylabowe (a, aj, že).

słowacki

📝 ZÁKLADNÉ FRÁZY A VÝRAZY – podstawowe zwroty i wyrażenia

Skoro zapoznaliśmy się z alfabetem języka słowackiego, to teraz czas na kilka podstawowych wyrazów i zwrotów. Zacznijmy od powitań i pożegnań, a następnie przejdziemy do codziennie używanych wyrażeń.

Jak się przywitać po słowacku?

Ahoj! – Cześć

Čau! – Cześć / Pa

Dobré ráno – Dzień dobry

Dobrý deň – Dzień dobry

Dobrý večer – Dobry wieczór

Dovidenia – Do widzenia

Dobrú noc – Dobranoc

Dopočutia – Do usłyszenia

Zwrot „Dobré ráno” używany jest przez domowników, kiedy wstaniesz rano do około godziny 10:00. Można go również użyć w sytuacjach nieoficjalnych np. podczas robienia zakupów w osiedlowym sklepie.

Zwrot „Dovidenia” ma również swoją skróconą wersję „Dovi”.

Natomiast „Dopočutia” używane jest podczas kończenia rozmowy telefonicznej.

Áno – tak

Nie – nie

Ako sa máš? – jak się masz?

Dobre – dobrze

Zle – źle

A ty? – A ty?

Prosím – Proszę

Ďakujem – Dziękuję

Jak dziękować po słowacku?

Zwrot „ďakujem” ma również swoją skróconą wersję „diki” oraz „dik” czyli po prostu dzięki. Z kolei, jeżeli chcemy wyrazić jeszcze większą wdzięczność drugiej osobie możemy użyć wyrażenia „ďakujem veľmi pekne” co oznacza pięknie dziękuję.

Dobrú chuť – Smacznego

Nech sa páči – Proszę bardzo

Nie je za čo – Nie ma za co

Na zdravie – Na zdrowie

Prepáč – Przepraszam

Nič sa nestalo – Nic się nie stało

Pozor – Uważaj

Pomoc – Pomocy

Rozmawiając z osobą starszą od nas bądź osobą, której nie znamy powinniśmy użyć drugą osobę liczby mnogiej. W języku słowackim nazywa się to vykanie i ma na celu okazanie szacunku drugiej osobie. Zamiast więc powiedzieć „Ako sa máš” powiemy „Ako sa máte”, czy zamiast „Prepáč” użyjemy „Prepáčte”. Jeżeli nasz rozmówca wyrazi zgodę na to abyśmy odzywali się do niego mniej oficjalnie, wtedy będziemy mogli użyć pierwszej formy zwrotu. Nazywa się to tykanie.


Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️


Jak rozpocząć konwersację?

Ako sa voláš? – Jak się nazywasz?

Volám sa Blanka – Nazywam się Blanka

Koľko máš rokov? – Ile masz lat?

Mám dvadsaťdeväť rokov – Mam dwadzieścia dziewięć lat

Odkiaľ pochádzaš? – Skąd pochodzisz?

Som z Poľska – Jestem z Polski

Teší ma – Miło Cię poznać

Hovoríš po slovensky / poľsky? – Mówisz po słowacku / polsku?

Hovorím / nehovorím po slovensky – Mówię / nie mówię po słowacku

Nerozumiem – Nie rozumiem

Aké sú tvoje záľuby? – Jakie masz zainteresowania?

Mám rada hudbu – Lubię muzykę

Študuješ či pracuješ? – Uczysz się czy pracujesz?

Študujem na vysokej škole – Studiuję na uniwersycie

Pracujem v banke – Pracuję w banku

📕 GRAMATIKA – gramatyka

W języku słowackim również występują przypadki. Jest ich 6, a ich odmiana wygląda następująco:

nominatív – kto? čo?

genitív – z koho? z čoho?

datív – komu? čomu?

akuzatív – koho? čo? (vidím)

lokál – o kom? o čom?

inštrumentál – s kým? s čim?

Występują w nim również trzy rodzaje rzeczowników: męski, żeński oraz nijaki. Rodzaj męski rozpoznamy za pomocą wyrazu ten, rodzaj żeński za pomocą wyrazu , a rodzaj nijaki za pomocą wyrazu to.

Odmiana czasownika byť „być” w czasie teraźniejszym:

ja som – ja jestem

ty si – ty jesteś

on/ona/ono je – on/ona/ono jest

my sme – my jesteśmy

vy ste – wy jesteście

oni/ony sú – oni/one są


Zastanawiasz się, jak efektywnie zapamiętać te wszystkie nowe słowa? 🤔

Pooglądaj poniższe, darmowe szkolenie przygotowane przez Patryka, psychologa, poliglotę i założyciela Językowej Siłki i poznaj 4 techniki, które pozwolą Ci zapamiętać każde słowo, którego chcesz się nauczyć! 💪


FALOŠNÍ KAMARÁTI – fałszywi przyjaciele

Na sam koniec przedstawię Ci kilka fałszywych przyjaciół, czyli słów, które zapisuje się, bądź wymawia niemal identycznie jak w języku polskim, ale znaczy coś zupełnie innego.

Pierwszym takim słowem jest jahoda, która wcale nie jest jagodą, a truskawką. Kolejnym słowem jest droga, która nie ma nic wspólnego z jezdnią, bądź chodnikiem, a oznacza narkotyk. Z kolei mówiąc, że chleb jest čerstvý, mamy na myśli, że jest świeży, a nie mający już kilka dni. Jeżeli natomiast powiemy, że coś páchne to tak naprawdę śmierdzi.

✍️ Autorka tekstu:
Blanka Bielawska


💡 Skoro interesuje Cię język słowacki, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu)

  1. Naucz się języka w 24h
  2. Jak zacząć naukę języka? 5 kroków
  3. Fałszywi przyjaciele – kiedy rozmowa z sąsiadem zamienia się w dowcip językowy na miarę najlepszych czeskich filmów.
Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.