SRS

Jak działa SRS? 3 magiczne litery, dzięki którym zapamiętasz wszystko, czego tylko zapragniesz się nauczyć!

Jak działa SRS? Wyobraź sobie proces nauki języka, w którym Twoja nauka słownictwa jest uporządkowana, maksymalnie wykorzystujesz czas spędzony na nauce, nie czujesz przytłoczenia, a w dodatku to nie Ty musisz się martwić o to, kiedy powtórzyć dane słowo. A teraz przestań to sobie wyobrażać i wspólnie ze mną wdróż taki scenariusz w życie! Brzmi nierealnie? Cóż – sprawdźmy! Za chwilę powiem Ci o tym jak 3 magiczne litery pomogą Ci przyswoić więcej słów i zwrotów, w krótszym czasie, i z mniejszym wysiłkiem – jakkolwiek kolorowo to brzmi!

Ten artykuł – choć oczywiście sam w sobie w pełni wartościowy – jest podsumowaniem najważniejszej wiedzy z odcinka #26 podcastu Językowa Siłka. W trwającym 20 minut podcaście wszystkie szczegóły są opisane dużo bardziej precyzyjnie, jest tam też większa porcja praktycznych wskazówek. W związku z tym – jeśli po lekturze artykułu będziesz mieć ochotę, aby dowiedzieć się więcej na temat SRS lub zwyczajnie wolisz przyswajać wiedzę w formacie audio – zachęcam do skorzystania z poniższego okienka z odtwarzaczem Spotify. Przy okazji, zapraszam też do kilkudziesięciu innych odcinków podcastu (wiele z nich jest dostępnych tylko w formacie audio). 🎧

Wersja tekstowa pod okienkiem z podcastem!

SRS, czyli…

Spaced Repetition System, czyli system rozłożonych w czasie powtórek. Metoda SRS opiera się na wykorzystaniu naszej pamięci i zdolności do przyswajania nowych informacji w optymalny sposób.

Choć techniczne rzecz ujmując SRS został opracowany w latach 80. minionego wieku, na początek musimy się wybrać w podróż w czasie do końcówki XIX wieku.

Niemiecki naukowiec Hermann Ebbinghaus, profesor psychologii na uniwersytecie we Wrocławiu i Halle prowadzi pionierskie badania nad procesami zapamiętywania i przede wszystkim zapominania. Jego prace doprowadzają do sformułowania tzw. krzywej zapominania, która pokazuje, jak szybko zapominamy informacje bez powtórek. Okazuje się, że w miarę upływu czasu coraz wolniej zapominamy – o ile w odpowiednich momentach dane słowo/element wiedzy powtórzymy. I tu pojawia się SRS (no, może nie od razu, bo musiało minąć… aż sto lat!)

Sto lat później…

Sto lat później… ktoś wreszcie postanowił wykorzystać te zależności w nauce języków, a w zasadzie każdego zakresu wiedzy, który wymaga zaangażowania procesów pamięciowych i pamięci faktów, jak na przykład daty historyczne, słowa w języku obcym, czy też terminy potrzebne na studiach medycznych czy prawniczych itd.

Przenosimy się do Poznania, gdzie Piotr Woźniak, student, a później naukowiec opracowuje system interwałów w powtórkach i tzw. cykl życia powtórek wraz ze swoją wersją krzywej zapominania w odniesieniu do słownictwa w języku angielskim, a także zagadnień z dziedziny biochemii. I co bardzo ważne – Woźniak opracowuje cykl życia powtórek nie tylko na papierze i w formie modeli, ale przede wszystkim w formie programu komputerowego. W ten sposób powstaje wstępna wersja algorytmu SM, który aby określić optymalny czas między kolejnymi powtórkami dla danego elementu informacji, bierze pod uwagę takie czynniki jak: jakość zapamiętania, liczba poprzednich powtórek i subiektywne odczucia użytkownika. Woźniak postanowił swój algorytm skomercjalizować, tworząc narzędzie SuperMemo, ale na bazie algorytmu SM-2 powstał też słynny program Anki.

Dlaczego warto korzystać z SRS podczas nauki słownictwa?

W SRS chodzi o to, aby powtarzać informacje wtedy, gdy nasza zdolność do przypomnienia sobie tych informacji zaczyna maleć. Przy odpowiednim doborze odstępów czasu, możemy sprawić – i na tym najbardziej nam zależy – że informacje te zostaną przeniesione z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. W praktyce oznacza to, że dzięki SRS jesteśmy w stanie nauczyć się znacznie więcej słów w krótszym czasie i z mniejszym wysiłkiem.

W dodatku algorytmy SRS nie są żadną tajemnicą, w dużej mierze są darmowe i można z nich korzystać bardzo wygodnie.

Jak wykorzystać SRS w praktyce?

SRS nauka słownictwa

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie, na przykład wspomniane Anki, albo pudełko bazujące na systemie Leitnera i uczyć się z gotowych zbiorów fiszek lub tworzyć własne zestawy. Kiedy masz już swoje fiszki, algorytm z Twoją pomocą zadecyduje jakie będą odpowiednie interwały dla poszczególnych fiszek, a Tobie nie pozostaje nic innego, niż regularnie się uczyć.

Interwały pomiędzy powtórkami będą się wydłużać i wydłużać i wydłużać, aż w końcu osiągniemy poziom, w którym dane słowo zostanie przeniesione na stałe do naszej pamięci długotrwałej. Oczywiście cały ten proces możemy wspomóc, jeśli pomiędzy sesjami nauki z fiszkami, będziemy korzystać z naturalnego języka: słuchając, czytając oraz rozmawiając.

A tak w zasadzie, choć SRS jest szczególnie przydatny w nauce słownictwa, można go również wykorzystać w innych aspektach nauki języków obcych. Możemy na przykład tworzyć fiszki z przykładami użycia gramatyki, idiomami czy nawet dialogami do ćwiczenia umiejętności konwersacji, a także – rzecz jasna – z takich programów jak Anki możemy uczyć się rzeczy innych niż języki obce.

SRS – Konsekwencja to klucz do efektywnej nauki słownictwa 🔑

Warto pamiętać, że oprócz zawierzenia pamięciowych kwestii w ręce technologii, kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Musimy zadbać o regularne powtórki i systematyczne dodawanie nowych słówek do naszej talii fiszek. W ten sposób nasz mózg będzie miał szansę na optymalne przyswojenie informacji.

Jako osoba mająca doświadczenie w nauce wielu języków, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że SRS w znaczącym stopniu zmienia całą dynamikę w nauce języków.

Przyspiesza proces zapamiętywania, dodaje nam pewności siebie i takiego poczucia, że wiemy co robimy, a co najważniejsze – ułatwia utrzymanie motywacji, gdyż widzimy szybkie postępy w nauce.

Powodzenia!
Patryk Topoliński


🔑 Poznaj kurs online Język w Rok. 👨‍🎨 W kursie zaprojektujesz, a następnie stworzysz wersję Ciebie, która płynnie posługuje się Twoim wymarzonym językiem (z gwarancją efektów lub zwrotem pieniędzy bez podawania przyczyny) ⤵️

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat.

Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok!

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy łączę kompetencje osoby mającej doświadczenie w samodzielnej nauce języków z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź lekcje próbne, agendę kursu oraz opinie uczestników (już 1372 Kursantów) i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

🚀 "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowysklep.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk 🙋🏻‍♂️😊


 

Skoro interesują Cię materiały o SRS, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również okażą się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Krótki tekst, który zmieni Twoją naukę języka raz na zawsze
  2. 5 sprawdzonych strategii nauki każdego języka
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o metodzie wymiany językowej

Patryk Topoliński

Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i udowadniam, że żaden język nie jest obcy. Jestem mgr psychologiem z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków, trenerem językowym sportowców i przedsiębiorców, twórcą autorskiej metody nauki dowolnego Języka w Rok, oraz rzecz jasna: pomysłodawcą i założycielem Językowej Siłki ®

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️