Uczysz się czeskiego? W jaki sposób otaczasz się tym językiem na co dzień? Możesz to robić poprzez oglądanie czeskich lub innych filmów z pomocą czeskiego dubbingu lub napisów. W dzisiejszych czasach mamy wiele platform oraz aplikacji umożliwiających oraz ułatwiających nam oglądanie czeskiej kinematografii. Jakie czeskie filmy oglądać? W tym artykule chciałabym polecić najlepsze filmy do nauki czeskiego oraz pokazać Ci, jak uczyć się z ich pomocą efektywnie.
Jak uczyć się języka z filmów?
Napisy i dubbing przy filmach umożliwia nam naukę języka czeskiego nie tylko z czeskich filmów. Z pomocą przychodzą nam platformy VOD, takie jak np. Netflix czy Česká Televize. Wiele osób korzysta również z wtyczek dostępnych w przeglądarkach internetowych, m.in. Language Reactor. Dzięki nim możemy poprawić swoje umiejętności językowe w przyjemny sposób, jakim jest oglądanie filmów i seriali w języku, którego się uczysz. Rozszerzenie umożliwia wyświetlanie napisów w dwóch językach, zapisywania nowych słówek i korzystania ze słowniczka. Wtyczka działa na platformie Netflix i YouTube.
⚠️ Chcesz zobaczyć jak dokładnie to działa? Sprawdź poniższe – bezpłatne – szkolenie prowadzone przez Patryka Topolińskiego – psychologa, poliglotę oraz założyciela Językowej Siłki! ✅⤵️
🍿 Nauka czeskiego na Netflix
Na platformie Netflix możesz obejrzeć większość filmów i seriali z czeskimi napisami lub dubbingiem. Możliwe jest to poprzez zaznaczenie w ustawieniach profilu preferowanych języków, które można wybrać w serialach i filmach. Dzięki temu, możesz zaznaczyć wszystkie języki, których się uczysz, a następnie w większości przypadków będziesz miał możliwość ich wybrania przy oglądaniu filmu.
Chciałabym wspomnieć o paru czeskich filmach dostępnych na platformie Netflix, które moim zdaniem są warte obejrzenia:
- Prvok, Šampón, Tečka a Karel – film reżyserii Patrika Hartla, którego premiera miała miejsce w 2021 roku. Komedia opowiada o czterech mężczyznach, którzy nie są zadowoleni z dotychczasowego życia. Zakładają się ze sobą, co prowadzi do różnych nieprzewidywalnych sytuacji.
- Karel – film biograficzny z 2020 roku opowiadający o roku z życia Karela Gotta, jednego z najpopularniejszych piosenkarzy czeskich.
- Matky – komedia z 2021 roku opowiadająca historie czterech przyjaciółek, które łączy posiadanie dzieci.
- Gump – pes, který naučil lidi žít – film z 2021 roku idealny dla dzieci, opowiadający o bezpańskim psie, który wyrusza w podróż, aby znaleźć dom dla siebie.
Ponadto, aktualną listę czeskich filmów i seriali na Netflixie, znajdziesz na stronie Language Reactor w katalogu do nauki czeskiego. Weź pod uwagę, że prawie żaden z tych seriali nie jest dostępny poprzez logowanie przez polski adres IP. Konieczne może być skorzystanie z oprogramowania typu VPN.
📺 Nauka czeskiego na Česká Televize
Gdzie jeszcze możemy znaleźć najlepsze filmy do nauki czeskiego? Na iVysílání platformy ceskatelevize.cz jest dostępnych wiele filmów, programów i seriali czeskich. W Polsce nie wszystkie są dostępne do obejrzenia, jednak ten problem można obejść poprzez VPN. Dodatkowo na stronie możemy oglądać na żywo czeskie kanały telewizyjne. Dużym plusem tej platformy jest to, że można włączyć napisy czeskie również na czeskich filmach.
Filmami wartymi obejrzenia są m.in.:
Jak vytrhnout velrybě stoličku – komedia familijna opowiadająca o życiu tancerki baletowej Anny i jej ośmioletniego syna.
Jak dostat tatínka do polepšovny – komedia przedstawiająca dalsze losy bohaterów z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku
Případ dvou manželek – film kryminalny z 2019 roku. Główny bohater Horác odwiedza posiadłość swojego starego przyjaciela, który mieszka zarówno ze swoją obecną jak i byłą żoną. Dochodzi tam do dziwnych zgonów.
Boháč a chudák – krótki film stworzony na podstawie opowiadania czeskiego pisarza Karela Jaromíra Erbena.
Bezva zuby na zásnuby – komedia opowiadająca o losach Richarda, który chce poślubić piętnaście lat młodszą Cecilię. Rodzice dziewczyny są temu przeciwni, dlatego zakochani organizują wspólny lunch z rodzicami. Ból zęba głównego bohatera powoduje nieprzewidziane komplikacje w czasie spotkania.
Nespavost – dramat z elementami komedii opowiadający o trzech spotkaniach rodzinnych. Pokazują one jak kruche potrafią być relacje między rodzicami i dziećmi.
🇨🇿 Znane i lubiane czeskie filmy
Jeśli interesuje Cię czeska kinematografia chciałabym polecić Ci parę kultowych pozycji filmowych. Możesz je znaleźć w Internecie na platformach VOD. Czasami można je także obejrzeć w kinach studyjnych.
Kolja – czeski dramat, który zdobył nagrodę Oscara oraz wiele innych nominacji. Opowiada historię wiolonczelisty, który opiekuje się synem swojej udawanej żony. Porusza problemy wzajemnych relacji, przyjaźni i przywiązania.
Knofíkáři – czarna komedia przedstawiająca życie przeciętnych ludzi pod koniec dwudziestego wieku.
Příběhy obyčejného šílenství – opowiada o problemach w pracy głównego bohatera i jego załamaniu po odejściu dziewczyny.
Samotáří – dramat z elementami komedii, w reżyserii Petra Zelenki, opowiadający o siedmiu bohaterach, których celem jest posiadanie stabilnego związku. Film zdobył wiele nagród.
Rok ďábla – film Petra Zelenki opowiadający fikcyjną biografię fikcyjnych muzyków, którzy grają tam samych siebie. Jednym z artystów grających w filmie jest Jaromír Nohavica, który cieszy się dużą popularnością w Polsce.
Záhrada – film przedstawia głównego bohatera Jakuba w czasie kryzysu wieku średniego. Rezygnuje z dotychczasowego życia i udaje się do ogrodu swojego dziadka, który przypomina mu o dzieciństwie.
Želary – film z 2003 roku opowiadający historię Eliški, działaczki ruchu oporu, która zmuszona jest ukrywać się na wsi u chłopa Jozy.
Babí léto – czeski dramat z elementami komedii opowiadający historię małżeństwa, którzy posiadają różne spojrzenia na świat. W filmie poruszany jest problem przyjaźni oraz miłości.
Vratné lahve – komedia, w której główną rolę gra znany i ceniony Zdeněk Svěrák. Główny bohater jest nauczycielem podejmującym pracę w skupie butelek.
Obsluhoval jsem anglického krále – główny bohater, Jan Dziecię, po wyjściu z więzienia wspomina czasy młodości, kiedy jego głównym celem było posiadanie bogactwa.
Mam nadzieję, że powyższe propozycje filmów oraz stron będą pomocne w Twojej nauce języka czeskiego i zachęcą Cię do dalszej przygody z tym językiem. Jeżeli masz do polecenia jakieś inne czeskie filmy, które według ciebie są godne uwagi, chętnie przeczytam o nich w komentarzu.
Powodzenia w nauce i przyjemnego seansu!
✍️ Autorka tekstu:
Aleksandra Jakubowska
🇨🇿 Skoro interesują Cię najlepsze filmy do nauki czeskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):
- Język czeski dla początkujących (A1-A2)
- Jak nauczyć się języka czeskiego?
- Język czeski dla średniozaawansowanych (B1-B2).
- Podcasty do nauki języka czeskiego.