Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Nauka ukraińskiego poprzez całkowite zanurzenie

Marlena Mastykarz
10 minut czytania

Jeszcze do niedawna nauka ukraińskiego nie była tak prosta, jak teraz. Trzeba było się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć ciekawe i skuteczne materiały do nauki. Na szczęście czasy te minęły, a świat nauki ukraińskiego stoi przed Tobą otworem. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tym językiem, jak również znacznie powiększyły się możliwości nauki. Gwarantuję, że znajdziesz sposób dla siebie, by zanurzy się w języku ukraińskim

Czym jest zanurzenie się w języku? To metoda, która sprawi, że język będzie przychodził do Ciebie, a nie ty do języka. Więcej dowiesz się w filmie Patryka, założyciela Językowej Siłki i psychologa z doświadczeniem w nauce 11 języków. ⤵️

W tym artykule pokażę Ci, że otoczenie się językiem ze wszystkich możliwych stron jest najlepszą metodą nauki. Nie potrzebujesz armii wykładowców wokół siebie, żeby obcować z językiem, możesz to zrobić samemu dzięki wielu możliwościom, o których zaraz Ci opowiem.

Językowe towarzystwo

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa… Nie ma lepszego sposobu na zanurzenie się w języku. Przejrzyj Facebook, Instagram, poszukaj lokalnych grup dla Ukraińców, miejsc, w których się spotykają, imprez i spotkań, jakie organizują. Ukraińcy obchodzą swoje narodowe święta, podtrzymują tym samym własne tradycje, gotują razem potrawy, dyskutują na bieżące tematy, omawiają sposoby przebranżowienia się i możliwości, jakie mają w Polsce.

Wymiana językowa

Wygoogluj kluby ukraińskie, stowarzyszenia… Wielu obcokrajowców zrzesza się nie tylko w większych miastach, ale też w małych miejscowościach. Są to miejsca, w których obcokrajowcy poznają się, spotykają z różnych okazji, wreszcie pomagają sobie nawzajem. Szukaj po frazach: „Ukraińcy w Warszawie”, „Ukraińcy w Gdańsku” itd.

Możesz być pewien, że w swoje szeregi z chęcią przywitają również Polaków. Pomyśl, że wielu z nich uczy się zapewne języka polskiego. Gwarantuję, że niejedna osoba będzie zainteresowana wymianą językową. Obcokrajowcy tak samo jak polski cenią też angielski, którego aktywnie się uczą. Jeśli dobrze znasz właśnie angielski, możesz to wykorzystać. 😉

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie zalety i wady ma właśnie wymiana językowa i czego możesz spodziewać się na pierwszym spotkaniu, przeczytaj poniższy artykuł: ⬇️

Wymiana językowa, jak to działa i czy warto?

Spotkania społeczności ukraińskiej

W każdym większym mieście społeczność ukraińska zrzesza się i tworzy kluby oraz organizacje. Warto spojrzeć chociażby na stronę Facebook Ukraiński Dom, gdzie regularnie zamieszczane są ogłoszenia o aktualnych wydarzeniach. Prowadzą przeróżne warsztaty dla dzieci i dorosłych z rękodzieła czy gotowania. Można przyjść samemu, można wziąć swoje dziecko na warsztaty a samemu porozmawiać z innymi rodzicami w trakcie, gdy młodzi będą na zajęciach. W samym ogłoszeniu zaznaczone jest, że na spotkaniach można mówić w obu językach: po polsku i ukraińsku, co samo w sobie wydaje się być miłą zachętą.

Ukraiński Dom prowadzi również klub literacki, w ramach którego omawiają wybrane pozycje książkowe, nie tylko te ukraińskie. Na spotkania zapraszają wszystkich bez wyjątku. To super opcja poznać nie tylko ciekawych ludzi i nauczyć się zwrotów z  dziedziny literatury, ale również porozmawiać o książkach ogółem i poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Mieszkańcy Trójmiasta koniecznie muszą sprawdzić, co może im zaoferować Domiwka Gdańsk. Kulturalne zrzeszenie Ukraińców wystawia spektakle w języku ukraińskim. Naprawdę warto pójść i zobaczyć to na żywo. Wiem co mówię, byłam. Oprócz spektakli prowadzą także wystawy artystyczne, pokazy filmów, prezentacje książek, festiwale muzyczno – taneczne, wspólne wyjścia i spacery, a także pikniki na terenie Trójmiasta. Jak widać, jest w czym wybierać. Myślę, że perspektywa połączenia kultury i języka zachęci wielu.

Jeśli nie czujesz się dobrze w dużej grupie lub po prostu lepiej Ci się skupić podczas rozmowy z jednym rozmówcą i wolisz format spotkań 1:1 warto pomyśleć o znalezieniu językowego partnera. A tych z pewnością w Polsce nie brakuje. Polski w zamian za ukraiński. Wielu Ukraińców nie ma możliwości na co dzień rozmawiać po polsku, niektórzy nie pracują w polskojęzycznym środowisku, jeszcze inni pracują tylko zdalnie, co nie sprzyja częstemu kontaktowi z językiem. Poszukaj na grupach językowych lub na tych, zrzeszających Ukraińców w danym mieście, wrzuć posta, w którym opiszesz, kogo szukasz. Gwarantuję, że odzew będzie satysfakcjonujący.

nauka ukraińskiego

Introwertyk w świecie językowym

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy rzuci się od razu „na głęboką wodę”, wybierając się na spotkania na żywo. Zbyt niski poziom znajomości języka, brak społeczności ukraińskiej w miejscu zamieszkania, a w końcu zwykła ludzka nieśmiałość…

Pamiętaj, że nauka ukraińskiego (i każdego innego języka) musi być dla Ciebie komfortowa i przyjemna.

Świetną metodą przyswajania języka, którą zawsze gorąco polecam jest słuchanie. Ukraińcy mają duży zasób ciekawych i dobrze zrobionych podcastów. Co mam na myśli mówiąc dobrze zrobionych? Zupełnie nie retorykę i treść (to swoją drogą), ale techniczne podejście do nagrywania. Głośny, wyraźny dźwięk, brak szumów, wygłuszenie tła… to bardzo ważne czynniki w kontekście nauki języków. Sprawiają one, że uczącym się języka nagrań słucha się przyjemniej, a przed wszystkim można skupić się na samej treści podcastu, a nie trudzeniu się na zrozumieniu akcentu prowadzącego, czy wyróżnieniu mowy z dźwięków otoczenia. O to kilka rekomendacji ode mnie:

  • Шит ай ноу Лайв, prowadzony w formie rozmowy dwóch „nieekspertów”. Każdy podcast porusza inny temat. Ciężko nawet określić gatunek, w którym się obracają, bo rozmawiają dosłownie o wszystkim. Dla przykładu przytoczę kilka odcinków: O pytaniach kobiet do mężczyzn i na odwrót, o kosmosie, o czacie GPT, o śmierci, o reklamie. Podcast ma już ponad 100 odcinków, jest co nadrabiać.
  • Простими словами to psychologiczny podcast, który porusza tematy uczuć, emocji, strachu, pewności siebie.
  • Подкаст Підкаст omawia polityczne i społeczne tematy, takie jak kryzys finansowy, obecna sytuacja na świecie, ale także wydarzenia historyczne.

Słuchaj do śniadania, kolacji, w drodze do pracy i rozwieszając pranie, kiedy tylko masz czas. Zawsze jest dobra pora na osłuchiwanie się z językiem!

Nie zapominaj u osłuchiwaniu się z językiem poprzez piosenki! Jeśli zastanawiasz się, jak efektywnie uczyć się poprzez piosenki, przeczytaj poniższy artykuł: ⬇️

Jak wykorzystać piosenki do nauki?

Lista ukraińskich artystów, którzy moim zdaniem są warci Twojej uwagi:

  • Boombox
  • Epolets
  • Monatik
  • Okean elzy
  • Odyn v Kanoe

Nauka ukraińskiego poprzez Social Media? Czemu nie! O to kilka profili, które warto zaobserwować:

Trochę lokalnego „telebaczenia”

Telewizja:

W 2017 w Ukrainie w życie weszło prawo, nakazujące prowadzenie co najmniej 75% audycji telewizyjnych w języku ukraińskim i tak też stało się w praktyce.

  • Новый канал posiada wiele interesujących produkcji, praktycznie wszystkie w języku ukraińskim. Co prawda materiały wideo na stronie kanału nie jest dostępne dla widzów spoza Ukrainy, ale można je obejrzeć na ich YouTube (lub użyć VPN 😉).
  • Kanał 1+1 za to udostępnia wszystkim widzom seriale i programy online bezpośrednio na swojej stronie internetowej.

Youtube:

  • Маша Себова, ukraińska vlogerka odwiedza różne miejsca w Europie i na świecie, a swoje podróże relacjonuje na swoim kanale YouTube. Opowiada w nich o kulturze, zwyczajach danego kraju, opisuje i pokazuje turystyczne miejsca.
  • Слава Дьомін to ukraiński showman, który również prowadzi swój kanał na YouTube. Zdradza ciekawostki, dotyczące ukraińskich celebrytów, trochę plotek, trochę faktów, zaprasza także znane osobowości ukraińskiego show biznesu do wywiadów.
  • Узол і Манько: надихаємо на подорожі, masz ochotę na nieco lokalnej geografii? Z całego serca mogę polecić Ci ten kanał. Prowadzący pokazują, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby spędzić czas w pięknych i nieszablonowych miejscach na łonie natury w swojej ojczyźnie, Ukrainie.

Spróbuj wszystkich wyżej wymienionych metod, jestem pewna, że któreś z nich wpadną w Twój gust!

✍️ Autor tekstu Nauka ukraińskiego poprzez całkowite zanurzenie:
Marlena Mastykarz

Skoro interesuje Cię nauka ukraińskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Nauka ukraińskiego: Wszystko, czego potrzebujesz na początku nauki
  2. Jak nauczyć się języka poza szkołą?
Udostępnij ten artykuł
Z wykształcenia tłumacz języka rosyjskiego, na co dzień pomagam obcokrajowcom mówić po polsku. Kiedy nie uczę się języka to zwiedzam Kaszuby. Uwielbiam jeździć motocyklem, a najchętniej robię obie te czynności jednocześnie.
1 komentarz
  • Z ukraińskich muzyków polecam grupę Kozak System, dużo wartościowych tekstów, również z wykorzystaniem twórczości Serhija Żadana i Liny Kostenko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *