Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Podcasty do nauki języka czeskiego

Aleksandra Jakubowska
9 minut czytania

Wiele osób uczących się języka obcego pragnie się nim otaczać jak najczęściej. Jednym ze sposobów może być słuchanie podcastów w wybranym przez siebie języku. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości osłuchania się z językiem czeskim m.in. poprzez radia, telewizję oraz podcasty. W tym artykule chciałabym przybliżyć Tobie podcasty do nauki języka czeskiego dostępne w Internecie.

- Autopromocja -
Ad image

Słuchanie audycji to idealne rozwiązanie, aby uczyć się języka w ciągu dnia pełnego obowiązków. Możemy założyć słuchawki na uszy w trakcie podróży do pracy, na uczelnię czy szkoły i skupić się na słuchaniu. Jest to również idealna opcja w czasie codziennych czynności domowych. W Internecie możemy znaleźć wiele podcastów w języku czeskim jak i o nauce czeskiego.

Flaga Czech – podcasty do nauki języka czeskiego
Flaga Czech – podcasty do nauki języka czeskiego

Czym jest podcast?

Podcasty są zazwyczaj krótkimi audycjami w Internecie, które skupiają się na przeróżnej tematyce. Z tego powodu osiągnęły tak duży sukces, ponieważ każda osoba może znaleźć coś dla siebie w zależności od zainteresowań oraz upodobań. Dodatkowym plusem jest to, że można ich przesłuchać w dowolnym, odpowiednim dla Ciebie momencie. Taka nauka ze słuchu łączy przyjemne z pożytecznym oraz jak wcześniej wspomniałam jest bardzo praktyczna.

Możesz ich słuchać na wielu platformach takich jak m.in.: Spotify, iTunes, Youtube, SoundCloud czy audycji radiowych na stronie Český rozhlas oraz radia.cz.

Podcasty mają wiele mocnych stron, do których możemy zaliczyć brak opłat, pomoc w rozumieniu ze słuchu na każdym poziomie zaawansowania oraz zdobywanie wiedzy na różne tematy, które Ciebie interesują.

Podcasty do nauki języka czeskiego
Podcasty do nauki języka czeskiego

Jak uczyć się języka z podcastów?

Nauka może się różnić w zależności od poziomu na jakim jesteś. Zdecydowanie lepsza znajomość języka zapewnia Ci większy wybór oraz bardziej różnorodnie tematyczne audycje. Jeżeli jesteś początkujący to najlepiej wybrać temat, który zawiera słownictwo przynajmniej w 50% przez Ciebie znane. Możesz też natrafić w Internecie na podcasty posiadające dodatkowo skrypt całej audycji, który ułatwi Twoją naukę. Najlepiej, żeby odcinki nie przekraczały 15 minut, żebyśmy mogli być w pełni skupieni na treści. Aby słuchanie podcastów poprawiało twoją znajomość języka należy już umieć część podstawowego słownictwa oraz gramatyki. Są one idealnym dodatkiem do nauki języka czeskiego.

Na stronie Český rozhlas możesz znaleźć podcasty o różnej tematyce, m.in. muzyka, dla dzieci, historia, kultura, wiadomości, sport czy publicystyka. Inną stroną skupioną na podcastach czeskich jest Ceskepodcasty.cz, która ma szeroko rozwiniętą bazę audycji dostępnych w Internecie. Dodatkową zaletą witryny jest ranking podcastów według oceny słuchaczy.  Teraz chciałabym  polecić Tobie kilka podcastów do nauki języka czeskiego, na które warto zwrócić uwagę:

Podcasty do nauki języka czeskiego – poziom początkujący

CzechClass101 – Seria 101 jest jedną z najpopularniejszych na rynku. Postanowiłam ją tutaj wymienić, ponieważ jest warta uwagi, chociaż nie zalicza się jej do podcastów. Posiada nagrania w wielu językach. Dostępna jest między innymi na platformie Youtube. Pozycja idealna na każdy poziom zaawansowania. Posiadają filmiki rozwijające słownictwo, czytanie ze zrozumieniem oraz słuchanie. Na ich stronie czechclass101.com znajdziesz również wiele dodatkowych materiałów.

Učime se česky – podcast na platformie Spotify opowiadający różne historie w języku czeskim od poziomu A2 do B2. Autorka pomaga z przygotowaniem, uczącym się czeskiego do ustnej części egzaminu certyfikowanego. Dużym atutem tego podcastu jest możliwość przeczytania transkryptu.

Learn Czech Online – odcinki tej serii również są dostępne na platformie Spotify. Autorka podcastu poprzez tematyczne audycje pomaga się przygotować uczącym do egzaminu z czeskiego. Możecie znaleźć na profilu odcinki z opowiadanymi bajkami, tłumaczeniem gramatyki czeskiej po angielsku oraz rozwinięciem słownictwa. Podcast jest idealny na poziom podstawowy i średniozaawansowany.

One Minute Czech – krótkie lekcje czeskiego dostępne na platformie Spotify idealne dla początkujących. Odcinki uczą między innymi liczenia oraz przedstawiania się w języku czeskim.

Slowczech – podcast zawierający ponad 200 odcinków, w którym możemy znaleźć wyjaśnienia gramatyczne, różne ciekawe historie poszerzające nasz zasób słownictwa oraz ciekawostki o Czechach. Seria na Spotify jest przeznaczona dla osób uczących się czeskiego na poziomie podstawowym oraz średniozaawansowanym.

Podcasty do nauki języka czeskiego – poziom średniozaawansowany

Svět ve 20 minutach – podcast Český rozhlas dostępny zarówno na stronie lub aplikacji mujRozhlas oraz Spotify. W około dwudziestominutowych odcinkach zostają przedstawiane aktualne tematy oraz wiadomości z całego świata. Audycje idealne są dla osób na granicy poziomu średniozaawansowanego a zaawansowanego.

Mikrovlnky – program podcastowy na platformie stworzonej przez Český rozhlas. Poruszane są w nich wiadomości, których nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet lub stron informacyjnych. Odcinki są również dostępne na aplikacji mujRozhlas jak i Spotify.

Ceština s Michalem –  podcast dostępny na Spotify, audycje na poziomie średniozaawansowanym prowadzone są przez rodowitego Czecha. Odcinki trwają około trzynaście minut, nie są reżyserowane, dzięki czemu możesz się osłuchać z naturalnym językiem czeskim. Każdy może znaleźć dla siebie interesujący temat spośród ponad pięciuset odcinków.

Część podcastów opisanych wcześniej jest też dostępnych na poziomie średniozaawansowanym. Są to:

  • CzechClass101
  • Slowczech
  • Učime se česky
  • Learn Czech online

Podcasty do nauki języka czeskiego – poziom zaawansowany

Na tym poziomie masz możliwość korzystania z wszystkich podcastów napotkanych na swojej drodze z nauką języka czeskiego. Możesz dopasować audycję do swoich zainteresowań. Český rozhlas posiada wiele podcastów omawiających różne zjawika kulturalne, naukowe czy bieżące wydarzenia. Zdecydowanie jest to godna uwagi strona, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Ich podcasty możesz również znaleźć na Spotify.

Loono – podcast o tematyce medycznej odpowiedni dla osób na poziomie zaawansowanym. Dzięki niemu możesz przyswoić sobie w przyjemny sposób słownictwo medyczne. W programie prowadzone są rozmowy z wieloma lekarzami oraz studentami medycyny. Długość odcinków waha się pomiędzy pięć a piećdziesiąt minut na platformie Spotify.

Stopáž – audycje, które możesz znaleźć na apliacji Spotify. Tematy odcinków dotyczącą szeroko pojętej technologii, social media i wiadomości ze świata big tech. Odcinki trwają około trzydziestu minut i dzięki nim możesz poszerzyć swoje słownictwo z danego zakresu.

5:59 – kolejny podcast informacyjny produkcji Seznam Zprávy, którego nowe odcinki pojawiają się każdego dnia od poniedziałku do piątku minutę przed szóstą, między innymi na platformie Spotify.

Kontrast – program podcastowy dostępny na platformie YouTube, w którym prowadzone są rozmowy z różnymi ludźmi z popkultury zarówno po czesku jak i słowacku. Idealny do nauczenia się nowych słówek z kategorii slang lub mluvený česky.

Bourání – podcast dotyczący tematów architektury czy designu. Twórcą programu jest Český rozhlas a odcinki o różnej długości możesz znaleźć na platformie Spotify i w ich aplikacji czy stronie internetowej.

Część podcastów opisanych wcześniej jest też dostępnych na poziomie zaawansowanym. Są to:

  • Mikrovlnky
  • CzechClass101
  • Svět ve 20 minutach

Na poziomie zaawansowanym polecam wybór podcastów ze strony Český rozhlas, który zapewni Ci różnorodność leksykalną w zależności od wybranej tematyki. W powyższej rozpisce polecanych przeze mnie podcastów możesz znaleźć pozycje ich produkcji. Dodatkowym źródłem, w którym możesz znaleźć interesujące cię audycje jest strona https://radia.cz/, która oferuje dostęp do wielu stacji radiowych w czasie rzeczywistym. Posiada również swoją aplikację na telefony z Androidem lub IOSem.

Mam nadzieję, że powyższe propozycje podcastów oraz stron będą pomocne w Twojej nauce języka czeskiego i zachęcą Cię do dalszej przygody z tym językiem.

Jeżeli masz do polecenia jakieś inne podcasty, które według ciebie są godne uwagi, chętnie przeczytam o nich w komentarzu.

Powodzenia w nauce!

Zachęcam do odwiedzenia naszej grupy facebookowej Językowa Siłka!

Jeżeli po tym artykule chciałbyś zacząć swoją przygodę z językiem czeskim to zachęcam cię do przeczytania artykułów na naszej stronie:

– Język czeski dla początkujących (A1-A2)

– Jak nauczyć się języka czeskiego?.

Osobom wkraczającym na poziom B1-B2 nauki języka czeskiego polecam przeczytać artykuł: Język czeski dla średniozaawansowanych (B1-B2).

Aleksandra Jakubowska

Udostępnij ten artykuł
Jestem absolwentką filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uwielbiam czytać książki, co naturalnie skłoniło mnie do wybrania ścieżki literaturoznawczej na studiach. Oprócz czeskiego uczę się też włoskiego, angielskiego, chorwackiego, francuskiego i japońskiego. Interesuję się również fotografią, kinematografią oraz podróżowaniem.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *