Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Podstawowe duńskie zwroty na START

Ania Łęcka
8 minut czytania

“Język duński jest trudny…”, “Język duński ma trudną wymowę”, “Po co nauka duńskiego, skoro wszyscy tam i tak mówią po angielsku?!”… To często słyszą osoby, które podjęły się nauki duńskiego. Ale ty dzisiaj nie będziesz przejmowac się opinią innych i poznasz podstawowe duńskie zwroty! 🇩🇰

- Autopromocja -
Ad image

Wszystkie negatywne przekonania nie mają jednak większego znaczenia, kiedy rzeczywiście chcemy się nauczyć nowego języka, jeśli widzimy jasne powody, dla których to robimy. Na początku pomyślałam

Ok, może jest to trudny język i ma ciężką wymowę… Ale to chyba nie pierwsza trudna rzecz, której się w życiu podejmuję. Może nawet jedna z prostszych i na pewno przyjemniejszych.

Czy Duńczycy mówią po angielsku?

To prawda, że w Kopenhadze większość osób mówi po angielsku, więc zamówienie kawy czy dołączenie do nowej grupy jogi w okolicy nie jest problemem. Tutaj przypomina mi się pierwsza wizyta na basenie, gdzie kulturalnie chciałam się pożegnać z paniami w saunie, za to kompletnie nie mogłam sobie przypomnieć jak jest po duńsku “do widzenia”! Siedziałam zatem w gorącu i przypominałam sobie podstawowe słówka. Koło mnie starsze panie relaksowały się w upale. W końcu jedna z nich odzywa się po angielsku “czy ktoś mógłby przewrócić zegarek na kolejną sesję?”. Byłam totalnie zaskoczona, kobieta była na pewno po 60-tce. To nie pokolenie, które nauczyło się angielskiego z Netflixa…


Chcesz dowiedzieć się, dlaczego Skandynawowie tak świetnie mówią po angielsku? Obejrzyj film Patryka, założyciela Jezykowej Siłki i dowiedz się, co różni Duńczyków od Polaków w kwestii nauki języka?


Czy nauka duńskiego sie opłaca?

W mniejszych miastach, w innych częściach Danii, np. Jutlandii dużo mniej osób włada biegle angielskim. Również w Kopenhadze, w niszowych sklepach (np. z włóczką) zostaniemy obsłużeni wyłącznie po duńsku. Na pewnym etapie nauki angielski nawet staje się przeszkodą, ale o tym później…

Nie wszyscy wiedzą (ale Ty już tak), że aby zdobyć pracę na stanowisku managerskim, nawet w korporacjach z biurami w Kopenhadze, biegły duński jest często wymagany. Potrzebny jest do stworzenia swobodnej atmosfery w zespole, rozmawiania o niuansach rozwoju i bycia blisko swoich podwładnych. Podsumowując – duński zdecydowanie skraca dystans. Wiele korporacji już rezygnuje z tego wymogu dla specjalistów, jednak wciąż na stanowiskach managerskich nieznajomość duńskiego może być barierą nie do przeskoczenia.

I tu dobra wiadomość – pierwsze kroki są zawsze łatwe i szybko przychodzi satysfakcja, gdy w sklepie powiemy po duńsku “dzień dobry” i “do widzenia”. Ważne, aby pohamować odruchy i nie powiedzieć zamiast duńskiego Ja polskiego “tak”, ponieważ tak po duńsku znaczy “dziękuję”.

Podstawowe duńskie zwroty na start

  • God morgen – dzień dobry
  • Tak – dziękuję
  • Farvel – do widzenia

Tak naprawdę powyższy zestaw wystarczy już, aby w supermarkecie poczuć się zupełnie “duńsko”. Tymi zwrotami posługiwałam się podczas pierwszych zakupów w Danii i było to zupełnie wystarczające. Bardzo też motywuje do nauki kolejnych słówek:

  • Ja – tak
  • Nej – nie
  • Det var så lidt – nie ma za co

Podstawowe duńskie zwroty w kawiarni

W ostatnim wyrażeniu å wymawiamy jak polskie “o” i nie przejmujemy się. W duńskim występuje wiele rodzajów “o”, ale to na pewno nie na tym etapie powinno Ci to zaprzątać głowę. Pierwszymi potrzebami w nowym kraju będą zakupy czy złożenie szybkiego zamówienia w kawiarni, dlatego warto nauczyć się następujących słówek:

  • Kaffe – kawa
  • Te – herbata
  • Vand – woda
  • Vand med citron – woda z cytryną
  • Med kort – kartą (podczas płacenia)

Do zamówienia nie trzeba nic poza powiedzeniem rzeczy, którą chcemy zamówić oraz dodanie tak, czyli “dziękuję”. Zatem jeśli prosimy o kawę, będzie nam potrzebny jedynie zwrot “en kaffe, tak”. i gotowe! Możesz cieszyć się swoją pierwszą duńską kawą!

Podstawowe duńskie zwroty dla podróżujących

Oprócz sklepów i kawiarni, często rozmawiam po duńsku podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Na lotnisku w Kopenhadze można kupić bilety miejskie w automacie. Ale co, jeśli potrzebujemy pomocy? Oto zwroty, które mogą nas poratować:

  • Kan du hjælpe mig? – Czy możesz mi pomóc?
  • En billet – jeden bilet
  • Jeg vil gerne købe to billetter – chciał(a)bym kupić dwa bilety
  • Hvordan kan jeg betale? – Jak mogę zapłacić?
  • Jeg skal bruge en kvittering – potrzebuję rachunku

Wierzę, że teraz z takim zapleczem słówek poradzisz sobie z używaniem podstawowych zwrotów w Danii. Wszystkie je wymieniam na podstawie tego, co samej mi było potrzebne (lub jest nadal) podczas funkcjonowania w Danii.

Co z językiem angielskim w Danii?

Tak jak wspomniałam wcześniej, możliwość przejścia na język angielski może być poważnym problemem i blokerem naszej nauki. Wyobraź sobie, że zawsze, kiedy brakuje Ci słówka lub kiedy masz gorszy dzień, jesteś zmęczony – masz możliwosć porozumiewać się w języku, który nie sprawia Ci problemu. Może brzmi to pozytywnie, ale pomyśl, jak bardzo może to ograniczyć Twoje postępy.

Pamiętam, że jedną z najbardziej satysfakcjonujących rozmów odbyłam właśnie z Dunką spotkaną w sklepie, która nie umiała angielskiego. Wtedy to zaczęłam myśleć kreatywnie i korzystać z zasobu słów, które znam. Wtedy po raz pierwszy okazało się, że jeśli potrzeba – umiem się dogadać po duńsku! A w dodatku nie wiedziałam wcześniej, że umiem wyjaśnić aż tyle rzeczy. Drugą opcją było po prostu uciec czym prędzej, ale to, rzecz jasna, nie wchodziło w grę.

Istnieją pewne podstawowe duńskie zwroty, które umożliwią Ci komunikację z Duńczykami bez przechodzenia na język angielski. Zobacz jak możesz sobie pomóc:

  • Kan du tale langsomt? – Czy możesz mówić wolno?
  • Undskyld, kan du gentage det? – Przepraszam, czy możesz powtórzyć?
  • Jeg forstår ikke – nie rozumiem
  • Kom igen – powtórz, proszę (dosłownie: jeszcze raz)
  • Jeg taler ikke flydende dansk – nie mówię płynnie po duńsku

Częstym jest, że Duńczycy słysząc, że nie mamy poprawnego akcentu, sami przejdą na język angielski. Bardzo trudno jest brzmieć jak „native” chyba w każdym obcym języku, więc nie powinniśmy się czuć obrażeni. Duńczycy często chcą nam w ten sposób pomóc, aby łatwiej się skomunikować. W takich sytuacjach często jestem uparta i mimo wszystko odpowiadam po duńsku, ale trzeba wyczuć sytuację, żeby z kolei nie zniechęcić rozmówcy.

Odwagi! Nauka duńskiego nie jest taka straszna jak ją malują!

Teraz, czy chcesz użyć duńskiego w praktyce, zależy tylko od Ciebie. Nie bój się. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli przekręcisz jakieś słowa lub pierwsze konwersacje nie pójdą najlepiej. Zdarzało mi się to nieraz, a czasem było naprawdę śmiesznie! Kiedy jednak udało się dogadać, była to niesamowita satysfakcja. Mam nadzieję, że będziesz zatem wyciągać wnioski ze swoich życiowych lekcji duńskiego i celebrować pierwsze udane rozmowy i załatwione sprawy w języku duńskim.

Życzę Ci sukcesów!

✍️ Autorka tekstu Podstawowe duńskie zwroty na START:
Anna Łęcka


Jeśli interesują Cię podstawowe duńskie zwroty, poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jezyk norweski dla początkujących
  2. Dania poza granicami – Poznaj język Wysp Owczych!
Udostępnij ten artykuł
przez Ania Łęcka
Wylądowałam w Danii po raz pierwszy na początku 2023 roku, teraz chętnie eksploruję każdy temat związany z Danią, aby dowiadywać się coraz więcej o tym przyjaznym kraju. Prowadzę konto na instagramie @ania.i.dania i uczę się duńskiego. Nie jest to mój pierwszy język obcy po angielskim - uczyłam się też hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego oraz niemieckiego. Zawodowo dyrektor programistów w korporacji, a po pracy entuzjastka robótek na drutach i czytania książek (jak klasyczna Dunka, chociaż to czysty przypadek... lub przeznaczenie).
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *