Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Dania – 5 ciekawostek

Ania Łęcka
8 minut czytania

Przygotowując się do tego artykułu, musiałam wrócić myślami do moich początków w Danii, zastanowić się, co mnie przyjemnie i nieprzyjemnie zaskoczyło. Dzisiaj złamię parę popularnych stereotypów, więc zapraszam do lektury zarówno stałych bywalców Danii jak i tych planujących dopiero odkrywać duńskie uroki. 🇩🇰

- Autopromocja -
Ad image

Dania – zimny kraj i zimni ludzie

Kiedy planowałam swój pierwszy wyjazd do Danii, przy rodzinnym stole rozgorzała dyskusja o tym, gdzie w Europie najlepiej mieszkać. Wiele głosów zdobyło oczywiście południe Europy. To, co usłyszałam o Skandynawii, to że nikt z obecnych nie planowałby tam przeprowadzki – zimno, nudno i nieprzystępni ludzie. Uśmiechnęłam się pod nosem, bo w sumie nikt z głosujących nie był nawet osobiście w żadnym skandynawskim kraju.

Nie mogę wypowiedzieć się na temat Szwecji czy Norwegii, bo nigdy nie byłam tam na dłużej, ale oczywiście zabiorę głos w sprawie Danii. 🇩🇰

Jaka jest pogoda w Danii?

Jeśli chodzi o pogodę, to jest bardzo podobna do polskiej, jedynie bardzo kapryśna. Zmiennością przypomina okolice naszych Tatr – w ciągu dnia latem może być bezchmurne niebo i nagle zmienić się w ulewę (nawet kilka razy w ciągu dnia!). Jest też dużo wietrzniej niż w centrum Polski – to ze względu na swój wyspiarski charakter. Zimą nie należy to do przyjemności, ale latem jest to nie do przecenienia i daje niesamowitą ulgę, której nie zazna się przy upałach w Polsce, szczególnie jeśli porównujemy miasta (Kopenhagę z Warszawą na przykład). Kopenhaga jeszcze nie doszła do etapu, gdzie obowiązkowo montuje się w nowych mieszkaniach i domach klimatyzację. Uważam, że w Polsce trudno się już bez tego obejść w miastach.

Nie czuję zatem, że w Danii jest zimniej niż w Polsce. Jest po prostu inaczej! Zimą i jesienią jest głównie deszczowo, ale pamiętajmy, że klimat Polski też się zmienia i kiedyś często obecny śnieg już nas nie nawiedza. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że wiosna tu jest nieco dłuższa – jak unas „za dawnych lat”. Mam wrażenie, że obecnie polska zima dość śmiało przechodzi w lato. W Danii za to wciąż jest sporo czasu na chodzenie w bluzach czy cienkich płaszczach, kwiaty powoli rosną, a ziemia spokojnie przygotowuje się do lata.

Ciekawą moją obserwacją jest jednak, że trawa w Danii jest bardziej… zielona. Myślę, że jest to związane z częstszymi deszczami i właśnie tym wciąż powolnym przenikaniem zimy w lato. Kolor w parkach czy na polach jednak robi wrażenie – jest bardzo intensywny, jakby to była sztuczna, rozwijana trawa!

Czy Dania to małe państwo?

Małe państwo – od razu muszę tu interweniować. Dania to nie tylko główne wyspy. Do Danii należy też Bornholm, Wyspy Owcze i… Grenlandia (wskazówka: często ta informacja pojawia sie jako pytanie w wielu polskich teleturniejach), czyli łącznie ponad 2,2 mln km2. To około czterokrotnie więcej niż Polska! Choć pod wzgledem gęstości zaludnienia, Królestwo Danii posiada stosunkowo mało obywateli, choćby ze względu na fakt, że Grenlandia sama w sobie ma jedynie 57 tysięcy mieszkańców. 

Dania ma króla?

Mówiąc o Królestwie Danii nie mogę nie wspomnieć, że Dania to ustrojowo monarchia. Obecnie królem jest Frederyk X, który objął rządy w tym roku po swojej mamie – Królowej Małgorzacie. W parktyce jednak król pełni funkcje typowo reprezentatywną, a ważne krajowe decyzje są podejmowane w Parlamencie.

dania

Duńska flaga to powód do dumy

Pierwszy przylot do Kopenhagi? Nikt Cię nie odbiera z lotniska? Nie szkodzi, tłum i tak Cię powita mnóstwem duńskich flag! Tak, tak wygląda strefa powitań na Kopenhagen Lufthavn, czyli kopenhaskim lotnisku. Znajomi witają przyjeżdżających machając duńskimi flagami. Jeśli się o tym nie wie przed przylotem, pierwsze stwierdzenie jakie może się nasunąć w myślach to „chyba mnie pomylili z kimś sławnym”. 

Duńczycy jednak kochają swój kraj i używają duńskich flag podczas wielu okazji. Spróbuj obchodzić urodziny bez serwetek z duńskimi flagami lub tortu bez wbitych w niego flag! Jeśli spędzasz urodziny w gronie Duńczyków, jest to niemożliwe.

Flagi duńskie można kupić zawsze – przez okągły rok, nie tylko jak odbywają się właśnie ważne wydarzenia sportowe. Można je dostać w wielu sklepach spożywczych i marketach (jeśli nie we wszystkich) w dowolnych rozmiarach. Zależnie do czego potrzebujesz takiej flagi – znajdziesz to, co Ci będzie odpowiadało. Kartki urodzinowe z flagami, flagi do ciast, nawet babeczki czekoladowe z lukrowaną flagą Danii!

Duńczyk zapytany, w którym kraju na świecie żyje sie najlepiej, z pewnościa bez wahania odpowie, że w Danii (o ile nie będzie urażony samym pytaniem – odpowiedź bowiem jest oczywista 😉).

Duńczycy to bardzo empatyczny i przyjacielski naród. Zgubiłeś drogę? Gorzej się poczułeś? Nie rozumiesz duńskiego napisu w biletomacie? Duńczycy pomogą.

Mój nowy przyjaciel – Duńczyk

Jak wszędzie na świecie, ludzie bywają różni. Opiszę Ci jednak moje doświadczenia w relacji z Duńczykami. Zauwazyłam bowiem kilka różnic między rozmowami w polskim i duńskim gronie. W Danii widząc swoją koleżankę/przyjaciółkę raczej nie usłyszysz komplementu. Mam wrażenie, że w Polsce często słyszy się komentarze w stylu „świetnie wyglądasz!” i tak też zazwyczaj wita(ła)m swoje koleżanki. Tutaj jednak ludzie nie zwracają tak bardzo uwagi na wygląd – cieszą się, że jesteś. Nie będzie dziwne, jeśli do restauracji przyjdą w T-shircie lub nawet dresie. Raczej też sobie nie ponarzekasz jak to stereotypowy Polak.

Duńczycy starają sie nie dzielić negatywnymi emocjami, bo nie chcą sprawiać, żeby Twój nastrój również się pogorszył (co wynika z empatycznego usposobienia i założenia, że również jesteś empatycznym rozmówcą). Podzielą się oni zatem smutną nowiną, jeśli jest to konieczne – jeśli stracą pracę, rozstaną sie z partnerem/partnerką lub naprawdę źle się czują. Jeśli planujesz zatem się wygadać, aby było Ci lżej, Twój duński przyjaciel może zatem odebrać to, że naprawdę przeżywasz głęboki kryzys, potrzebujesz pomocy i będzie się o Ciebie martwił.

Być może masz inne doświadczenia niż ja. Podziel się nimi w komentarzach. Jeśli jednak Dania wciąż jeszcze przed Tobą – polecam Ci się otworzyć na nowe doświadczenia, obserwować wszystko wokół i smakować w swoim tempie. Mam nadzieję, że to będzie dla Ciebie bardzo przyjemna kulturowo podróż. Na pewno Dania wiele razy zaskoczy też Ciebie!

✍️ Autorka tekstu
Anna Łęcka


Skoro interesuje Cię Dania, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Materiały do nauki duńskiego
  2. Wyspy Owcze – Co Cię zaskoczy?
Udostępnij ten artykuł
przez Ania Łęcka
Wylądowałam w Danii po raz pierwszy na początku 2023 roku, teraz chętnie eksploruję każdy temat związany z Danią, aby dowiadywać się coraz więcej o tym przyjaznym kraju. Prowadzę konto na instagramie @ania.i.dania i uczę się duńskiego. Nie jest to mój pierwszy język obcy po angielskim - uczyłam się też hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego oraz niemieckiego. Zawodowo dyrektor programistów w korporacji, a po pracy entuzjastka robótek na drutach i czytania książek (jak klasyczna Dunka, chociaż to czysty przypadek... lub przeznaczenie).
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *