Drodzy Językowi Siłacze i Językowe Siłaczki! Czy mieliście kiedyś okazję odwiedzić Norwegię? Z czym kojarzy Wam się ten kraj? A może właśnie planujecie podróż i chcecie ogarnąć podstawy norweskiego 🇳🇴🤔
Norwegia to dla wielu z Was zapewne kraina fiordów, śniegu i skoków narciarskich. Dla innych – kraj dziwnego, brązowego sera (koniecznie obejrzyj film poniżej 🤫), wyluzowanej rodziny królewskiej i czerwonych domków w górach , do których Norwegowie uciekają, aby odpocząć kiedy tylko się da. Dla mnie jest to też kraina jednego z pięknych języków skandynawskich, którego podstawy przybliżę Wam w tym wpisie.
Jeśli rozpoczynacie naukę tego języka, planujecie wakacje w Norwegii lub chcecie lepiej zrozumieć jej kulturę artykuł jest dla Was! Zapraszam na naukę podstawowych zwrotów w języku wikingów.
Jak się przywitać po norwesku?
Na początek nauczymy się, jak przywitać się po norwesku. Podstawowym powitaniem jest “hei”, które oznacza nasze “hej” lub “cześć”. Norwegowie zazwyczaj powtarzają to słowo dwa razy, ze swoim pięknym melodyjnym akcentem: “hei hei!”.
Jak inaczej przywitać się po norwesku?
- Hello! – Cześć!
- Heisann! – Cześć!
- Hei alle sammen! – Cześć wszystkim!
Warto tutaj dodać, że Norwegowie są z reguły mało formalni, możecie więc śmiało używać tych zwrotów w rozmowach zarówno z młodszymi, jak i starszymi, oraz z nieznanymi Wam osobami.
W języku norweskim mamy też bardziej oficjalne powitania:
- Velkommen – Witam / witamy
- God morgen – Dzień dobry, używane do południa, do ok. godziny 12:00. Możemy też użyć mniej oficjalnej wersji “morn”.
- God dag – Dzień dobry, używane od południa do godzin wieczornych, między 12:00 a 17:00. Ta wersja “dzień dobry” nie jest stosowana zbyt często.
- God kveld – Dobry wieczór, używane po godzinie 17:00
A jak po norwesku zapytamy naszego rozmówcy, co u niego słychać?
- Hvordan går det? – Jak leci?
- Hvordan har du det? – Jak się masz?
- Går det bra (med deg)? – Wszystko dobrze (u Ciebie)?
- Hva skjer? – Co słychać/Co tam?
Możemy też niekiedy usłyszeć mniej popularne “Hvordan står det til?”, czyli również “Co słychać?”
Jak na takie pytania odpowiedzieć? Zakładając, że u nas wszystko w porządku, możemy użyć jednej z poniższych opcji:
- Det går bra. – Wszystko dobrze.
- Det går fint. – Wszystko dobrze.
- Jeg har det bra. – Mam się dobrze.
- Jeg har det fint. – Mam się dobrze.
- Bra/bare bra. – W porządku.
- Ikke så verst. – Nie najgorzej.
Jeśli natomiast nie macie się zbyt dobrze i chcecie troszkę ponarzekać, możecie powiedzieć:
- Det går ikke så bra. – Nie jest zbyt dobrze.
- Jeg har det ikke så bra. – Nie mam się zbyt dobrze.
- Jeg føler meg dårlig. – Czuję się źle.
Kolejna ważna rzecz to zwroty grzecznościowe. Mimo, że Norwegowie są dość powściągliwi, zwroty grzecznościowe są bardzo ważne i dość często używane! Warto nauczyć się poniższych wyrażeń i użyć ich w razie konieczności:
- Tusen takk! – Dziękuję bardzo!
- Takk skal du ha! – Dziękuję bardzo!
Aby przeprosić, powiemy “unnskyld” albo “beklager”. Pierwszego słowa użyjemy, kiedy np. chcemy kogoś przeprosić i zapytać, która godzina albo zapytać o drogę (podobnie jak angielskiego “excuse me”). Drugiego słowa używamy, kiedy chcemy przeprosić za coś, co zrobiliśmy.
Na słowo “proszę” w języku norweskim również mamy 2 warianty:
- Vær så god – Używane, kiedy np. coś komuś podajemy
- Vær så snill – Używane, kiedy np. prosimy kogoś o zrobienie czegoś
Jak przedstawić się po norwesku?
Teraz nauczymy się, jak się przedstawić, powiedzieć skąd jesteśmy i gdzie mieszkamy i jak zapytać naszego rozmówcę o te same informacje.
- Hva heter du? Jeg heter… – Jak się nazywasz? Nazywam się…
- Hvor kommer du fra? Jeg kommer fra… – Skąd pochodzisz? Pochodzę z…
- Hvor bor du? Jeg bor i… – Gdzie mieszkasz? Mieszkam w…
Jak natomiast zakończyć rozmowę i się z kimś pożegnać? Możemy powiedzieć:
- Ha det – Cześć, papa
- Ha det bra – Cześć, papa
- Vi ses – Do zobaczenia
- Vi snakkes – Do usłyszenia
Przy pożegnaniach Norwegowie często używają podziękowań. Mówią na przykład “Takk for i dag!”, czyli “Dziękuję za dzisiaj!” albo “Takk for maten!”, czyli “Dziękuję za jedzenie/posiłek!”. Możemy też usłyszeć “God natt!”, jeśli rozmawiają wieczorem i życzą swojemu rozmówcy dobrej nocy.
🤔 Jak wyglądają takie dialogi w prawdziwym życiu? Obejrzyj poniższy film z serii Easy Languages, dzięki któremu poznasz nie tylko podstawy norweskiego, ale i naturalne zwroty prosto z norweskich ulic!
Podsumowanie
Rozmowy w Norwegii z nieznajomymi mogą być wyzwaniem, szczególnie, że mieszkańcy Północy nie są zbyt skłonni do pogadanek z nieznajomymi w sklepie czy restauracji. Dobrą okazją do rozmów może być natomiast wspólne spędzanie czasu na przykład wspólna praca, wędrówki po górach czy realizowanie innego hobby. Jednak niech Cię to nie zmyli, Norwegowie są bardzo życzliwi i chętnie wyciągną pomocną dłoń do osób, które wyglądają na zagubione i potrzebują pomocy, niezależnie od tego, czy mówią po norwesku czy nie – o czym kilkakrotnie miałam okazję się przekonać (ale to już inna historia i temat na osobny artykuł 😉. Mam jednak nadzieję, że powyższe wyrażenia pozwolą Wam przełamać pierwsze (norweskie) lody!
Vi snakkes!
Sylwia