norweskie wyrażenia

10 norweskich wyrażeń, które musisz znać

Zastanawialiście się kiedyś, jakich zwrotów i wyrażeń używa się w języku norweskim najczęściej? Poniżej znajdziecie drobną podpowiedź. Zapraszam do zapoznania się z „Top 10”, jeśli chodzi o norweskie wyrażenia.

1. Hva sa du?co powiedziałeś?

Zdanie używane nagminnie, a przez niektórych wręcz… nadużywane 🙂 Przyda się zwłaszcza podczas naszych pierwszych rozmów po norwesku. To wyrażenie może być pomocne również wtedy, gdy mamy do czynienia z osobą posługującą się trudnym dialektem.

2. Det går bra!Jest w porządku! (dosł. Idzie dobrze)

To najczęstsza odpowiedź na pytanie „co słychać?”, „co u Ciebie?”.

3. Ta det med ro.Podejdź do tego na spokojnie; Wyluzuj (dosł. Weź to ze spokojem.)

Jak angielskie „chill out”. W Skandynawii na wszystko mamy czas. Nieważne, że gonią nas terminy, szef wymaga od nas pracy po godzinach, zaraz spóźnimy się na pociąg. Nasz komfort psychiczny związany z brakiem pośpiechu i nieodczuwaniem presji zawsze jest ważniejszy.

4. Ikke stress deg!Nie stresuj się!

To wyrażenie można powiązać z poprzednim. Pamiętaj, lepiej jest być zadowolonym niż zestresowanym 🙂 Tak przynajmniej twierdzą Norwegowie.

5. Tusen takk / Mange takk / Takk skal du ha – bardzo dziękuję!

Warto znać te oraz całą masę innych sposobów na wyrażenie wdzięczności. „Takk”, a więc „dziękuję” to jedno z najczęściej używanych słów w języku norweskim.

6. Jeg har lyst på en kopp kaffe.Mam ochotę na kubek kawy.

Każdy moment jest dobry na to, aby zrobić sobie „kaffepause” (przerwę na kawę). W Skandynawii wypija się statystycznie najwięcej kawy na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W rankingu z 2017 roku Norwegia zajęła drugie miejsce, tuż za Finlandią.

7. Kos deg!Miej się dobrze!, Baw się dobrze!, Spędź miło czas! (zależnie od kontekstu)

Zwrot nieprzetłumaczalny dosłownie na język polski. Pochodzi od czasownika „å kose seg” co oznacza mniej więcej „spędzać miło czas”. Możemy odnieść to do duńskiego odczuwania błogostanu jakim jest „hygge”.

8. Du er så flink! – Jesteś taki zdolny!

Norwegowie lubią chwalić i być chwaleni. W rozmowie z niektórymi osobami mamy wrażenie, że wszystko jest Flott! Fint! Supert! Kjempebra! Fantastisk!. A więc: „Świetnie! Fajnie! Super! Wspaniale! Fantastycznie! „nawet jeżeli… rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Nie zdziw się więc, gdy bardzo szybko usłyszysz od swojego norweskiego rozmówcy, że jesteś „så flink”. 

9. Lykke til!Powodzenia!

Życzenie rozmówcy wszystkiego, co najlepsze jest równie ważne jak wyrażanie wdzięczności.

10. Kan jeg bli med deg på skitur?Czy mogę wybrać się z tobą na wycieczkę na nartach?

Ski” a wiec „narty” to słowo, które w norweskim usłyszysz w różnych konfiguracjach. Norwegia to królestwo wszelkich sportów zimowych. Jest takie urocze powiedzenie: „Lykken finnes i et par ski” – „Szczęście znajduje się w parze nart”. Zgadzasz się z tym? 🙂

I jak? Potraficie już ułożyć prosty dialog z wykorzystaniem powyższych zwrotów? 🙂 Mam nadzieję, że tak!

Magda Szczepańska

Najważniejsze norweskie wyrażenia opanowane? Przeczytaj także o tym jak zanurzyć się w norweskim!

Magda Szczepańska

Jestem przede wszystkim pasjonatką języka norweskiego i wierzę, że każdy jest w stanie się go nauczyć. Fascynuje mnie daleka Północ i tajemnice nordyckich kultur. Mieszkałam ponad cztery lata w Oslo, gdzie studiowałam, pracowałam, poznawałam tamtejszych ludzi i ich zwyczaje. Swoją wiedzę i wartości przekazuję dzisiaj wraz z zespołem lektorów w założonej przez siebie szkole języka norweskiego.

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️