Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Pięciu szwedzkich muzyków, których musisz poznać

Aldona Hartwińska
4 minut czytania

Wiesz, że znaczna część hitów Abby, którą znasz po angielsku, została też nagrana przez artystów w ich ojczystym języku? Czy wiesz, że jest wielu muzyków, w których kocha się cały świat, a niewielu wie, że są ze Szwecji? Roxette, Zara Larsson, Lykke Li, Tove Lo, Icona Pop czy Bass Hunter. Ale szwedzka scena muzyczna ma wiele więcej do zaoferowania.

- Autopromocja -
Ad image

Laleh

szwedzka muzyka

Laleh Pourkarim urodziła się w Bandar-e Anzali w Iranie, a do Szwecji przyjechała jako dziesięciolatka. Jej zawrotna kariera rozpoczęła się w 2005 roku. Wówczas zrobiła furorę swoim debiutanckim albumem pt. Laleh. Podczas Grammisar – szwedzkich muzycznych Oscarów – zdobyła trzy statuetki. Kilka lat później została zaproszona do w programu Så mycket bättre, w którym udział biorą największe gwiazdy szwedzkiej muzyki. Laleh zadebiutowała również na srebrnym ekranie – w 2000 roku zagrała w szwedzkim filmie Jalla! Jalla! w reżyserii Josefa Faresa.

szwedzka muzyka
LALEH – Bara få va mig själv

Danny Saucedo

szwedzka muzyka

Jego pełne imię brzmi Daniel Gabriel Alessandro Saucedo… Grzechowski. Tak. Jego ojciec, Piotr Grzechowski, do dziś mieszka w Konstancinie pod Warszawą. Z kolei jego matka, Patricia Saucedo, pochodzi z Boliwii. Według szwedzkiej Wikipedii Danny mówi w czterech językach: po szwedzku, hiszpańsku, francusku i polsku. Choć, co do tej ostatniej opcji, mam wątpliwości (klik). Kariera Danny’ego rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy wygrał szóstą edycję szwedzkiego Idola. Trzy razy walczył o podium w Melodifestivalen, jednak ani razu nie zdobył pierwszego miejsca. Poza karierą muzyczną Danny jest aktorem dubbingowym i podkłada głos pod szwedzkie bajki. Wy na pewno kojarzycie go z dwóch jego największych hitów – Tokyo lub If only you. Jednak od jakiegoś czasu Danny powrócił do nagrywania po szwedzku.

szwedzka muzyka
Danny Saucedo – Dör för dig

Veronica Maggio

szwedzka muzyka

Tu przeczytasz o tym jak nauczyć się szwedzkiego poprzez całkowite zanurzenie!

Urodziła się w Uppsali jako Sandra Karin Veronica Bellemo. W wieku 17 lat zmieniła nazwisko na Maggio. Zarówno jej pierwotne  nazwisko, jak i to przyjęte, nie są przypadkowe – ojciec Veronici jest Włochem, a ona sama przez rok mieszkała w Toskanii. Jej karierę rozpoczął album z 2011 roku Satan i gatan (Szatan na ulicy), na którym znalazł się jej najbardziej znany kawałek – Jag kommer (Nadchodzę).

szwedzka muzyka
Veronica Maggio – Jag kommer

Darin

szwedzka muzyka

Darin Zanyar urodził się w Botkyrka pod Sztokholmem. Jest synem Shwana i Ashti – Kurdów z Iraku. Kiedy miał 16 lat wziął udział w szwedzkiej edycji Idola, co rozpoczęło jego karierę – według statystyk był ulubionym uczestnikiem, cieszącym się niemalże 80% poparciem widzów. Przez większość swojej kariery Darin pisał teksty piosenek po angielsku. Zmieniło się to w 2014 roku, kiedy wydał album Fjärilar i Magen (Motyle w brzuchu), ze swoim największym hitem Ta mig tillbaka.

szwedzka muzyka
Darin – Ta mig tillbaka

Miriam Bryant

szwedzka muzyka

Miriam dorastała w Göteborgu wraz z młodszym bratem i dwoma starszymi siostrami. Jej ojciec jest Anglikiem, a matka Finką, oboje są też muzykami. Droga, którą zatem wybrała, nie była dla nikogo zaskoczeniem. Miriam ma wykształcenie muzyczne, a swoje pierwsze utwory zaczęła tworzyć w 2011 roku. W programie Så mycket bättre wyjawiła, że ogromny wpływ na jej twórczość miał pożar, który całkowicie spalił jej rodzinny dom. Na domiar złego, niedługo po tej tragedii, jej rodzice się rozstali. Jako muzyczny przykład wybrałam więc cover piosenki Svena-Bertila Taube Ett sista glas z programu Så mycket bättre. Taube to ten starszy pan, który obserwuje cały występ Miriam spod sceny. Zwróćcie uwagę na to, jak mocno się wzruszył. Miriam zrobiła doskonałą robotę.

szwedzka muzyka
Miriam Bryant – Ett sista glas Så mycket bättre (TV4)

Aldona
blog poFIKAsz
Kanał na YouTube

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Jestem autorką bloga i kanału na YouTube "Pofikasz" oraz trzech przewodników turystycznych - po Szwecji i Sztokholmie. Jestem współzałożycielką nieszablonowej szkoły języka szwedzkiego Dalarna (www.dalarna.pl). Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.
4 komentarzy
  • Laleh jest cudowna! A co do Danny’ego Saucedo… Właśnie jego poprzednie wcielenie strasznie mi się nie podobało, a obecnie wykorzystuje swój potencjał muzyczny, śpiewając znacznie dojrzalsze piosenki popowe. Danny po prostu odciął się od takiego wizerunku disco chłystka i bardzo dobrze! 🙂

    • Dużo o tym opowiadał w programie Så mycket bättre, o którym też pisałam wyżej, Jak się wygra taki program jak Idol to Twoje ścieżki nie zawsze ukłądają się tak, jak tego chcesz. Daleko nie trzeba szukać – Monika Brodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.