Język szwedzki na czasie: czas Presens

Co jest lepsze od ćwiczenia gramatyki? Cała seria gramatyczna (jak to na Siłkę przystało)! Język szwedzki na czasie przybliży Wam nieco zawiłości związane ze szwedzkimi czasami.

czas presens język szwedzki

Nie będzie to dużym zaskoczeniem, jeśli zaczniemy od tego, że język szwedzki ma kilka czasów. W tym artykule będziemy zajmować się czasem teraźniejszym, jakim jest czas Presens. Nad merytoryczną stroną serii czuwać będzie Aleksandra Wiśniewska, lektorka szkoły języka szwedzkiego Dalarna.

Kiedy używamy czasu Presens?

Jest używany, aby wyrazić…

1. To, co dzieje się w danej chwili i jest aktualne:

Karl arbetar i Lund. Karl pracuje w Lund.

2. Sytuację ogólną lub zwyczaj:

Vi åker tåg till arbetet. Do pracy jeździmy pociągiem.

Det blåser mycket på hösten. Jesienią dużo wieje.

Hennes man städar på onsdagar. Jej mąż sprząta w środy.

3. Wydarzenie przyszłe, kiedy dodamy w zdaniu okolicznik czasu wyrażający przyszłość, np. imorgon (’jutro’), nästa år (’w przyszłym roku’), om 2 dagar (’za 2 dni’):

Min syster kommer på besök nästa vecka. Moja siostra przyjedzie z wizytą w przyszłym tygodniu.

Vi gifter oss om ett halvt år. Bierzemy ślub za pół roku.

czas presens

Czas presens – tworzenie form

Czasowniki w czasie Presens przybierają następujące końcówki:

-ar

-er

-r

-s

Naszą formą wyjściową jest zawsze forma podstawowa rdzeń czasownika.

Czasowniki, których rdzeń kończy się na –a, otrzymują końcówkę –r, na przykład:

öppna – (jag) öppnar – ’otwieram’

klara – (jag) klarar – ’radzę sobie’

W innych przypadkach, kiedy rdzeń czasownika kończy się na spółgłoskę, czasowniki w czasie Presens otrzymują końcówę –er, na przykład:

köp – (jag) koper – ’kupuję’

ring – (jag) ringer – ’dzwonię’

Ale w języku szwedzkim istnieją również krótkie czasowniki, których rdzeń kończy się na długą samogłoskę i które w czasie Presens są jednosylabowe. W takich przypadkach dodajemy –r, na przykład:

tro – (jag) tror ’wierzę, wydaje mi się’

– (jag) når 'osiągam’

Rdzeń czasowników z grupy Deponensverb zawsze kończy się na –s i taką samą formę mają one w czasie Presens. Bez –s na końcu czasownik albo nie istnieje, albo miałby inne znaczenie. Na przykład:

andas – (jag) andas 'oddycham’

hoppas – (jag) hoppas ’mam nadzieję’

Ponadto pamiętajmy, że w języku szwedzkim istnieją również czasowniki mocne i nieregularne, które mogą mieć inną końcówkę w czasie Presens. Do nich należą np. czasowniki modalne (kunnajag kan). Ich należy nauczyć się na pamięć.

Możliwy szyk zdania pojedynczego w czasie Presens

Język szwedzki na czasie - poznaj odmianę czasowników w czasie teraźniejszym.

Mamy nadzieję, że rozumiecie już jak działa czas Presens i artykuł był dla Was przydatny! Więcej już wkrótce na łamach Językowej Siłki w serii Język szwedzki na czasie!

Aldona Hartwińska

Jestem autorką bloga i kanału na YouTube "Pofikasz" oraz trzech przewodników turystycznych - po Szwecji i Sztokholmie. Jestem współzałożycielką nieszablonowej szkoły języka szwedzkiego Dalarna (www.dalarna.pl). Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️