Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

4 sposoby, jak dorośli mogą wykorzystywać bajki animowane do nauki!

Oliwia Sagan
8 minut czytania

Jak dorośli mogą uczyć się języka poprzez bajki?

Wiele osób uważa, że bajki animowane są przeznaczone tylko dla dzieci. Jednak, jak pokazują badania, oglądanie bajek jest świetnym sposobem na na naukę języka, szczególnie na początku przygody z nowym językiem. Dlaczego? Przede wszystkim, bajki  animowane posługują się prostym i zrozumiałym językiem, co ułatwia zrozumienie dla osób uczących się języka. Ponadto, są one często przesiąknięte kulturą danego kraju, odkrywając w ten sposób nowe oblicze języka.

- Autopromocja -
Ad image

Jak więc dorośli mogą uczyć się języka poprzez bajki animowane? Oto kilka wskazówek:

1. Wybierz odpowiednie bajki

Wybierz bajki animowane, które Cię nie znudzą i których fabuła będzie dla Ciebie zrozumiała. Dzięki temu nauka angielskiego będzie bardziej przyjemna i skuteczniejsza. Może wybierzesz bajki z dzieciństwa? W ten sposób łatwiej zrozumiesz akcje, a przy okazji wrócisz wspomnieniami do beztroskiego czasu dzieciństwa.

2. Powtarzaj po postaciach

Podczas oglądania powtarzaj po postaciach ich wypowiedzi. Dzięki temu zapamiętasz lepiej słowa i zwroty, a także nauczysz się poprawnej wymowy. Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze wymawiasz dane słowo, nagraj się na dyktafon. Porównaj swoje nagranie, do wypowiedzi postaci. Jeśli chcesz sprawdzić wymowę danego słowa na osobnej stronie polecam Ci Forvo.

bajki animowane

3. Stwórz fiszki

Jeśli chcesz utrwalić sobie nowe słownictwo usłyszane w jednej z bajek, stwórz z nim fiszki. W aplikacji takiej jak: Anki, Memrise, czy płatnej wersji Quizlet (darmowa wersja tej aplikacji nie ma systemu powtórek – SRS) lub stwórz własny zestaw fiszek papierowych. Do tego polecam Ci zestaw fiszek in blanco z fiszki.pl w zestawie z pudełkiem MEMOBOX, które rozłoży Twojaą naukę w czasie i zapewni optymalną liczbę powtórek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać nowe słownictwo i używać go w praktyce.

4. Praktykuj

Praktykuj – wykorzystuj nauczone i zapamiętane (dzięki nauce z fiszkami) słownictwo w pierwszych rozmowach.

Jeśli będzie to rozmowa na czacie – pamiętaj, że to TY decydujesz, na jakie tory zejdzie rozmowa. Wykorzystaj to! Prowadź konwersację tak, by móc wykorzystać swoje nowe zasoby słownictwa.

Na przykład: jeśli w ostatnim odcinku bajki bohaterowie rozmawiali o swoich planach na wakacje. I dzięki Temu poznałaś/eś słówka takie jak: plaża, walizka, hotel, morze…. Zapytaj się, gdzie Twój znajomy ma plan pojechać na wakacje, a może gdzie był ostatnio? Czy woli góry czy morze? Dzięki temu utrwalisz sobie nowo poznane słownictwo i zdobędziesz pewność siebie w rozmowach.

Chcesz poznać kilka sposobów, jak z łatwością zrozumieć wszystko, co usłyszysz w bajkach animowanych (i nie tylko)?

Jeśli tak, to koniecznie pooglądaj Live Patryka dostępny na kanale YouTube Językowej Siłki. Dowiesz się z niego, czym jest zasada zrozumiałego wkładu, dlaczego jest ona tak ważna na początku nauki oraz dlaczego lepiej sięgnąć po bajki czy materiały uproszczone zamiast film dokumentalny, czy serial kryminalny.

Bajki Disneya, które wprowadzą Cię w kulturę

To nie wypanda (2022)

Film zaprasza widzów do głębszego zrozumienia i docenienia bogactwa kultury azjatyckiej poprzez pokazanie, jak silnie przenika ona życie głównej bohaterki i jej rodziny. W filmie możesz zauważyć wiele tradycyjnych chińskich potraw. Takich jak: pierożki na parze czy wieprzowina stir-fry. Obraz chińskiej kultury możesz dostrzec w ujęciach seniorów grających w szachy na świeżym powietrzu czy znanym programie telewizyjnym po kantońsku, który gra w telewizorze.

Coco (2017)

Główny bohater Miguel uwielbia muzykę, marzy, by osiągnąć sukces na miarę swojego wielkiego idola – Ernesta de la Cruza. Niestety muzyka w rodzinie chłopca jest zakazana. W pogoni za swoją pasją trafia do pełnej kolorów Krainy Umarłych, gdzie ze wszystkich sił stara się odkryć historię swoich przodków. Jeśli uczysz się hiszpańskiego i fascynuje Cię kultura meksyku, ta animacja będzie starzałem w dziesiątke.

Ciekawostka: animacja ta w 2018 roku została wyróżniona Nagrodą Akademii oraz Złotym Globem w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany” oraz Oscara za “najlepszą piosenkę oryginalną

Encanto (2021)

Encanto to kolejny zdobywca oscara za “najlepszy długometrażowy film animowany”. Miasto z tej bajki disneya powstało na wzór kolumbijskiego Barichara i Salento. W jednej ze scen możemy dostrzec inspiracje kolumbijską rzeką Caño Cristales, zwana płynną tęczą “Liquid Rainbow”. Jest to jedyna rzeka na świecie, której tafla wody zmienia się na aż 5 różnych kolorów (więcej przeczytasz tutaj). Oprócz krajobrazów możesz podziwiać tradycyjne kolumbijskie stroje, dostrzec bohaterów tańczących w rytm kolumbijskiej salsy caleña i wiele innych odniesień do kolumbijskiej kultury. Kolejna gratka dla uczących się hiszpańskiego. :))

Nie uczysz się hiszpańskiego? Mam też coś dla Ciebie! Posłuchaj piosenki z Encanto w 27 językach 🤯 Kliknij, aby posłuchać. Był tam język, którego się uczysz?

Dlaczego bajki Disneya są lepsze od filmów?

Bajki tłumaczone są na dziesiątki języków! I nie mówię tu o napisach, a o świetnie zrobionym dubbingu. To dzięki dostępności platformy Disney + w aż 42 krajach. Polecam Ci sprawdzić ich ofertę!

bajki disney

Co mówią badania naukowe o nauce poprzez bajki animowane?

Osoby na podstawowym poziomie znajomości języka wykazują większy postęp w nauce, niż podczas oglądanie programów informacyjnych czy filmów. Jest to związane między innymi z niskim poziomem zaawansowania słownictwa w bajkach, co ułatwia zrozumienie fabuły i nie zniechęca do dalszego oglądania. W tym badaniu bajki, na które wystawione były grupy badawcze to między innymi Shrek i Epoka Lodowcowa. Możemy się z niego dowiedzieć, że po 10 godzinach oglądania bajek animowanych osoby na poziomie podstawowym wykazały większą znajomość języka. Ich postęp był dużo większy od grupy wystawionej na programy informacyjne BBC i CNN czy filmy takie jak Matrix i Oszukać przeznaczenie. Czyli to naprawdę działa. To co, jaką bajkę wybierasz?

Podsumowanie

Nauka języka poprzez bajki animowane to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności językowych. Bajki charakteryzują się prostym słownictwem i sytuacjami przedstawionymi w dużej mierze poprzez sam obraz. Dzięki temu wiele wyrażeń zrozumiesz z kontekstu. Dodatkowo odcinki bajek zazwyczaj są krótsze niż seriali, co sprawi, że łatwiej będzie Ci je wdrożyć do Twojej codziennej rutyny. Zobaczysz, że nauka szybko stanie się przyjemnością.

Wybierz swoje ulubione bajki animowane np. bajki z dzieciństwa, powtarzaj po postaciach i twórz fiszki do nauki słownictwa. W ten sposób szybko i skutecznie zaprzyjaźnisz się z nowym językiem.

Do wspólnego oglądania możesz zaprosić swoje dzieci, bądź rodzeństwo! Przygotujcie popcorn 🍿 i uczcie się razem języka w przyjemny sposób!

Powodzenia Siłaczko! Powodzenia Siłaczu!

Oliwia

Skoro interesują Cię materiały o nauce języka, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak się uczyć słówek?
  2. Jak się uczyć wymowy?
  3. Top 10 amerykańskich seriali na Netflixie

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
przez Oliwia Sagan
Hej! Hi! Hola! Hallo! Nazywam się Oliwia i pomogę Ci zanurzyć się w świecie hiszpańskiej, amerykańskiej i koreańskiej kultury poprzez muzykę oraz seriale, czyli to, co lubię najbardziej (mam nadzieję, że Ty też).
2 komentarzy
  • Witam. Wszystko super, pomysł mi się podoba. Zasadnicze pytanie: kiedy najlepiej zacząć przygodę z takim oglądaniem? Po opanowaniu poziomu A1, a może A2? Bo słuchanie-oglądanie zaraz na samym początku nauki chyba nie za bardzo nam się przyda? A chodzi mi o jak najlepsze wykorzystanie tej metody.

    • Ja zaczęłam oglądać bajki podczas mojej nauki hiszpańskiego już po kilku dniach. Główną zaletą oglądania bajek jest to, że zanim się obejrzysz, będziesz rozumieć słowa z kontekstu, a potem rozpoznawać je w filmach czy rozmowach. Na poziomie A1 postaw na krótkie, odcinkowe bajki, które znajdziesz na YouTube, bądź Netflix. Takich jak wszystkim znana świnka Peppa. Nie bój się próbować, zacznij oglądac i zobacz, co będzie dla Ciebie odpowiednie. Do bajek długometrażowych na Netflix możesz wykorzystać wtyczkę Language Reactor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *