Odwiedzając którąkolwiek z chińskich świątyń czy cokolwiek związanego z chińską kulturą, bez wątpienia natkniesz się na rzeźbę, obraz, rysunek czy inne przedmioty związane ze smokiem lub feniksem. Smok i feniks, czyli mityczne stworzenia, są wszechobecne w chińskiej kulturze.
Smok w przeciwieństwie do zachodniego jest stworzeniem potężnym, pełnym gracji i siły, a jednocześnie łagodnym, otaczającym poddanych ochroną od złych duchów i nieszczęść. W przeszłości symbolizował cesarzów, którzy nosili tytuł smoka i zasiadali na Smoczym Tronie, co miało wzbudzić szacunek i strach wśród poddanych. W chińskim zodiaku, wśród dwunastu zwierząt smok jest najbardziej pożądanym opiekunem, co powoduje drastyczny wzrost nowonarodzonych dzieci w Roku Smoka lub węża, nazywanego “małym smokiem”. W Fenghshui symbolizuje męską siłę i witalność yang.
Feniks (Feng huang 凤凰), Królowa Ptaków to symbol gracji, piękna, sprawiedliwości i odrodzenia. Reprezentuje kobiecość, zjednoczenie i życie yin. Razem ze smokiem są symbolem cesarza i cesarzowej, zjednoczenia kobiety i mężczyzny, małżeństwa, yin&yang. W chińskiej kulturze narodzenie bliźniąt – dziewczynki i chłopca (long feng tai 龙凤胎) – oznacza szczęście i dobrobyt.
Wiesz już, jaką rolę odgrywa smok w chińskiej kulturze? Przeczytaj też o chińskim leku na wszystko!
A oto kilka idiomów związanych z feniksem i smokiem
龙马精神 lóng mǎ jīng shén (‘smocza, końska witalność’) – “w starym ciele młody duch”;
龙腾虎跃 lóng téng hǔ yuè (‘latający smok, skaczący tygrys’) – “pełen życia i wigoru”;
龙潭虎穴 lóng tán hǔ xué (‘smoczy staw lub smocza jama, tygrysie legowisko, jaskinia’) – “bardzo niebezpieczne miejsce”;
望女成凤 wàng nǚ chéng feng (‘życzyć, aby córka zmieniła się w feniksa’) – “aby twoje dzieci były szczęśliwe i osiągnęły sukces”; często odnosi się do wysokich oczekiwań rodziców w stosunku do dzieci;
伏龙凤雏 fú lóng fèng chú (‘ukryty smok, młody feniks’) – “ukryty geniusz lub osoba skrywająca prawdziwe umiejętności”.