Nauka języków za darmo jest więcej niż możliwa. Sposobów jest oczywiście więcej, ale dziś zapraszam Cię do zestawienia 5️⃣ moich – aktualnie – ulubionych!
Napisałem we wstępie, że nauka języków za darmo jest więcej niż możliwa.
Mało tego!
Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że większość skutecznych technik, sposobów i narzędzi do nauki języków to rzeczy zupełnie darmowe.
Dlaczego nikt o tym nie mówi?
Tak szczerze – a komu miałoby się to opłacać? 😄
1️⃣ NAUKA JĘZYKÓW ZA DARMO POPRZEZ… SERIALE:
LANGUAGE REACTOR:
Wtyczka do Chrome na Netflixa, która umożliwia oglądanie z napisami w 2 językach jednocześnie (ja teraz często włączam polskie i tureckie: zatrzymuję oglądanie i zerkam na tłumaczenie jeśli potrzebuję).
Miała być nauka języków za darmo, a tak w sumie… Netflix kosztuje. Tak czy tak – często płacimy za tego typu subskrypcje niezależnie od nauki języków, więc w tym sensie nie jest technicznie za darmo, ale dla wielu osób nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.
Ponadto…
Ta wtyczka działa też na YouTube, pod warunkiem, że dany film ma dostępne napisy.
👉 Link do instrukcji: https://youtu.be/y0r2mC4d1Vw?s…
2️⃣ DEEP L:
Najlepszy słownik jako alternatywa dla Google Translate (napędzany AI).
👉 Link do słownika: https://www.deepl.com/pl/trans…
3️⃣ ANKI:
Aplikacja do tworzenia swoich fiszek (np. słówka i frazy związane z naszą codziennością, pracą, pasjami) ze wspaniałym SYSTEMEM POWTÓREK.
Jak dokładnie tworzyć swoje fiszki tłumaczę w module 10 kursu mojej autorskiej metody Język w Rok.
Na dole tego fragmentu link do oryginalnej wersji Anki (jest sporo podróbek):
W tym miejscu możesz zauważyć, że aplikacja na iOS jest płatna – owszem, utrzymanie apki w środowisku Apple wiąże się dla twórców z kosztami, a w aplikacji nie ma reklam. Na szczęście jest to płatność jednorazowa, a nie subskrypcja.
Jeśli masz iPhone’a, a zależy Ci na tym, aby mimo wszystko nic nie płacić, masz dwie opcje: możesz uczyć się tylko na komputerze albo zalogować się w Safari do wersji przeglądarkowej. Wówczas możesz całkiem wygodnie korzystać z AnkiWeb w przeglądarce iPhone’a zupełnie za darmo i nieco ponad stówka zostaje w kieszeni. Nie ma za co! 😄
Link do oryginalnej wersji Anki (jest sporo podróbek):
Komputer: https://apps.ankiweb.net
iOS: https://apps.apple.com/us/app/ankimobile-flashcards/id373493387
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ichi2.anki
4️⃣ NAUKA JĘZYKÓW ZA DARMO W ERZE AI:
CHAT GPT:
Ważne! Nauka języków za darmo jest jeszcze łatwiejsza w erze sztucznej inteligencji
Ale trzeba jej dać dobre instrukcje!
Napisz jej personę (np. „jesteś nauczycielem języka X z x-letnim doświadczeniem i specjalizujesz się w Y”), ponadto podaj kontekst zadania i rozmawiaj z AI ćwicząc czatowanie stale w jednym oknie (bez nowych rozmów w nowej zakładce za każdym razem), aby Wasza „współpraca” się polepszała.
Proś o poprawki, jak ma z Tobą rozmawiać (np. polecenie „na koniec każdej wiadomości popraw moje błędy” albo „pisz krótkimi zdaniami i używaj potocznego języka, aby rozmowa była naturalna”).
W razie czego – w kursie Język w Rok są już dostępne dwie bonusowe lekcje na temat AI: model do rozmów, który osobiście stworzyłem i wytrenowałem dla Kursantów oraz lekcja na temat tego jak samodzielnie i za darmo stworzyć model w 100% dopasowany do naszych osobistych potrzeb.
👉 Link do Chatu GPT: https://chatgpt.com/
5️⃣ IMMERSJA:
To bardziej metoda niż narzędzie, która polega na otoczeniu się językiem.
Niech język przychodzi do Ciebie, a nie tylko Ty do języka.
Jeśli możesz w jakimś miejscu w swoim życiu (np. newsy, pisanie notatek i listy zakupów, podcasty) zamienić język polski na nowy język (bez uszczerbku dla jakości Twojego życia), to zrób to!
Będziesz uczyć się naturalnie i szybko zobaczysz progres.
Aktorstwa uczysz się na scenie,
a języka… korzystając z języka! 🤝 🎭
Potem tylko się rozkręcasz, ale warto zacząć już dziś!
Kilka lat temu – kiedy mieszkałem w Hiszpanii – nagrałem film na YouTube z instrukcją wdrożenia tej metody. Na szczęście, jak to bywa ze skutecznymi sposobami na naukę, wiedza w nim zawarta jest w pełni aktualna (mniej aktualne moje kilogramy, których na szczęście sporo ubyło od tamtego czasu).
👉 Link do instrukcji: https://youtu.be/6n-7833e8pg?s…
6️⃣ 🎁 NAUKA JĘZYKÓW ZA DARMO – BONUS:
Jak być może już doskonale wiesz – co do bezpłatnych sposobów na naukę, napisałem i rozdaję za darmo 95-stronicowego eBooka „Sztuka Planowania Samodzielnej Nauki Języków (od A do Z)”.
Jesteś w trakcie lektury, ale dalsza część eBooka czeka “na dobry moment”, który jakoś nie nadchodzi? Wróć do niego teraz. 😉 Jeśli jeszcze go nie masz, kliknij poniżej, odbierz eBooka i zacznij lekturę:!
👉 Link do bezpłatnego eBooka (95 stron o planowaniu nauki języków): https://bit.ly/sztukaplanowania
PS
Jeśli nie ograniczasz się do bezpłatnych narzędzi, osobiście od 2016 roku korzystam z aplikacji Babbel (pomogła mi ona wymiernie w nauce szwedzkiego, portugalskiego, niemieckiego oraz tureckiego).
- Kursy angielskiego i niemieckiego są dostępne po polsku. 🇵🇱 🇬🇧 🇩🇪
- Kursy hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego (oraz 10 innych języków, w tym skandynawskich) stety lub niestety tylko po angielsku. 🇮🇹 🇪🇸 🇫🇷
Stety, ponieważ w ogóle są i można przy okazji poćwiczyć angielski; niestety, ponieważ zawsze lepiej mieć opcję wyboru nauki po polsku.
Jeśli również chcesz przetestować tę apkę, skorzystaj z odnośników poniżej:
- 🇬🇧 Apka Babbel (wersja do nauki angielskiego po polsku): https://babbel.pxf.io/c/4017813/1294678/15639
- 🇩🇪 Apka Babbel (wersja do nauki niemieckiego po polsku): https://babbel.pxf.io/c/4017813/1294677/15639
- 🌍 Apka Babbel (wersja do nauki kilkunastu różnych języków po angielsku): https://babbel.pxf.io/c/4017813/1518255/15639
Notka: powyższe linki do Babbel to linki partnerskie: oznacza to, że jeśli zamierzasz przetestować Babbel i zrobisz to poprzez jeden z tych linków, wesprzesz jednocześnie rozwój Językowej Siłki. Współpracę partnerską z Babbel nawiązałem dopiero w 2020 roku, po tym jak przez 4 lata sam aktywnie korzystałem z ich programów do nauki.
👀 Intrygujące słówko na dziś:
🇧🇷 jiboiar = dosłownie “wężoboawić” (leniuchować i w spokoju trawić obfity posiłek, używane przede wszystkim w Brazylii)
Jeśli podobał Ci się artykuł “Nauka języków za darmo – 5 moich ulubionych sposobów”, podeślij go jednej osobie, która też może potrzebować tej wiedzy! Może ktoś ostatnio skarżył Ci się, że nie ma pomysłu na to, jak wreszcie zrobić progres z językiem, którego się uczy?
Do napisania
Patryk
Skoro interesuje Cię nauka języków za darmo, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):