6 narzędzi AI do nauki języków (w 2023 roku)

Przyszłość nauki języków niekoniecznie leży w tradycyjnych podręcznikach, ale raczej w technologii, a dokładniej w sztucznej inteligencji. Jak wykorzystać AI do nauki języków? AI może być Twoim nauczycielem gramatyki, partnerem językowym do rozmowy, a nawet asystentem do tworzenia fiszek. Dzisiejsze AI jest zdolne do dostosowywania się do indywidualnych potrzeb ucznia i oferowania spersonalizowanych rozwiązań. W tym artykule opowiem Ci, jak efektywnie wykorzystać AI w Twojej podróży językowej i jakie są korzyści płynące z takiego podejścia. Zapnij pasy, wchodzimy w erę cyfrowego nauczania języków!

6 narzędzi AI do nauki języków:

1️⃣ Notion AI

Inteligentny system notatek, który pomoże Ci organizować i planować naukę. Może automatycznie generować podsumowania, pytania do nauki i wiele więcej.

💡 Wskazówka: Używaj Notion AI do tworzenia planów nauki i śledzenia swojego postępu.

2️⃣ ChatGPT

Model językowy AI, który może prowadzić rozmowy w różnych językach. Możesz go używać do praktyki rozmów w języku obcym, prosić o wyjaśnienia gramatyczne, a nawet o układanie dialogów w kontekście i tworzenie za Ciebie fiszek (warto śledzić rynek, ponieważ wiele firm – w tym Google – rozwija obecnie modele językowe będące konkurencją dla ChatuGPT).

💡 Wskazówka: Poproś ChatGPT, aby zachowywał się jak doświadczony nauczyciel Twojego języka i dawaj mu różne zadania: poproś o wytłumaczenie konstrukcji, kontekstu kulturowego, przygotowanie tabeli ze słownictwem lub o przeprowadzenie z Tobą rozmowy na dowolny temat i wyłapywanie błędów (z tym lepiej radzi sobie nowszy model: GPT-4, dostępny tylko w wersji płatnej, ale wersja darmowa też będzie w porządku, choćby po to, aby zapoznać się z dynamiką działania narzędzia).

Chcesz zobaczyć jak sam korzystam z tego narzędzia? Obejrzyj film o moich ulubionych narzędziach AI do nauki języków na YouTube Językowej SiłkiPoniżej znajdziesz fragment o tym, jak wykorzystać ChatGPT w nauce (od 7:28) ⤵️

3️⃣ Grammarly

Zaawansowane narzędzie do poprawy gramatyki i pisowni w języku angielskim. W czasie rzeczywistym podpowiada poprawki, co czyni z niego idealnego asystenta podczas pisania e-maili, esejów czy czatowania ze znajomymi. To jak mieć na ramieniu nauczyciela, który patrzy, co piszesz i mówi: „uuu, ale tutaj to inna konstrukcja by lepiej pasowała”

💡 Wskazówka: Używaj Grammarly podczas pisania w języku angielskim, aby nauczyć się poprawnych konstrukcji i unikać błędów w przyszłości.

4️⃣ Language Tool

Uniwersalne narzędzie do poprawy pisowni, które obsługuje WIELE JĘZYKÓW. Działa podobnie do Grammarly, ale jest dostępny dla szerokiej gamy języków.

💡Wskazówka: Używaj go podczas pisania w obcym języku, aby poprawiać swoje błędy i uczyć się na nich, a dzięki temu nie popełniać ich w przyszłości.

Grammarly oraz LanguageTool również pokazuję „od środka” we fragmencie szkolenia, który podrzuciłem powyżej, przy Chacie GPT.


Dalsza część tekstu pod zapisami na mój cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️


5️⃣ ComposeAI

Pomaga w tworzeniu tekstów w różnych stylach i tonach. Może pomóc Ci też w autouzupełnianiu maili pisanych w innych językach, np. w pracy.

6️⃣ DeepL

Na koniec coś, co idealnie uzupełnia powyższe narzędzia. Chodzi mianowicie o mój ulubiony… inteligenty słownik (bazujący na sztucznej inteligencji). Dostępny w wieeeelu językach i dokładniejszy od tłumacza Google. DeepL to tłumaczenie maszynowe, które zachwyca jakością i precyzją. Niezastąpione, gdy potrzebujesz szybkiego i dokładnego tłumaczenia tekstu, np. gdzieś „na boku” podczas nauki. Świetne zarówno do pojedynczych słów, jak i dłuższych tekstów. Ciekawostka: inżynier będący założycielem DeepL jest Polakiem.

💡Wskazówka: DeepL sprawdzi się świetnie jako uzupełniające narzędzie, obok innych platform do nauki języków.

„Patryk, ale czy w takim razie sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli?”

Szeroką odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym materiale, dostępnym zarówno jako film, jak i jako tekst ⬇️ (wraz z odpowiedzią od samej AI 🤖🫢)

Tutaj jako film na YouTube (i w razie czego podcast na Spotify):

A tutaj jako tekst na portalu (wystarczy kliknąć obrazek):

Wykorzystujesz Sztuczną Inteligencję do nauki „Twoich” języków? Daj znać w komentarzu! Jeśli jeszcze nie, to gorąco Cię do tego zachęcam, aby spróbować i sprawdzić, czy to coś w sam raz dla Ciebie! 🚀

Skoro interesują Cię materiały o tym, jak wykorzystać AI do nauki języków, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak wykorzystać seriale do nauki angielskiego?
  2. Jak dorośli mogą wykorzystać bajki do nauki – 4 sprawdzone sposoby
  3. Jak się uczyć wymowy – poradnik krok po kroku

AI do nauki języków

Patryk Topoliński

Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 10 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 4000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok. Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️