tajski alfabet

Kura, jajko, butelka – tajskie ABC

Tak wygląda po kolei tajski alfabet: G, K, K, K, K, K, Ng, Dź, Cz, Cz, S, Cz, J, D, Dt, T, T, T, N, D, Dt, T, T, T, N, B, Bp, P, F, P, F, P, M, J, R, L, Ł, S, S, S, H, L, O, H.  44 znaki spółgłosek, a wśród nich: 6 liter T, 5 liter K, 4 litery S… Tylko dziewięć liter ma niepowtarzalny dźwięk. Jak się w nich połapać? Każda litera ma ukryte znaczenie!

Tajowie, podobnie jak my, używają kolejnych liter alfabetu do szeregowania punktów na liście (np. odpowiedzi na egzaminie). Skoro jednak ABC, to w Tajlandii GKK, tajska wyliczanka brzmi: „G jak kura”, „K jak jajko”, „K jak butelka”…

Tajska wyliczanka

 1. ก – go gai, kura
 2. ข – ko kai, jajko
 3. ฃ – ko kuat, butelka
 4. ค – ko kłaaj, bawół
 5. ฅ – ko kon, osoba
 6. ฆ – ko ra-kang, dzwon
 7. ง – ngo nguu, wąż
  (żeby to wymówić, spróbuj “przykleić” do podniebienia tylną część języka, wydać dźwięk przez nos i szybko “odkleić” język)
 8. จ – o dźan, talerz
 9. ฉ – czo czing, też talerz, ale perkusyjny
 10. ช – czo czaang, słoń
 11. ซ – so so, łańcuch
 12. ฌ – czo cze, małe drzewko
 13. ญ – jo jing, kobieta
 14. ฎ – do cza-da, korona
 15. ฏ – dto bpa-dtak, włócznia
 16. ฐ – to taan, podstawa
 17. ฑ – to monto, królowa z „Ramajany”
 18. ฒ – to puu-tao, starsza osoba
 19. ณ – no nen, młody mnich
 20. ด – do dek, dziecko
 21. ต – dto dtao, żółw
 22. ถ – to tung, torba
 23. ท – to ta-haan, żołnierz
 24. ธ – to tong, flaga
 25. น – no nuu, mysz
 26. บ – bo bai-mai, liść
 27. ป – bpo bpla, ryba
 28. ผ – po pyng, pszczoła
 29. ฝ – fo faa, pokrywka
 30. พ – po paan, taca
 31. ฟ – fo fan, zęby
 32. ภ – po sampao, żaglówka
 33. ม – mo maa, koń
 34. ย – jo jak, olbrzym
 35. ร – ro rya, łódź
 36. ล – lo ling, małpa
 37. ว – ło łeen, pierścień
 38. ศ – so saalaa, otwarty pawilon
 39. ษ – so ry-si, pustelnik
 40. ส – so sya, tygrys
 41. ห – ho hip, skrzynia
 42. ฬ – lo dźu-laa, latawiec
 43. อ – o aang, misa
 44. ฮ – ho nok-huuk, sowa

Żeby było zabawniej, dźwięk większości liter tajskiego alfabetu… zmienia się, jeśli zamyka sylabę. Na przykład w znanym już słowie „kurczak” (ไก่ – gai) litera „g” (ก) rozpoczyna sylabę, ale już w słowie „ptak” (นก – nok) ta sama litera sylabę kończy, dlatego jej dźwięk zmienił się z „g” na „k”.

Niegrzeczne samogłoski

Pewnie zadajesz sobie teraz dwa pytania: dlaczego „o” jest spółgłoską i gdzie się podziały pozostałe samogłoski? Tajskie samogłoski nie są samodzielne – jeśli gdzieś się pojawiają, to zawsze w towarzystwie spółgłoski; mają przy tym osobliwe zwyczaje, bo nie zawsze grzecznie za nią stoją. Mogą spółgłosce wejść na głowę, jak w słowie „świątynia” (วัด – łat), albo trzymać się jej nóg, jak w przypadku węża (งู – nguu). Mogą się przed spółgłoskę wepchnąć, jak wyjątkowo aroganckie „o” w słowie „Polska” (โปแลนด์ – bpoleen) albo nawet ją otoczyć, co zdarzyło się na przykład w słowie „być” (เป็น – bpen).

Niektóre samogłoski są jednak nieśmiałe i trzeba się ich domyślić: na przykład pierwsze „a” w tajskim powitaniu (สวัสดี sałatdii) chowa się za pierwszym „tygrysim” „s” (ส). Najbardziej odważne jest „o” (อ), bo kumpluje się ze spółgłoskami. Żadna spółgłoska nigdy nie jest sama, bo żeby wybrzmieć, potrzebuje „o” (dlatego ก to go). Samo อ za to czasem nie potrzebuje towarzystwa spółgłoski, ale wtedy musi być cicho i się za nią przebrać. Coś za coś.

Dawid Zastrożny

Projektant UX, językoznawca, tłumacz języka angielskiego i tajskiego. Tłumaczył Ambasadora Królestwa Tajlandii i sprzedawał lampy na tajskim targu. Autor książki "Tajlandia bez przewodnika", publikował w National Geographic. Podróżuje od Arktyki po południowy Pacyfik i uczy się tam nowych języków.