Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Chińskie seriale na Netflixie do nauki języka chińskiego (i nie tylko)

Aleksandra Muzal
80 minut czytania

Nowy rok rozpoczął się dosłownie kilka dni temu. Co to oznacza? Liczba chętnych na rozpoczęcie swojej przygody z językiem chińskim wzrasta wprost proporcjonalnie do liczby tych, którzy zapisują się na siłownię. Rodzi się jednak pytanie, co można zrobić, jeśli sama książka Chiński dla bystrzaków do szczęścia nie wystarczy. Wówczas z odsieczą przybywa Netflix, a konkretniej chińskie seriale na Netflixie.

- Autopromocja -
Ad image

Chińskie seriale na Netflixie, czyli… kaczka po pekińsku czy Netflix po chińsku?

Jeśli kiedyś przyszło Ci się zastanowić, czy na Netflixie znajdziesz coś po chińsku, to odpowiedź brzmi: „TAK!” Nawet jeżeli jesteś dopiero w początkowej fazie przygody z chińskim bądź też wasza relacja weszła na kolejny etap lub ma status „to skomplikowane”, każdy będzie w stanie znaleźć tutaj coś dla siebie. Nie jest w końcu tajemnicą, że człowiek najefektywniej uczy się wtedy, gdy się nie uczy wcale (a w zasadzie, gdy uczy się przy okazji: w metodologii nauczania języków obcych nazywamy ten proces nauką implicytną, przyp.red.).

Przedstawiam Wam więc dzisiaj moje ulubione dania, które serwuje Netflix. W pierwszym kontakcie niektóre mogą wydać się niestrawne jak śmierdzące tofu (chòu dòufu, 臭豆腐), ale dajcie im chwilę, a zaczną smakować wspaniale jak kaczka po pekińsku (běijīng kǎoyā, 北京烤鸭).

WAŻNE: upewnijcie się, że macie ustawiony język angielski jako podstawowy język waszego profilu na Netflixie, ponieważ może pojawić się komunikat o tym, że dany serial nie jest dostępny w Polsce.

Zaczynajmy!

Chińskie seriale na Netflixie
Chińskie seriale na Netflixie – zaczynamy!

1) Meteor Garden (2018) | Chińskie seriale na Netflixie

Liúxīng Huāyuán (流星花园) – trzecia już z kolei wersja kultowego tajwańskiego serialu o tym samym tytule (pierwsza wersja powstała w 2001 roku). Z pozoru niczym niewyróżniająca się nastolatka z biednego domu, Dong Shancai, zostaje przyjęta na jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju, gdzie poznaje grupę czterech chłopaków stanowiących jej przeciwieństwo w każdym możliwym aspekcie. Ta nietypowa znajomość będzie prowadziła do typowej chińskiej àiqíng de gùshì (爱情的故事) – historii miłosnej pełnej intryg, zwrotów akcji oraz wszelkich niecodziennych i nieprawdopodobnych zdarzeń, których można oczekiwać po typowym azjatyckim tasiemcu.

Kwestie językowe: stosunkowo proste dialogi, bardzo dużo slangowego, modnego słownictwa. Pozycja dla wszystkich: od uczniów początkujących (polecam wówczas ściągnąć wtyczkę Language Learning with Netflix) do tych na wysokim poziomie zaawansowania. Dodatkowo, niezaprzeczalnym plusem tej produkcji jest możliwość podziwiania Szanghaju – to właśnie w tym mieście rozgrywa się akcja serialu.

Trailer: Meteor Garden | Official Trailer | Netflix

2) TWogether (2020) | Chińskie seriale na Netflixie

Reality show, w którym dwóch znanych aktorów, jeden z Korei a drugi z Tajwanu, wyrusza w podróż pełną niedomówień, gdyż żaden z nich nie zna języka swojego kompana, a z językiem angielskim też jest u nich mǎ mǎ hū hū (马马虎虎, dosłownie: ‘koń, koń, tygrys, tygrys’, co po chińsku oznacza ‘tak sobie’). Przekomiczna produkcja, pokazująca nie tylko najpiękniejsze miejsca w Azji, ale także budującą się przyjaźń pomiędzy uczestnikami.

Kwestie językowe: serial świetny dla osób zupełnie początkujących. Poznajemy w prawdzie pojedyncze słowa, gdyż bariera językowa pomiędzy bohaterami jest dość znaczna, jednak przez to, że używają oni zaledwie kilku sformułowań, które obaj znają, wyrażenia te da się łatwo zapamiętać. 

Trailer: Twogether | Official Trailer #1 | Netflix [ENG SUB]

3) The Victims’ Game (2020) | Chińskie seriale na Netflixie

Shéi shì bèihài zhě, 谁是被害者 – tajwańska produkcja dla wszystkich wielbicieli seriali, które trzymają w napięciu. Kiedy specjalista w dziedzinie medycyny sądowej, będący jednocześnie osobą z zespołem Aspergera, odkrywa powiązania swojej córki z serią tajemniczych morderstw, ryzykuje wszystko, aby rozwiązać sprawę i ochronić swoje dziecko. Jak to bywa w przypadku tajwańskich/chińskich seriali, do ostatniego odcinka nie do końca wiadomo, o co chodzi, a rozwiązanie zagadki zdecydowanie nie jest oczywiste. Chociaż jest to serial, który trochę „wolno się rozkręca”, to warto go obejrzeć chociażby dla świetnych ujęć Tajwanu.

Kwestie językowe: proszę nie przerażać się tym, że nie zrozumiemy kompletnie nic, co mówią niektórzy bohaterowie serialu. Posługują się oni bowiem tajwańską wersją dialektu hokkien (wywodzącym się z języka minnan, należącego do grupy podstawowych języków chińskich), który z mandaryńskim (podstawowym dialektem Chin) za dużo wspólnego nie ma. Niemniej jednak ten serial to prawdziwa skarbnica słownictwa specjalistycznego przemieszanego ze stosunkowo przystępnymi dialogami. Polecam osobom na poziomie co najmniej średniozaawansowanym.

Trailer: The Victims’ Game | Official Trailer | Netflix

4) Use For My Talent (2021) | Chińskie seriale na Netflixie

Wǒ qīn’ài de xiǎo jiépǐ, 我亲爱的小洁癖 – co się stanie, jeżeli milioner z mizofobią pozna dziewczynę, która nie boi się pobrudzić? Dostaniemy dwadzieścia cztery odcinki uroczej historii o miłości, pokonywaniu własnych słabości i radzeniu sobie z niekiedy bolesną przeszłością. Doskonały romans na leniwe, jesienno-zimowe wieczory, a także coś dla wszystkich wielbicieli kina kě’ài (可爱, ‘uroczy’).

Kwestie językowe: miło i przyjemnie. Nieskomplikowane dialogi, trochę internetowego i młodzieżowego slangu. Zdecydowanie świetny serial dla początkujących, chcących się osłuchać z językiem, a i ci na wyższym poziomie zaawansowania nudzić się nie będą.

PS Dla koreanistów – serial ma swoją koreańską wersję pod tytułem: Clean with Passion for Now, również dostępną na Netflixie.

Trailer: Use For My Talent (2021) Chinesse Drama Trailer

5) Well-Intended Love (2019) | Chińskie seriale na Netflixie

Nàihé BOSS yào qǔ wǒ, 奈何BOSS要娶我 – Xia Lin ma jedno marzenie: zostać znaną i cenioną aktorką. Kiedy wydaje się, że to marzenie w końcu może się spełnić, diagnoza białaczki krzyżuje plany naszej bohaterki. Jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep szpiku kostnego. Kto może dać się dawcą szpiku? Oczywiście bogaty i przystojny milioner, który zgodzi się pomóc Xia Lin pod warunkiem, że ta zostanie jego żoną. Nieprawdopodobne? A jednak! Jeżeli pominiemy absurd fabuły, to sam serial ogląda się zadziwiająco dobrze. Romanse, porwania, intrygi, bogaci milionerzy proszący o rękę nieznajome kobiety… innymi słowy, casual Friday chińskiej kinematografii.

Serial doczekał się nawet drugiego sezonu (co już samo w sobie jest dość rzadkie) będącego remakiem sezonu pierwszego. W tym przypadku jednak nasza bohaterka jest już znaną aktorką, ale zamieszaną w skandal z rzeczonym milionerem. Deal związany z zawarciem małżeństwa pozostaje ten sam.

Kwestie językowe: nieskomplikowane dialogi sprawiają, że nawet osoby początkujące będą w stanie wyłapać pojedyncze, pełne zdania.

Trailer: WELL INTENDED LOVE SEASON 2 – OFFICIAL TRAILER | Xu Kai Cheng, Simona Wang, Ian Yi, Huang Qian Shuo

6) The Rational Life (2021) | Chińskie seriale na Netflixie

Lǐzhì pài shēnghuó, 理智派生活 – bardzo przystępna, nowoczesna propozycja, w stosunkowo luźny sposób poruszająca kwestie tzw. „leftover woman” (pogardliwe określenie kobiet niezamężnych w wieku ponad dwudziestu kilku lat) i oczekiwań społecznych wobec kobiet w Chinach. Główna bohaterka, Shen Ruoxin, będzie musiała dokonać wyboru: czy zdecyduje się poślubić mężczyznę, którego zaakceptuje społeczeństwo, czy też posłucha swego serca, by poszukać szczęścia u boku dużo młodszego partnera? Chociaż taka tematyka na Zachodzie nie wywołuje już kontrowersji, to jak na kino chińskie fabułę serialu można określić mianem nowoczesnej i świeżej.

Kwestie językowe: serial z gatunku trudnych w odbiorze, gdyż aktorzy mówią tutaj szybko i – jak na standardy chińskich seriali – dość niewyraźnie.

Trailer: The Rational Life | Official Trailer | Netflix

7) Handsome Siblings (2020) | Chińskie seriale na Netflixie

Juédài shuāngjiāo, 绝代双骄 – już po tytule domyślić się możemy, że nudno nie będzie. Najbardziej niedorzeczny serial na niniejszej liście. Jest to produkcja z gatunku wǔxiá (武侠, ‘bohaterowie sztuk walki’), w którym wszystkie postacie latają, walczą z dziwacznymi stworami, a w wolnej chwili – jeżeli nie ratują Chin – prowadzą bujne życie towarzyskie. Co się zobaczyło, to już się nie odzobaczy.

Kwestie językowe: dialogi są dość przystępne, więc serial zrozumieją odbiorcy mniej zaawansowani językowo pod warunkiem, że wciągną się w akcję i będą mieli wysoki poziom tolerancji abstrakcji (na przykład nie będą im przeszkadzać latający Chińczycy).

Trailer:【绝代双骄】初行江湖版片花 胡一天陈哲远闯荡江湖 | Handsome Siblings – Trailer

Podsumowując

Być może żaden z powyższych seriali nie wygrałby Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków, co nie zmienia faktu, że pod względem językowym nie będzie to czas stracony. 加油! (Jiāyóu, wyraz zachęty, wsparcia)


Skoro zainteresował Cię temat seriali w języku chińskim, poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Język chiński na poziomie A1–A2
  2. Chińskie tony. Jak sobie z nimi poradzić?
  3. Materiały do nauki języka chińskiego mandaryńskiego – filmy, kursy, apki, podcasty, media społecznościowe

Chcesz dowiedzieć się jak uczyć się języków z pomocą seriali? Obejrzyj film Patryka na kanale Językowej Siłki na YouTube! (który możesz zasubskrybować klikając TUTAJ)


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
Prawnik, sinolog, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Orientalistyki UW. Swoje językowe doświadczenia zdobywała w National Sun Yat-sen University na Tajwanie oraz w Szanghaju. W wolnych chwilach prowadzi profil Orientme oraz ogląda i słucha wszystko co chińskie.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *