Holenderska telewizja

Holenderska telewizja dla uczących się niderlandzkiego

Do wykorzystywania materiałów audiowizualnych w nauce języka obcego nie trzeba nikogo zachęcać. Warto jednak znaleźć pomoce na odpowiednim poziomie – w przeciwnym razie bardzo łatwo się zniechęcić. W tym wpisie podsunę rozwiązanie idealne dla początkujących w nauce języka niderlandzkiego. Sprawdź, jak w nauce tego pięknego języka może Ci pomóc holenderska telewizja.

Holenderska telewizja  Net in Nederland

Wiele osób uczy się języka obcego poprzez oglądanie zagranicznej telewizji. To dobra opcja dla osób, które nie przejmują się, jeśli nie rozumieją 100% przekazu. Jednak są też osoby, które językowe komunikaty wolą odbierać w formie dostosowanej do ich poziomu. Jest ktoś, kto wyszedł im naprzeciw! Net in Nederland – powstała z inicjatywy NPO (niderlandzkiej telewizji publicznej) – jest stroną internetową, na której osoby uczące się języka niderlandzkiego mogą korzystać z materiałów audiowizualnych dostosowanych do ich potrzeb.

Twórcy

Net in Nederland jest inicjatywą finansowaną ze środków stowarzyszeń nadawców radiowo-telewizyjnych. Zespół pracujący nad Net in Nederland składa się z piętnastu redaktorów, przy czym większość z nich pochodzi z krajów arabskich (Iranu, Iraku, Syrii i Somalii). Pochodzenie redaktorów jest mocno widoczne w tematyce prezentowanej na stronie Net in Nederland. Zadaniem redaktorów jest wybór odpowiednich fragmentów z już istniejących programów telewizji publicznej. Platforma istnieje już dwa lata i cieszy się dużą popularnością.

Uczysz się niderlandzkiego  na pewno pomoże Ci wspomniana holenderska telewizja! Tymczasem, jeśli jesteś początkujący, dowiedz się także, czy język niderlandzki jest trudny!

Adresaci

Strona Net in Nederland powstała głównie z myślą o uchodźcach i imigrantach, którzy przybyli do Holandii z krajów arabskich. Jednak także dla osób, które uczą się niderlandzkiego poza Holandią, będzie ona źródłem pomocnym w nauce. Programy zamieszczone na Net in Nederland można obejrzeć z napisami w trzech językach do wyboru (niderlandzki, angielski, arabski). Tematyka materiałów sprzyja szybszemu odnalezieniu się przybyszy w realiach holenderskiej kultury.

Odcinki

Nagrania dostępne na platformie zostały przyporządkowane do następujących kategorii: geschiedenis (historia); gezondheidszorg (służba zdrowia); kinderprogramma’s (programy dla dzieci); koningshuis (rodzina królewska); kunst, muziek en media (sztuka, muzyka i media); liefde en seksualiteit (miłość i seks); natuur en milieu (natura i środowisko); Nederlandse cultuur (kultura niderlandzka); Nederlands eten (niderlandzkie jedzenie); opvoeden (wychowanie); plekken in Nederland (miejsca w Holandii); politiek (polityka); ramadan (ramadan); speciale dagen (święta); sport (sport); taal (język); verkeer (transport); vluchtelingen en integreren (uchodźcy i integracja); werk (praca); wonen (mieszkanie) – każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Co warto obejrzeć?

Do moich ulubionych kategorii należą: kunst, muziek en media (w tej kategorii można obejrzeć na przykład filmiki o Rembrandcie i Van Goghu); Nederlandse cultuur (tu znajdziemy między innymi filmiki o holenderskich tulipanach i tamach); Nederlands eten (do obejrzenia na przykład filmik o wyrobie sera albo filmiki o typowych holenderskich potrawach) oraz taal (bardzo przydatne wskazówki gramatyczne). Warto zwrócić również uwagę na clipphangers, czyli bardzo krótkie filmiki przedstawiające jakąś postać lub opisujące konkretne zjawisko. Polecam!

Marta Jarzębowska
jezykniderlandzki.pl

Marta Jarzębowska

Marta Jarzębowska, niderlandystka z wykształcenia i zamiłowania. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie językowym, a w wolnym czasie rozwija bloga. Uwielbia słowniki. W przyszłości chciałaby przetłumaczyć książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ ZAPISY NA KURS MOJEJ AUTORSKIEJ METODY JĘZYK W ROK | Sprawdź szczegóły teraz! ⭐️