Jak Koreańczycy liczą wiek?

Jak Koreańczycy liczą wiek?

Każdy wie, jak obliczyć swój wiek, przecież to oczywiste. Ale czy wiesz, że jeśli polecisz do Korei, może okazać się, że masz o rok więcej… nie, to nie przez zmianę czasu… Jeśli urodziłeś/aś się w 1993, to w 2023 obchodzisz swoje 30 urodziny. 🥳

Każdy wie, jak obliczyć swój wiek – przecież to oczywiste! Cóż – może i tak, o ile… nie wiesz co to wiek koreański. Jak Koreańczycy liczą wiek? Czy wiesz, że jeśli polecisz do Korei, może okazać się, że masz o rok więcej… nie, to nie przez zmianę czasu! Jeśli urodziłeś/aś się w 1993, to w 2023 obchodzisz swoje 30 urodziny, prawda? Ale…

Ale w Korei Twój równolatek, może mieć lat 31, albo nawet 32… Tak, dobrze czytasz. TO SĄ AŻ DWA LATA RÓŻNICY! W tym artykule dowiesz się jak Koreańczycy liczą wiek. 

W Korei nie ma nudy, możemy spotkać się tam z kilkoma rodzajami wieku. Mianowicie z wiekiem koreańskim oraz wiekiem międzynarodowym. Na czym polega różnica? Już wyjaśniam!

Jak Koreańczycy liczą wiek? 

Zmiana w obliczaniu wieku koreańskiego pojawia się już podczas pierwszego dnia życia… Liczenie zaczyna się bowiem od jedynki, a nie zera. Czyli dziecko, które u nas ma tylko jeden dzień, w Korei ma już rok.

Jak Koreańczycy liczą wiek?
Jak Koreańczycy liczą wiek?

Wiek międzynarodowy

Wiek międzynarodowy to wiek, używany w większości państw. Oznacza liczbę lat, od momentu, kiedy się urodziliśmy, zaczynając liczenie od zera. Dokładnie tak, jak jest to w Polsce. Wiek międzynarodowy już niedługo będzie jedynym obowiązującym w Korei, ale o tym później (czytaj do końca).

No dobrze, ale dlaczego powiedziałam, że różnica między wiekiem międzynarodowym a koreańskim może wynieść aż dwa lata?

Spójrzmy na przykład:

Znasz piosenkę Gangam Style? Swoją drogą ten hit ma już ponad 10 lat (sic!) Koreański muzyk – PSY, którą ją wykonuje, urodził się 31 grudnia 1977 roku. W Polsce powiedzielibyśmy, że ma lat 45, przecież 46 skończy dopiero w grudniu. Ale w Korei 1 stycznia 2023 zaczął 47 rok swojego życia. Żyje on na przestrzeni właśnie tylu lat, ale przyjrzyjmy się temu bliżej.

Przez to, że urodził się on 31 grudnia, już kolejnego dnia, czyli 1 stycznia, zamiast jednego dnia, w wieku koreańskim miał 2 lata. W roku 77’ się urodził, więc dodajemy do wieku międzynarodowego (tego używanego w Polsce) jeden, a do tego jest rok 2023, czyli „przeżył” kolejny rok, to znaczy – plus 1. I tak z 45 zrobiło nam się 47. 

Teraz Twoja kolej! Policz, ile masz lat w wieku koreańskim.

Jak Koreańczycy liczą wiek?
Jak Koreańczycy liczą wiek?

Gdzie można spotkać taki system liczenia?

Był to kiedyś powszechny system liczenia na świecie, ale tylko Korea używa go do dzisiaj. Nie potrwa to jednak długo, gdyż w grudniu 2022 roku przeszła ustawa o wprowadzeniu wieku międzynarodowego we wszystkich obszarach sądownictwa i administracji. Spełniając w ten sposób jedną z obietnic wyborczych Prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeol o ujednolicenia systemu liczenia wieku Korei.

Co dalej?

W Czerwcu 2023 roku wszelkie niedopowiedzenia i nieporozumienia związane z wiekiem zostaną zażegnane. Korea dołączy do, chociażby krajów europejskich i wiek międzynarodowy będzie jedynym widniejącym na oficjalnej dokumentacji.


🔑 Poznaj kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w nauce 11 języków. 👨‍🎨 W kursie zaprojektujesz, a następnie stworzysz wersję Ciebie, która płynnie posługuje się Twoim wymarzonym językiem (z gwarancją efektów) ⤵️

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok!

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź lekcje próbne, agendę kursu oraz opinie uczestników (już 1303 Kursantów) i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

🚀 "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowysklep.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 


Uczysz się koreańskiego? A może masz w planach naukę tego języka?
Jeśli chociaż na jedno z tych pytań twoja odpowiedź brzmi TAK, to koniecznie przeczytaj również te artykuły:


Źródła:
https://edition.cnn.com/2022/12/09/asia/south-korea-international-age-law-intl-hnk/index.html

https://www.wionews.com/world/from-2023-south-koreans-will-become-younger-as-govt-scraps-traditional-way-of-counting-age-541261Oliwia Sagan

Hej! Hi! Hola! Hallo! Nazywam się Oliwia i pomogę Ci zanurzyć się w świecie hiszpańskiej, amerykańskiej i koreańskiej kultury poprzez muzykę oraz seriale, czyli to, co lubię najbardziej (mam nadzieję, że Ty też).

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️