¡Hola! Hiszpańscy Siłacze i Siłaczki, w tym artykule znajdziecie zestawienie materiałów, które pomogą Wam zanurzyć się w języku hiszpańskim i jego kulturze oraz ćwiczyć umiejetność słuchania i czytania.
Jeszcze zanim poznacie odmianę czasownika “hablar”, warto zapoznać się z hiszpańską kulturą i z pięknym hiszpańskim brzmieniem. Prawdopodobieństwo, że nauka bez kontaktu z żywym językiem będzie efektywna jest naprawdę małe, a wręcz znikome. Dlatego przychodzimy do Was z pomocą! Podpowiemy Wam, jak nauczyć się hiszpańskiego poprzez całkowite zanurzenie. Rozwijemy Wasze watpliwości: Co czytać, słuchać i oglądać? Po przeczytaniu tego artykułu, będziecie mogli zanurzyć się w hiszpańskim jak delfin 🐬 z miniaturki 🙂
Więcej o całkowitym zanurzeniu, znajdziecie tutaj!
Diarios/Gazety (internetowe)
Na początek, głównie coś dla miłośników polityki, czyli gazety. Oto cztery najpopularniejsze ogólnokrajowe dzienniki w Hiszpanii, wszystkie z nich posiadają swoje strony internetowe. Jeśli macie tendencję do częstego przeglądania facebookowej albo twitterowej tablicy, to dobrym pomysłem będzie też zaobserwowanie ich profili. Zamień codzienne czytanie newsów ze świata po polsku, na czytanie po hiszpańsku!
- El País – nie dość, że posiada, obok klasycznej edycji hiszpańskiej, hispanoamerykańską, to możecie również czytać go po angielsku (o Hiszpanii), portugalsku (o Brazylii) lub katalońsku,
- El Mundo,
- ABC – chyba najbardziej pro-monarchistyczna i prawicowa gazeta z tych, które tutaj podaję,
- La Vanguardia – dziennik barceloński, ma też wersję katalońską.
Dla tych, którzy szukają czegoś na kształt polskiego ASZ dziennika (ironiczne komentarze na temat aktualnych wydarzeń), mamy El Mundo Today.
A jeśli wolicie lżejsze tematy, to z pomocą może przyjść Wam Vanitatis (plotki i moda) oraz BuzzFeed España (krótko, śmiesznie i na temat, quizy, plotki i dużo obrazków).
Jak nauczyć się hiszpańskiego poprzez Instagram? Oprócz zmiany języka samej aplikacji, polecam Wam zaobserwować hiszpańskojęzycznych influencerów, bądź profile osób z branży, która Was interesuje. Jeśli jest to moda – zaobserwujcie Vogue España, jeśli sport zaobserwuj profil wspomnianej Marci.
W ten sposób będziecie poznawać słownictwo związane z Waszymi zainteresowaniami, które szybko wykorzystacie w rozmowach. A przy okazji oglądając relacje, czy rolki po hiszpańsku będziecie mogli oswajać się z wymową z ust native speakerów!
Zobacz sposób Patryka na naukę poprzez Instagram!
Jak nauczyć się hiszpańskiego? – Radio
Cadena SER jest radiem, które posiada bardzo szeroki zakres tematyczny – od tego, co Hiszpanie lubią najbardziej, tj. sportu z naciskiem na piłkę nożną, przez klasyczne pogadanki i komentarze polityczne i wiadomości, aż po rzeczy bardzo lekkie – rozrywkę i plotki. Poza tym, że możecie słuchać radia w czasie rzeczywistym (en directo), jest też opcja słuchania wybranego przez was programu (a la carta). I oczywiście, poza ogólnohiszpańską CadenaSER, macie też niezliczone warianty regionalne. Możesz też skorzystać z możliwości słuchania radia, np. poprzez platformę Radio Garden, na której znajdziesz audycje z całego świata. Ogranicza Cię tylko czas i wyobraźnia.
Películas y series/Filmy i seriale
Musicie wiedzieć, że Hiszpanie dubbingują wszystko (co tylko się pojawiło u nich w kinach/na DVD). Jeśli nie lubicie kina hiszpańskiego/latynoamerykańskiego, możecie poszukać jakichkolwiek filmów i będą zdubbingowane. Co ciekawsze, wiele z nich możecie obejrzeć w dwóch hiszpańskich wersjach: Ameryka Łacińska robi swoją, Hiszpania – swoją. Jest to szczególnie ciekawe w przypadku filmów z wieloma piosenkami (np. filmy Disneya), bo to właśnie wtedy najbardziej widać różnice. Dla przykładu, porównajcie sobie piosenkę Something That I Want z Zaplątanych:
Jak nauczyć się hiszpańskiego wykorzystując Netflixa?
Poza klasykiem hiszpańskiego Netflixa, czyli La casa de papel (pl. Dom z papieru), możecie znaleźć tam wiele innych hiszpańskich seriali, zarówno tych stworzonych specjalnie na potrzeby tej platformy, jak i innych.
- Las chicas del cable (Telefonistki),
- Élite (Szkoła dla elit),
- La catedral del mar (Katedra w Barcelonie),
- Tiempos de guerra (W czasach wojny),
- Gran Hotel (Grand Hotel),
- Fugitiva (Uciekinierka),
- La chica de nieve (śnieżna dziewczyna)
Macie ochotę na więcej? Przychodzimy z pomocą! Tutaj znajdziecie listę 10 seriali do nauki hiszpańskiego na Netflixie.
Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.
Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.
🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)
Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.
Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.
Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!
✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/
Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.
Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki 💪 😊
Televisión/Telewizja
Główne telewizje w Hiszpanii są częścią RTVE, która posiada również swoją stronę internetową oraz aplikację na telefon. Moim zdaniem, na uwagę zasługują tam następujące seriale:
Inną stacją wartą uwagi jest Antena 3:
(Niestety, z powodu geoblokady, nie wszystkie z tych produkcji można w łatwy sposób odtworzyć w Polsce).
Jeśli lubicie talent shows, to z czystym sumieniem polecam wam Operación Triunfo, która w grudniu zakończyła najnowszy sezon. Nie musicie oglądać całych odcinków. Na YouTube można znaleźć pojedyncze występy (np. ten), liczne próby, pogadanki z gwiazdami hiszpańskiej muzyki (np. z Álvaro Solerem) i zabawne momenty. Poza tym, jak wiele krajów, w tym Polska, Hiszpania ma swoją odsłonę The Voice, czyli La Voz. Jeśli natomiast jesteście fanami MasterChefa, to w hiszpańskiej telewizji również macie co oglądać. Do wyboru jest wersja klasyczna, Junior oraz Celebrity.
Deporte/Sport
Z racji tego, że w Hiszpanii wielką rolę odgrywa piłka nożna, to polecamy zmianę Waszego medium informacji o wydarzeniach sportowych na jedną z hiszpańskich aplikacji, np. Marca, gdzie oprócz klasycznych artykułów, zapowiedzi, podsumowań, wywiadów, etc., znajdziecie też bardzo dobrze zorganizowane wyniki, tabele czy klasyfikacje strzelców ze wszystkich większych lig europejskich. Jeśli śledzicie jakieś inne sporty (zwłaszcza koszykówkę lub Moto GP), również warto tu zajrzeć.
- Marca – zapoznajcie się również z radiem prowadzonym przez ten dziennik,
- AS,
- Mundo Deportivo.
Jak nauczyć się hiszpańskiego? – YouTube
Z racji tego, że, jak wszyscy dobrze wiemy, sobre gustos y colores no han escrito los autores (‘o gustach się nie dyskutuje’), to, poza ustawieniem hiszpańskich tendencji oraz szukaniem własnych hiszpańskich perełek na tej platformie, polecam zerknąć na tę oto listę 50 najlepszych kanałów w Hiszpanii wraz z krótkimi opisami. Resztą zajmie się sam YouTube i sam zacznie polecać hiszpańskie filmiki, które z dużym prawdopodobieństwem przypadną wam do gustu. My polecamy:
- La Resistencia – program w stylu Late Late Show, ze wspaniałym prowadzącym, którego nie rozumieją nawet Hiszpanie, i wieloma ciekawymi osobistościami. Na dobry początek zostawiam odcinek z panią ambasador Polski w Madrycie,
- Late Motiv – dosyć podobny program, z tym że, oprócz rozmów, znajdziecie tam też monólogos (czyli format, podobny do tego, co w Polsce znane jest jako stand–up).
- El Hormiguero – bardzo popularne hiszpańskie talk show, które zaprasza gwiazdy nie tylko z Półwyspu Iberyjskiego. Zostawiam Wam fragment wywiadu z argentyńską piosenkarką Tini i muzyczny segment z kolumbijskim piosenkarzem Sebastianem Yatrą.
- Glamour Espańa – na kanale hiszpańskiego Glamour znajdziecie wiele różnych serii wywiadów wokół branży modowej/makijażowej.
Oprócz programów rozrywkowych Youtube będzie świetną bazą wiedzy dla wszystkich samouków (i nie tylko). Możecie znaleźć tam nawet kilkudziesięciominutowe lekcje tłumaczące zagadnienia gramatyczne, treningi słuchania, a także znaleźć banki słownictwa do wykorzystania w sklepie czy na lotnisku.
Kanały po polsku 🇵🇱:
Kanały po angielsku 🇺🇸:
Kanały po hiszpańsku 🇪🇸:
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądała przygoda Patryka – założyciela Językowej Siłki z hiszpańskim oraz jakie książki i aplikacje do nauki języka hiszpańskiego poleca, to zapraszamy na YouTube Językowej Siłki, gdzie poznacie odpowiedź na pytanie: “Jak nauczyć się hiszpańskiego?” 📚🇪🇸
Aplicaciones de mensajería/Komunikatory
Jeśli poznacie kogoś z Hiszpanii czy Ameryki Łacińskiej do wymiany językowej lub zwykłej rozmowy, to najpewniejszym sposobem na pozostanie z nim w kontakcie będzie WhatsApp. Jest to, z jakiegoś powodu, najpowszechniejszy sposób komunikacji w krajach hiszpańskojęzycznych. Możecie też, oczywiście, próbować z Facebookiem i Messengerem, wszystko zależy od osoby. Bądźcie gotowi jednak na to, że niektórzy Hiszpanie uważają, że Facebook jest dla boomerów.
Jak znaleźć native speakerów do czatowania?
Najłatwiej poprzez apkę do wymiany języków np. Tandem albo Hello Talk. Na tandemie bez problemu poznacie kogoś z Ameryki Środkowej lub Łacińskiej.
Pódcasts y programas/Podcasty i programy
Jak nauczyć się hiszpańskiego w tak zwanym międzyczasie? Skorzystajcie z podcastów! Możecie słuchać ich wszędzie. W drodze do pracy, szkoły, kolejce po pieczywo czy podczas przerwy na kawę. Włączcie słuchanie podcastów do codziennej rutyny, a zobaczycie jak szybko Wasz poziom hiszpańskiego wyskoczy jak z trampoliny, a Hiszpanie nagle przestaną mówić tak szybko, jak Wam się na początku wydawało. 😉
To nasza lista TOP 6 najlepszych podcastów do nauki hiszpańskiego:
- Easy Spanish – podcast po hiszpańsku dla uczących się hiszpańskiego. Format Easy Languages dostępny jest do wielu języków także na Youtube.
- Hoy hablamos – to codzienna dawka hiszpańskiego słownictwa i nowych wyrażeń. Każdy znajdzie coś dla siebie, możecie wybierać spośród ponad 1500 odcinków, a ich liczba ciągle rośnie.
- Español automatico – podcast, który rozprawia się z hiszpańską gramatyką i rozumieniem ze słuchu, również prowadzony jest po hiszpańsku.
- Endtiende tu mente – podcast hiszpańskojęzyczny o tematyce psychologicznej, idealny dla osób na poziomach od B1 wzwyż. Na Spotify możecie znaleźć transkrypcje do każdego odcinka.
- El mundo del día – podcast hiszpańskojęzyczny, którego odcinki wychodzą codziennie, dlatego nie będzie grozić Ci niedosyt. Dowiecie się z niego, co dzieje się na świecie oczami Hiszpanów oraz poznacie wiele smaczków o kulturze, polityce i życiu w Hiszpanii.
- Coffee break Spanish – ten podcast spodoba się osobom znającym język angielski, bo wiele kwestii gramatycznych oraz nowe słownictwo tłumaczone jest właśnie na angielski. Mark – prowadzący rozmawia z hiszpańskimi native speakerami z całego świata, dlatego otworzy on przed wami drzwi do kultury nie tylko Hiszpanii, ale i krajów Ameryki Łacińskiej.
Dudas/Wątpliwości
Na koniec jeszcze, jeśli macie jakąś wątpliwość względem użycia języka hiszpańskiego, to możecie skorzystać ze strony Fundeu. Jest ona moderowana przez RAE (instytucja regulująca zasady obowiązujące w języku hiszpańskim). Pomimo tego, że skierowana jest głównie do rodzimych użytkowników, hiszpańskiego, to nam, uczniom, również powinna się przydać. Możecie tam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, a nawet zadać je sami za pomocą formularza consultas, mailowo lub nawet telefonicznie!
Skoro interesują Cię materiały o tym, jak nauczyć się hiszpańskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również okażą się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):
- Hiszpański na poziomie B1 – B2.
- Hiszpański na poziomie C1 – C2.
- Andaluzja – 6 magicznych miejsc, które warto odwiedzić
” ustawcie sobie też hiszpańskie tendencje.”
Jak to zrobić?