Język hiszpański dla zaawansowanych

Język hiszpański dla zaawansowanych (poziom C1-C2)

🇪🇸 Szukasz materiałów do nauki języka hiszpańskiego na poziomie zaawansowanym? 🇪🇸 Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat!

Jeśli tu jesteś, oznacza to, że masz za sobą kawał dobrej roboty. Dużo rozumiesz, dużo potrafisz wyrazić właściwie w każdej sytuacji. Brawo! Przed Tobą ostatnia prosta! Czas na hiszpański dla zaawansowanych (na poziomie C1–C2)!

Hiszpański na poziomach zaawansowanych kojarzy mi się przede wszystkim z jednym wyrażeniem: to zależy = eso depende. Jesteście pewnie ciekawi „co zależy i od czego zależy…”? Na poziomach C usłyszycie to wiele razy. To poziomy, na których poruszamy niuanse językowe. Często dowiadujemy się, że pewne zasady, które na niższych poziomach poznajemy w dosyć prosty sposób, mają jednak więcej możliwości poprawnej wersji, która „zależy” od kontekstu, „zależy” od intencji mówiącego, „zależy” od poziomu prawdopodobieństwa sytuacji i wielu innych aspektów.

Jeśli poszukujesz informacji o podstawowych materiałach do gramatyki albo jesteś ciekawy(-a), jakie materiały polecałam na poziomy A (w tym hiszpańskie radio czy telewizję w sieci), poczytaj mój poprzedni artykuł:  Hiszpański na poziomie A1–A2. A jak ktoś już opanował poziom A2, to zapraszam na kolejny artykuł z serii: Hiszpański na poziomie B1–B2!

Na początek chciałabym Ci pogratulować! Za Tobą długa droga, bez względu czy było to zrealizowane w długim czasie, czy krótkim. Na kursie czy samodzielnie. Każda z tych opcji wymagała dużo pracy i wysiłku. Wiele osób poprzestaje na poziomach średniozaawansowanych, gdy poziom ich komunikacji i rozumienia treści pisanych i słyszanych jest wystarczający w sytuacjach, w jakich tego języka potrzebują.

Część z Was na pewno przeżyła taki czas w swojej nauce, kiedy nie dało się odczuć postępu mimo ciągłej nauki. Jeśli jeszcze tego nie przeżyliście to może się to zdarzyć na poziomach C.

Język hiszpański dla zaawansowanych – cele
Język hiszpański dla zaawansowanych – cele

Język hiszpański dla zaawansowanych – cele

Warto sobie więc uświadomić jakie są nasze cele w nauce hiszpańskiego na poziomach C:

 1. Wzbogacenie słownictwa z tematyki, która niekoniecznie dotyczy naszego życia, pracy, dnia i sytuacji codziennych. Należy się otworzyć na słownictwo tematyczne – specjalistyczne. Dlatego warto dobrać odpowiednio książki, które nas w tym wspomogą. To także duży zakres wyrażeń idiomatycznych. Zaczynamy pracę z humorem po hiszpańsku, przenośnią, reklamą, teatrem, ekonomią oraz czeka nas praca z szeroko pojętymi synonimami i antonimami.
 2. Szlifowanie gramatyki, jej uzupełnianie o np. konektory czasu, sposoby, język historyczny, rozbudowywanie zdań podrzędnych z użyciem subjuntivo, opisywanie prawdopodobieństwa, warunków, możliwości. To także uporządkowanie wiedzy o przyimkach, o których zbieraliśmy wiedzę po kawałku na niższych poziomach czy podsumowanie możliwych peryfraz.
 3. Praca z materiałem rzeczywistym – poza pracą z książkami do nauki warto także przeczytać jakąś zwykłą książkę po hiszpańsku, obejrzeć jakiś film czy serial czy regularnie puszczać radio czy ulubione podcasty, ale nie tylko takie kierowane do osób uczących się.
 4. Kontakt z językiem i praktyka, dlatego pamiętaj, że tego nie zastąpi Ci żadna książka!
Język hiszpański dla zaawansowanych – materiały
Język hiszpański dla zaawansowanych – materiały

Język hiszpański dla zaawansowanych – materiały

Na wyciągnięcie ręki na YouTube możemy znaleźć kopalnię wiedzy i wcale nie musimy od razu wydawać środków na książki, które na tym poziomie do tanich niestety nie należą.

 1. Español Automático – test słuchania na poziomie C1 – na tym kanale znajdziecie dużo bardzo różnorodnych materiałów. Ciekawostka nt. prowadzącej kanał – Karo jest Polką, a więc jak sami widzicie my też możemy poznać ten język na najwyższym możliwym poziomie! Czego Wam życzę!
 2. María Español to kolejny kanał godny polecenia, oto jeden z materiałów z zestawu zaawansowanego. Na jej kanale znajdziemy pełne lekcje, to kopalnia wiedzy na wyższych poziomach zaawansowania.
 3. Spanish from Spain ma dużo materiałów zaawansowanych na swoim kanale, konkretne grupy tematyczne słownictwa jak TUTAJ.
 4. „a por el DELE” kanał egzaminatorki DELE, która TUTAJ omawia różnice między DELE C1 oraz C2.

Oczywiście to nie są jedyne dobre kanały, ale inne wspominałam już w poprzednich częściach artykułu, na pewno warto do nich wracać, posiadają treści godne powtórzenia i są bardzo lubiane przez uczących się:

 1. Spanish with Vincente także ma materiały na poziom C1.
 2. Español con Juan to kolejny kanał, na którym także zarówno uzupełnimy wiedzę jak i możemy rozwijać na wyższym poziomie.

Skoro wiemy już, gdzie znajdziemy darmowe materiały dobrej jakości, to przejdźmy do tych, którzy jak ja uwielbiają mieć konkretny materiał w ręku. Zaczniemy od tego, czego nigdy nie jest dość, czyli do SŁOWNICTWA!

 1. Hiszpański C1. ¡No hay problema! SUPERMEMO. Możliwe do zakupienia w aplikacji przez ich stronę lub w wersji książkowej obejmuje 2 poziomy B2-C1. To ogólnorozwojowe kursy, ale sprzyjają nauce słownictwa w kontekście, a aplikacja zawiera wbudowany system powtórek.
 2. Español Extremo zaawansowany i biegły. SUPERMEMO. Mam tę pozycję i faktycznie jest ona ekstremalna. Nie spodziewajcie się słownictwa codziennego. Jeśli jednak Wasz hiszpański jest już na dobrym poziomie, to jest to naprawdę bardzo fajne urozmaicenie. Ważną zaletą jest to, że posiada też opcję na poziom C2, a tego nie ma w wielu ofertach dostępnych na polskim rynku.
 3. Uso interactivo del vocabulario (y sus combinaciones más frequentes). Wyd. Edelsa, poziom B2-C2. Posiada listy słów wg tematów z różnorodnymi ćwiczeniami i tekstami, to bardzo wartościowy materiał.
 4. DELE C1 to dużo szersza propozycja, ponieważ jest to książka przygotowująca do egzaminu, ale ma bardzo dobrze opracowane listy słów do poszerzenia lub utrwalenia, dlatego warto o niej powiedzieć przy słownictwie.

Kolejną ważną grupą materiałów są oczywiście książki do GRAMATYKI.

 1. Jeśli chodzi o polskie wydawnictwa, to warto zaopatrzyć się w Gramatykę w tłumaczeniach cz. 5 wyd. Preston Publishing  gdzie można zapoznać się z darmowym fragmentem.
 2. Wg mnie głównym MUST HAVE jest USO – Seria USO obejmuje wiele pozycji, możemy trafić na starsze czarno-białe (także na okładce) wydanie, każda z wersji jest godna polecenia.
 3. Z pomocą może też przyjść strona wydawnictwa Edelsa, które udostępnia dodatkowe materiały dla nauczycieli, które można pobrać z ich strony bezpłatnie, np. z książki Tema a tema którą można też zakupić na polskim rynku – książka oczywiście rozwija także słownictwo, ale wspomniane materiały to pakiet do gramatyki, do pobrania za darmo z oficjalnego źródła.

Z przekrojowych podręczników z języka hiszpańskiego dla zaawansowanych, warto zapoznać się z następującymi propozycjami (osobiście korzystałam z różnych, jako przygotowanie do egzaminów, jak i uzupełnianie własnej wiedzy):

 1. Las Claves del nuevo C1 – z gotowymi przykładowymi egzaminami dla poziomu C1.
 2. Nuevo Dominio – curso de perfeccionamiento C1+/C2 – książka która wzbogaca słownictwo, ale dba o całokształt w naszym rozwoju znajomości języka. Wg wydawnictwa jest oznaczana na granicy C1+/C2.  Można ją kupić TUTAJ.

Na rynku jest oczywiście dużo szerszy wybór materiałów, te wybrałam i polecam po przejrzeniu ich ogromnej ilości, w oparciu także o własny proces nauki. Każdy ma jakieś własne preferencje. Pamiętajcie także, że nie da się korzystać ze wszystkiego na raz.

Jeśli ktoś bywa w Madrycie to polecam gorąco wizytę w księgarni: https://www.pasajeslibros.com, w której ja przepadam za każdym razem na co najmniej 1,5h. Nie tylko w dziale hiszpańskim, ale to miejsce w którym w końcu mogę obejrzeć prawie każdą książkę polecaną do nauki hiszpańskiego, o której wcześniej słyszałam. AdresCalle de Génova, 3, 28004 Madrid, Hiszpania

Na koniec chciałabym polecić jedną stronę, na której  mamy materiały do słuchania na poziomy C, a także materiały do czytania w zakładce Lecturas. Mam nadzieję, że to będzie da Was inspiracja do poszukiwania nowych źródeł do nauki.  http://www.espanolparati.pl/audios-y-videos/

Nie zapominajcie też o możliwości słuchania radia na www.emisora.org.es czy o oglądaniu telewizji np. na https://www.rtve.es/

Życzę wszystkim dużo wytrwałości i wielu sukcesów w nauce języka hiszpańskiego.
Nina Malinowska


Skoro interesują Cię materiały do nauki języka hiszpańskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

 1. Idiomy hiszpańskie ze zwierzętami w temacie
 2. Anglicyzmy w języku hiszpańskim
 3. Katalonia, czyli nie tylko futbol i plaże

Nina Malinowska

Jestem pasjonatką podróży i języków. Prowadzę własną stronę www.jezykowapodroz.pl oraz grupę na FB "w 2022 na pewno nauczę się hiszpańskiego", którą administruję od stycznia 2020 w ramach projektu Język w rok. Mówię po angielsku, hiszpański i portugalsku w wersji brazylijskiej, poza tym uczę się jeszcze kilku innych języków. Skupiam się głównie na poznawaniu języków obcych do celów podróżniczych, lubię wypracowywać sobie własne metody. Biblioteczka językowa ciągle się rozszerza, ponieważ uwielbiam realne książki, choć z kursów online i aplikacji również korzystam. Nauka języków jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ moje podróże planuję sama i wybieram się w nie w pojedynkę korzystając z lokalnych możliwości zamiast biur podróży.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️