Jak powiedzieć „Wesołych Świąt” po…

… francusku?

Joyeux Noël (Wesołych świąt), Bonne année nouvelle (Szczęśliwego Nowego roku)!

… tajsku?

สุขสันต์วันคริสต์มาส [suk-san łan krit-mat] – Jak widać, to częściowa kalka z języka angielskiego ([krit-mat] = Christmas); [suk] to „szczęście”, [san] to z pālijskiego „spokój”, [suk-san] to takie „wszystkiego dobrego (z okazji)”, [łan] to „dzień”. Tajowie nie obchodzą Bożego Narodzenia, bo w inny sposób wierzą w uniwersalne dobro; traktują ten dzień jako kolejny pretekst do zabawy, przebierania się w stroje mikołajów, itd.

… hebrajsku?

חג מולד שמח Wesołych świąt po hebrajsku) dosłownie szczęśliwych świąt narodzenia)

עץ מולד choinka
(dosłownie drzewko narodzenia)

… norwesku?

God jul og godt nytt år! (dosł.: wesołych świąt i dobrego nowego roku)

… rosyjsku?

С Новым годом! С Рождеством Христовым! Czyli Szczęśliwego Nowego Roku! oraz Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 🙂

… chińsku?

Chiński tradycyjny: 聖誕快樂! 新年快樂 ! Szczęśliwego Bożego Narodzenia! Szczęścia w Nowym Roku!
To skrócona wersja 祝你聖誕約新年快樂! Czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

… włosku?

Po włosku mamy wiele możliwości na życzenia świąteczne. Najprostsze: Buon Natale, Buone Feste, Buon Anno. Oczywiście warto znać też wszędzie pasujące Auguri!

… szwedzku?

Julönskningar på svenska! God Jul och gott nytt år/ Vi önskar er en riktigt god jul! / Hoppas denna speciella tid på året blir fylld med glädje / Många kramar till Jul och hela året.

… hiszpańsku/katalońsku/galicyjsku/baskijsku?

Hiszpański: Feliz Navidad (y Próspero Año Nuevo)
Kataloński: Bon Nadal (i Feliç Any Nou)
Galisyjski: Bo Nadal (e Feliz Ano Novo)
Baskijski: Zorionak (eta urte berri on!)

… niemiecku?

Wesołych świat: Frohe Weihnachten, Frohes Fest (to drugie uniwersalne do każdych świąt), Szczęśliwego Nowego Roku: Frohes Neues (Jahr), Alles Gute im Neuen Jahr, Einen guten Rutsch in das (=ins) neue Jahr (dosłownie: dobrego „wślizgu” w nowy rok, od czasownika rutschen – ślizgać się)

… arabsku?

Wesołych świąt: عيد الميلاد المجيد

Szczęśliwego Nowego Roku: سنة جديدة سعيدة

Uniwersalne życzenia świąteczne po arabsku: كل سنة وانتم بخير (do większej ilości osób), كل سنة وانت بخير (do jednej osoby), كل سنة وانت طيب(ة) (wersja egipska, w nawiasie dodatek do formy żeńskiej)

… śląsku?

Na tyn godni czas winszuja/winszujymy Wōm, cobyście se w Wilijo w spokoju siedli z cołkōm familijōm a trocha dychli ôd roboty, coby Wos żŏdyn w tyn czas nie szterowoł, cobyście mieli czas sie trefić z kamratami, cobyście se fajnie pomaszkecili i cobyście znŏdli pod szumnym krisbaumem kupa fajnych gyszynkōw ôd Dzieciōntka. No i cobyście przi tym cołkim fajrowaniu nie zapōmnieli co we tym wszyjskim je richtich wŏżne.

… japońsku?

Wesołych Świąt! -> メリークリスマス! (merī kurisumasu)

Szczęśliwego Nowego Roku! -> mamy dwie opcje:

  • 良いお年をお迎えください! (yoi otoshi o omukae kudasai) Tego wyrażenia użyjemy w grudniu, niejako żegnając się, kiedy czujemy, że danej osoby już nie spotkamy do końca miesiąca.
  • A po nowym roku: 明けましておめでとうございます! (akemashite omedetō gozaimasu)

… bułgarsku?

W języku bułgarskim możemy złożyć życzenia w ten sposób: Весела коледа и честита Нова Година! Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

… turecku?

Mutlu Noeller (Wesołych Świąt); Yilbaşın kutlu olsun (Udanego Sylwestra) lub uniwersalne Mutlu Yıllar (takie nasze 100 lat).

… w scots?

W Scots życzenia świąteczne można wyrazić jako „Blithe Yule” albo „Cantie Yule”, natomiast w szkockim gaelickim łączy się je prawie zawsze z życzeniami dobrego Nowego Roku i wygląda to tak: „Nollaig chridheil agus bliadhna mhath ur”. W Scots dodając „i szczęśliwego nowego roku dodaje się „an a cantie hogmanay”.

… w kreolskim haitańskim?

W kreolskim haitańskim życzenia Świąteczne i Noworoczne składamy jednocześnie i możemy to powiedzieć tak: Jwaye Nowèl e Bònn Ane.

Niniejszy artykuł nie ma podanego autora, gdyż powstał dzięki wspólnej pracy całej redakcji portalu Językowa Siłka.

Redakcja

Wierzymy, że nauka języków może być przyjemnością. Że otwartość na ludzi i kultury jest siłą napędową nowoczesnego świata. Inspirujemy Polaków do nauki języków. Z nami żaden język nie jest obcy!

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️