Jak wybrać nauczyciela języka tajskiego?

Jeżeli po pobycie w Tajlandii chcesz zabrać się za naukę tajskiego, to z pewnością potrzebny jest Ci nauczyciel. Obecnie nauczyciela możesz znaleźć bardzo łatwo. Wystarczy nieco poszperać w internecie. Problem w tym, że większość tajskich nauczycieli zupełnie nie rozumie, z czym obcokrajowcy mają problem, nie potrafi wytłumaczyć pewnych zagadnień, a używane materiały są niedostosowane do potrzeb ucznia. Jak więc znaleźć dobrego nauczyciela języka tajskiego? Oto moje sprawdzone porady.

Tajscy nauczyciele  jakie możesz mieć problemy?

W kulturze tajskiej zakorzenione jest powtarzanie schematów i podążanie utartymi szlakami. Dlatego nauczyciele często mają przygotowane swoje własne materiały, z których korzystają, i rzadko wychodzą poza program. Początkujący uczniowie mogą więc mieć duże trudności ze zrozumieniem bardziej potocznych wyrażeń.

Największym problemem dla obcokrajowców są tony. W języku tajskim jest ich pięć, a więc jedno słowo, wypowiedziane z innym tonem, może oznaczać coś innego, niż nam się wydaje. Tutaj nie wystarczy wykuć słówek na pamięć. Musisz zawsze pamiętać o odpowiednim tonie. Tajscy nauczyciele często z lenistwa nie poprawiają wymowy. Na początku lekcji podają ci słowa i zdania, a następnie ćwiczą dialog, nie przywiązując wagi do tonów.

Wszyscy nauczyciele, z którymi miałam do czynienia, uważali, że czytać i pisać po tajsku najlepiej uczyć się nieco później, po zapoznaniu się z podstawami. Jeżeli więc liczysz na to, że nauczysz się tajskiego alfabetu od razu, możesz się zawieść. Jeżeli twój nauczyciel naucza według podręcznika lub schematu, będzie Ci bardzo trudno przekonać go do zmiany systemu.

Z mojego doświadczenia wynika też, że często nauczyciele zapominają o tym dlaczego my, ich uczniowie, chcemy uczyć się języka. Co prawda podają nam słownictwo dotyczące codziennych sytuacji, ale nie ćwiczą odpowiednio intensywnie konwersacji, w której te wyrażenia można by wykorzystać.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nauczyciela języka tajskiego?

Sparzyłam się już dobrych parę razy na nauczycielu, którego wybrałam, i musiałam go zmienić. Jeżeli jesteś osobą początkującą, dla Ciebie będą najważniejsze następujące rzeczy.

Metodyka i materiały

Podczas konsultacji zapytaj, jakich metod używa twój przyszły nauczyciel. Upewnij się, że nie są to stare książki. Wszystko musi być podane w sposób prosty i przejrzysty. W twoich materiałach powinny się znaleźć słówka pisane fonetycznie oraz w języku tajskim. Tematyka również powinna być dostosowana do twoich potrzeb i do tego, czego chcesz się nauczyć.

Konwersacja

Priorytetem wielu fascynatów tajskiego jest umiejętność konwersacji. Na początku może wydawać Ci się, że konwersacja z twoim nauczycielem przy tak małej znajomości języka nie ma sensu i nie jest możliwa. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest to, żebyś potrafił zrozumieć drugą osobę, a także, aby twoje tony były jak najbardziej poprawne. Bez tego nie będziesz potrafił się porozumieć. Twoja lekcja powinna składać się z przedstawienia materiału, a następnie ćwiczenia go przez resztę lekcji.

Dyspozycyjność nauczyciela

Tajowie lubią się spóźniać. Jeśli jesteś osobą zapracowaną i ostatnie wolne chwile poświęcasz na naukę, musisz do razu na wstępie zaznaczyć, że nie tolerujesz spóźnialstwa i nie możesz pozwolić sobie na odwoływanie lekcji lub zmianę czasu na ostatnią chwilę. Większość profesjonalnych nauczycieli to zrozumie od razu.

Charakter nauczyciela

Tutaj łatwo się pomylić. Tajowie to wspaniały i uśmiechnięty naród. Dlatego tak bardzo kocham Tajlandię. Każdy nauczyciel, który chce sprzedać Ci lekcje, będzie jawił Ci się jako osoba zmotywowana i zdyscyplinowana. Nieraz są to tylko pozory. Miałam przypadek, kiedy jeden z moich nauczycieli zasnął na lekcji. Kolejna osoba, którą wybrałam, robiła lekcje w głośnej kawiarni w przerwie między spotkaniami z przyjaciółkami.
Niech twój nauczyciel będzie przyjemny, ciepły i uśmiechnięty, ale niech też traktuje swoją pracę jako coś ważnego. NIestety, o tym przekonasz się dopiero po paru lekcjach.

Opinie innych osób

Teraz wiem, że w całym procesie szukania odpowiedniej osoby bardzo ważne są opinie innych uczniów.
Na szczęście tajscy nauczyciele bardzo dobrze radzą sobie z internetem i po wpisaniu odpowiedniej frazy w Google można znaleźć ich naprawdę wielu. Część z nich publikuje opinie klientów na swoich stronach lub na Facebooku. O innych dowiedzieć możesz się na forach facebookowych dla ekspatów w Tajlandii.

Gdzie znaleźć nauczyciela języka tajskiego?

Prywatni nauczyciele i szkoły językowe w Tajlandii

W Tajlandii bardzo łatwo znaleźć nauczyciela języka tajskiego. W większych miastach wystarczy nieco popytać wśród znajomych lub na forach dla ekspatów.
Istnieje także wiele szkół oferujących lekcje 1:1 w ramach wizy edukacyjnej. Tutaj nieco trudniej znaleźć dobrego nauczyciela. Uczniowie, którzy zapisują się na kursy, nie chcą nauczyć się niczego. Zależy im tylko na wizie. Dlatego ja omijałbym takie szkoły. Sama korzystałam przez jakiś czas z lekcji w SEE TEFL, gdzie robiłam swój kurs TEFL, ale po 10 lekcjach zrezygnowałam, gdyż nauczyciele nie oferowali mi nic poza standardowymi lekcjami nauki słówek. Uczyli tylko wyrażeń, nie zwracali uwagi na tony i nie uczyli mnie konwersacji, której potrzebowałam.

Skype

Obecnie moja ulubiona forma nauki. Korzystam z portalu Italki i naprawdę zachęcam do tego samego. Tutaj znalazłam nauczycielkę, która mieszka w Anglii, a więc ma taką samą strefę czasową, jak ja, i nie muszę wstawać ekstrawcześnie rano na lekcje. Zajęcia prowadzone są w oparciu o proste konwersacje z użyciem przygotowanego wcześniej materiału. Na Italki możesz umówić się na próbną lekcję i zobaczyć czy dany nauczyciel Ci pasuje. Dodatkowym plusem jest też to, że wszyscy nauczyciele na tym portalu przyzwyczajeni są do udzielania lekcji online i wiedzą, jak uczyć obcokrajowców.

Poszukiwania dobrego nauczyciela języka tajskiego może zabrać Ci sporo czasu. Może będziesz musiał spróbować lekcji z wieloma osobami, przejść przez niezliczoną liczbę lekcji próbnych, aż w końcu trafisz na kogoś, kto będzie Ci pasował. Jeżeli jednak chcesz nauczyć się tajskiego i posługiwać się nim swobodnie, a nie masz tajskich znajomych, którzy byliby chętni na uczenie Cię, inwestycja w lekcje jest konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️