Jesteś fanem piłki nożnej? W takim razie kliknij tutaj i poznaj niderlandzkie słówka związane z futbolem!

Piłka nożna po niderlandzku

Hej! Mistrzostwa Świata skończyły się już jakiś czas temu, ale zapewne niektórzy z Was tęsknią już za klimatem futbolowego święta. Dobrze się składa, bo przygotowałam dla Was kilka niderlandzkich słówek związanych z piłką nożną.

Piłka nożna

Zacznijmy od najważniejszego słówka, czyli voetbal. Słowo voetbal to bohater dzisiejszego wpisu – od niego będą pochodziły wszystkie słówka wymienione poniżej. Nietrudno zgadnąć, co kryje się pod tym złożeniem: voet to 'stopa’, a bal to 'piłka’, stąd voetbal – 'piłka nożna’. I to nie tylko piłka nożna jako fizyczny przedmiot, ale również jako dyscyplina sportowa. Podobnie mamy w polskim, więc voetbal jako rzeczownik nie kryje niespodzianek. Pamiętajmy jednak, że voetbal funkcjonuje w niderlandzkim także jako czasownik odmieniony w 1 os. liczby pojedynczej, stąd zdanie Ik voetbal. znaczy po niderlandzku 'Gram w piłkę.’ (od bezokolicznika voetballen – 'grać w piłkę’). A jeśli ktoś chciałby to samo zdanie wyrazić innymi słowami, może też powiedzieć Ik speel voetbal. (voetbal spelen – 'grać w piłkę’).

Na stadionie

Zanim zaczniemy grę, zakładamy voetbalschoenen, czyli 'buty do gry w piłkę nożną’. Gotowe? W takim razie idziemy na stadion! Z tym słowem nie ma żadnego problemu, bo „stadion” po niderlandzku to po prostu voetbalstadion. A tak dokładniej to idziemy na boisko, czyli na voetbalveld. Tu zajmujemy swoją pozycję i czekamy – gwizdek sędziego oznajmi nam początek meczu piłki nożnej (voetbalwedstrijd). Takich „wedstrijdów” rozegramy sporo, zanim zostaniemy prawdziwymi profesjonalistami.

Na podium

Kilka lat później jesteśmy u szczytu formy. Gra w piłkę nożną to aktywność, którą zajmujemy się zawodowo. W towarzystwie przedstawiamy się jako voetballer (’piłkarz’) lub voetbalster (’piłkarka’). Rozdajemy autografy i zarabiamy miliony monet, bo futbol zawodowy to dosłownie „futbol płatny” (betaald voetbal). Z każdym dniem nasza kariera nabiera rozpędu. Wygrywamy voetbalcompetitie (’rozgrywki ligowe piłki nożnej’) i dzięki nam klub piłkarski (voetbalclub), w którym gramy, jest na pierwszym miejscu we wszystkich rankingach. Gramy świetnie w defensywie (verdedigend voetbal) i w ataku (aanvallend voetbal). Czas na dołączenie do jakiejś wspaniałej piłkarskiej jedenastki (voetbalelftal)!

Lista słówek

voetbal – piłka nożna
voet – stopa
bal – piłka
Ik voetbal. – Gram w piłkę nożną.
voetballen – grać w piłkę nożną
Ik speel voetbal. – Gram w piłkę nożną.
voetbal spelen – grać w piłkę nożną
voetbalschoenen – buty do gry w piłkę nożną
voetbalstadion – stadion
voetbalveld – boisko
voetbalwedstrijd – mecz piłki nożnej
voetballer – piłkarz
voetbalster – piłkarka
betaald voetbal – futbol zawodowy
voetbalcompetitie – rozgrywki ligowe piłki nożnej
voetbalclub – klub piłkarski
verdedigend voetbal – defensywa
aanvallend voetbal – atak
voetbalelftal – piłkarska jedenastka

Marta Jarzębowska
jezykniderlandzki.pl

Marta Jarzębowska

Marta Jarzębowska, niderlandystka z wykształcenia i zamiłowania. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie językowym, a w wolnym czasie rozwija bloga. Uwielbia słowniki. W przyszłości chciałaby przetłumaczyć książkę.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️