studia w holandii

Studia w Holandii – jak do tego podejść?

Studia za granicą to przedsięwzięcie, z którym łączy się szereg formalności do załatwienia. Jeżeli na poważnie myślisz o studiowaniu w Holandii, najbezpieczniej będzie, jeśli zaczniesz zgłębiać temat na rok przed planowanym wyjazdem. Poniżej lista punktów, która może okazać się pomocna w przygotowaniach do tej wielkiej przygody.

1.   Wybierz program studiów

Jest w czym wybierać – holenderskie uczelnie oferują ponad 2000 programów nauczania w języku angielskim. Dzięki wyszukiwarce programów Studyfinder szybko zorientujesz się, które uczelnie mają w ofercie Twój wymarzony program. Informacji możesz szukać też bezpośrednio na stronach uczelni. Wiele holenderskich uniwersytetów jest naprawdę dobrze przygotowanych na przyjęcie zagranicznych studentów – ich strony prowadzone są w języku angielskim i podsuwają wiele praktycznych wskazówek.

2.   Sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania

Wymagania zazwyczaj dotyczą świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz znajomości języka angielskiego (na przykład zdany na odpowiednim poziomie egzamin IELTS, TOEFL, CPE lub CAE). W przypadku niektórych programów mogą być określone wymagania dodatkowe. Wymagania zazwyczaj są wyszczególnione w wyszukiwarce Studyfinder, warto jednak sprawdzić, czy pokrywają się z wymaganiami podanymi na oficjalnej stronie uczelni. Znajomość niderlandzkiego w wielu przypadkach nie jest konieczna.

3.   Postaraj się o stypendium

Roczna opłata za studia stacjonarne w Holandii dla obywateli Polski (oraz innych państw Unii Europejskiej) wynosi najczęściej €2600. Warto postarać się o stypendium. W tym celu pomocna może okazać się wyszukiwarka Grantfinder, na której szukamy grantu według obywatelstwa, posiadanego stopnia naukowego i zainteresowań badawczych.

4.   Załatw sprawy administracyjne

Lista wymaganych dokumentów będzie różna w zależności od obywatelstwa, celu wyjazdu (wyłącznie nauka czy nauka połączona z pracą) oraz długości pobytu. Zakładka Get Prepared pomoże Ci ustalić, jakich formalności musisz dopełnić, aby studiować w Holandii.

5.   Zadbaj o ubezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony! W życiu bywa różnie, a gdy nieszczęśliwemu wypadkowi ulegniemy w obcym dla nas kraju, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a także rozważ wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty powrotu do kraju i ubezpieczenie mienia.

6.   Znajdź zakwaterowanie

Znalezienie odpowiedniego zakwaterowania w przystępnej cenie może być problematyczne, dlatego poszukiwania trzeba rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. W Holandii studenci zazwyczaj nie mieszkają w akademikach, tylko wynajmują pokoje we własnym zakresie. Niektóre uniwersytety mogą pomóc Ci w znalezieniu pokoju. Cena wynajmu pokoju o średnim standardzie to koszt około €300 – €600 miesięcznie.

7.   Podszlifuj angielski i niderlandzki

Jeżeli wybierzesz program realizowany od początku do końca wyłącznie po angielsku (w Holandii jest takich wiele), koniecznie podszlifuj znajomość tego języka. Holendrzy posługują się angielskim swobodnie, więc prawdopodobnie poziom będzie wysoki. Warto poznać też choć podstawy niderlandzkiego, który przyda Ci się w codziennym życiu – na przykład w sklepie czy komunikacji miejskiej. Jeżeli chciałbyś samodzielnie doskonalić swoją znajomość niderlandzkiego we wpisie o Całkowitym zanurzeniu  podrzucam kilka pomocnych źródeł.

8.   Przygotuj listę miejsc do zwiedzenia

Czas spędzony w innym kraju warto wykorzystać w pełni. Jakie atrakcje turystyczne są w okolicy? W której knajpce najlepiej wypić piwo i coś przekąsić? Którędy warto zrobić sobie dłuższy spacer? Inspiracji do dalszych wycieczek poszukaj na fanpage’u Visit Holland, a do tych krótszych – na portalu miasta, do którego się wybierasz.

9.   Zapytaj znajomych o ich doświadczenia

Jeżeli ktoś z Twoich znajomych studiował lub studiuje w Holandii, koniecznie poproś go o wskazówki. Gdy jesteś pionierem i nie masz wokół siebie nikogo, kogo mógłbyś zapytać o radę, obejrzyj filmiki lub przeczytaj teksty, w których zagraniczni studenci opowiadają o swoich doświadczeniach związanych ze studiowaniem w Holandii (na przykład tu). Nie zapomnij też polajkować fanpage’a uczelni lub regularnie odwiedzać jej stronę – dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco.

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących studiowania w Holandii znajdziesz na stronie study in holland. Portal jest prowadzony w języku angielskim.

Marta Jarzębowska
jezykniderlandzki.pl

Już wiesz jak zaaplikować na studia w Holandii. Może pora na całkowite zanurzenie w niderlandzkim? 

Marta Jarzębowska

Marta Jarzębowska, niderlandystka z wykształcenia i zamiłowania. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie językowym, a w wolnym czasie rozwija bloga. Uwielbia słowniki. W przyszłości chciałaby przetłumaczyć książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️