Podcasty do nauki języka francuskiego
Podcasty do nauki języka francuskiego

Podcasty do nauki języka francuskiego

Wiele osób uczących się francuskiego nie ma codziennego kontaktu z tym językiem, a ćwiczenie umiejętności słuchania jest niesamowicie ważne. W tym artykule znajdziesz idealne podcasty do nauki języka francuskiego.

Wiele osób uczących się francuskiego nie ma codziennego kontaktu z tym językiem, a ćwiczenie umiejętności słuchania jest niesamowicie ważne. Otworzy ono drzwi do całkiem nowego świata rozrywki. Francuskie podcasty, filmy, seriale, audycje radiowe, gry, piosenki czekają na Twoje odkrycie. Podcasty są narzędziem, które pomoże Ci nie tylko osłuchać się z językiem, lecz także poznać nowe słownictwo, konstrukcje gramatyczne, potoczny francuski, a nawet ciekawostki kulturowe czy historyczne. W tym tekście znajdziesz idealne podcasty do nauki języka francuskiego.

W tym artykule przedstawię podcasty polskie i zagraniczne, które ułatwią Ci codzienną naukę języka francuskiego. Czym kierować się przy wyborze podcastów? Kieruj się przede wszystkim własnym odczuciem. Najlepiej przetestuj je na sobie i sprawdź każdy z nich osobno. Nie ma ograniczeń. Testuj i jeszcze raz testuj.

Podpowiem Ci, które podcasty będą lepsze dla początkujących, a które dla osób, które wykazują bardziej zaawansowaną znajomość języka. Ale pamiętaj, żeby nie kierować się wyłącznie poziomem. Wybierz podcast, którego temat najbardziej Cię zainteresuje. Pamiętaj, jeśli chcesz czerpać z podcastów jak najwięcej nie mogą Cię one ani przytłaczać, ani być zbyt proste. Spróbuj znaleźć odpowiedni dla Ciebie balans treści, które rozumiesz i nowości.

Podcasty do nauki języka francuskiego
Podcasty do nauki języka francuskiego

Polskie podcasty do nauki języka francuskiego 🇫🇷🇵🇱

Pierwsza propozycja to podcast Marty z Ach ten francuski, która co prawda publikuje rzadko, ale jak już publikuje, to coś naprawdę wartościowego. Jej odcinki bardzo często dotyczą słownictwa z zapleczem kulturowym. Kolejny na liście dla początkujących jest podcast: Przerwa na francuski, który jak sama nazwa wskazuje jest bardzo małą przerwą na kontakt z językiem francuskim, na którą bez problemu znajdziesz czas.

Trzecia propozycja to autopromocja, jest to mój własny podcast: Francuski w dialogach, który działa od pierwszego lutego, także całkiem od niedawna. Każdy odcinek ma dwie części: pierwszą z dialogiem po francusku i drugą, w której wyjaśniam to, co się w tym dialogu zadziało, jakie konstrukcje gramatyczne i zwroty zostały użyte itd. Myślę, że jest to świetna opcja dla osób, którym brakuje kontaktu z żywym, codziennym językiem.

Podcasty do nauki języka francuskiego
Podcasty do nauki języka francuskiego

Zagraniczne podcasty do nauki języka francuskiego 🇫🇷🌍

Na pierwszym miejscu zdecydowanie Français avec Pierre, który jest niezwykle popularny. Jego podcast, kanał na YouTube, jak i wszystkie jego treści są naprawdę świetnie przygotowane, a on sam jest typowym nauczycielem z powołania. Mówi powoli, wyraźnie i troszczy się o osoby na wszystkich poziomach zaawansowania. Drugim godnym polecenia podcastem jest Français Authentique, również bardzo popularny wśród uczniów i świetnie opracowany. On także prowadzony jest przez głos męski.

Un petit caoua? To z kolei propozycja dla osób, które szukają sposobów na poszerzenie swojego słownictwa. Przyjemne, krótkie odcinki. Czwartą propozycją jest The InnerFrench. To jest chyba ulubieniec moich uczniów, bo za każdym razem, kiedy proszę, żeby sami powiedzieli czego słuchają, to praktycznie zawsze wymieniają właśnie ten. Również prowadzony przez głos męski. Znajdziesz tam treści dotyczące języka, kultury języka, a także dużo praktycznych, codziennych, francuskich zwrotów.

Podcasty edukacyjne dla osób średniozaawansowanych

Le français avec Fluidité i Impoliglot | French Podcast. Oba te podcasty są o tyle ciekawe, że prowadzący podejmują tematy wszelakie: społeczne, kulturowe, czasem nawet polityczne i w ten sposób budują temat danego odcinka. Dwie kolejne propozycje to są podcasty prowadzone przez kobiety, więc mamy w końcu jakieś głosy kobiece.

Pierwszy to Passerelles: a French podcast. Jeden z moich ulubionych podcastów, prowadzony przez Emilię, która ma niezwykle miękki głos i jak sama mówi podcast prowadzi dla osób na poziomie średniozaawansowanym. Ona również podejmuje tematy przeróżne, nie tylko językowe. Ostatnia propozycja edukacyjna to My Polyglot Life – En Francais prowadzony przez Cathy. Ten podcast będzie idealny, dla osób między B1 a C1. Cathy podejmuje tematy dotyczące nauki języka, nie tylko francuskiego, ale robi to po francusku, więc zdecydowanie coś, co może być takim fajnym impulsem i inspiracją do nauki. 

Podcasty do nauki języka francuskiego
Podcasty do nauki języka francuskiego

Podcasty do nauki języka francuskiego – rozrywkowe

Dla tych, którzy lubią uczyć się języków obcych poprzez słuchanie wiadomości polecam podcast Journal en français facile – RFI. W podobnym klimacie jest również Affaires étrangères, czyli sprawy zagraniczne. Prowadzony wokół tematów związanych z tym, co się dzieje na świecie.

La Poudre to kolejny podcast w klimacie mocno dziennikarskim, prowadzony przez niezwykle inspirującą dziennikarkę, która komentuje rzeczywistość tak najogólniej rzecz ujmując. Dla tych, którzy lubią wiedzę przedstawioną w kompaktowy sposób i mają mało czasu sprawdzi się podcast: Choses à Savoir. Każdy odcinek to 2 – 3 minutowe nagranie. ⚠️ Ale uwaga! Z racji, że są to tak krótkie nagrania z ciekawostkami historycznymi, kulturalnymi, społecznymi to tempo mówienia jest niezwykle szybkie. Tutaj osoby, które nie czują się jeszcze pewnie z językiem francuskim, zdecydowanie mogą się pogubić.

Moją ostatnią propozycją jest Parler comme jamais, czyli mówić jak nigdy. Podcast dedykowany dla osób, które są zainteresowane językami w ogóle, czyli tym, jak wpływają na naszą codzienność, myślenie, rozwój i szczęście. Naprawdę świetna propozycja. Oczywiście najwięcej jest nawiązań do języka francuskiego, ale nie tylko, co umożliwia nam takie globalne spojrzenie na języki w ogóle. Jest to kolejny podcast, który dodatkowo może pomóc nam w budowaniu motywacji do uczenia się. 

✍️ O autorce:
Teresa 
Grabiec-Stępień

Salut! Powyższe zestawienie podcastów do nauki języka francuskiego, zostało przygotowane gościnnie przez Teresę z bloga Francuska Literka. Niniejszą notkę piszę już ja – Patryk Topoliński: założyciel oraz redaktor naczelny Językowej Siłki. Jeśli ktoś z Was uczy się francuskiego i ma poczucie, że brakuje mu/jej słownictwa przydatnego w codziennych rozmowach, to chciałbym Wam z całego językowego serca ❤️ polecić świetny zeszyt ćwiczeń “Francuski Codzienny w Dialogach”, który przygotowała autorka niniejszego artykułu.

Z kodem „francuskasilka” Czytelnicy Językowej Siłki mają -10% zniżki w sklepie Francuskiej Literki. A wszystkie szczegóły tego Zeszytu Ćwiczeń możecie sobie sprawdzić tutaj: https://francuskaliterka.pl/francuski-codzienny/

PS To nie jest reklama, ani współpraca, ani nic takiego. Polecam Francuski Codzienny, bo sam mam ten Zeszyt i bardzo mi on przypadł do gustu! W sam raz dla osób, które chcą się rozkręcić w komunikacji w języku francuskim i przede wszystkim zacząć czym prędzej mówić (i to poprawnie!). 🇫🇷


Skoro interesują Cię materiały dotyczące nauki języka francuskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Całkowite zanurzenie – francuski
  2. Francuska muzyka do nauki
  3. 10 zdań, dzięki którym przetrwasz majówkę we Francji

Sprawdź jak według Patryka – założyciela Językowej Siłki – szybciej przyswajać wiedzę! Po więcej językowych treści zasubskrybuj kanał Językowa Siłka!

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️