Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Język bułgarski dla początkujących. Samodzielna nauka (poziom A1-A2)

Wita Meczew-Bardecka
7 minut czytania

Polecam podręczniki oraz inne narzędzia, dzięki którym samodzielna nauka bułgarskiego na poziomie A1–A2 stanie się przyjemnością. Być może stanie się także zachętą do wyjazdu, ponieważ Bułgaria to miejsce coraz bardziej popularne nie tylko na letnie wakacje, ale również na wyjazdy Erasmusa.

- Autopromocja -
Ad image

Jeszcze w 2013 roku nauka bułgarskiego nie była tak rozpowszechniona, więc zainteresowani musieli włożyć sporo wysiłku, by znaleźć podręczniki oraz kursy, dzięki którym mogliby opanować podstawy komunikacji w tym języku. Na szczęście sytuacja się zmienia. Pragnę zaznaczyć, że dobór narzędzi jest wyłącznie moją subiektywną propozycją. W komentarzu pod tym artykułem napisz, z jakich materiałów do nauki języka bułgarskiego korzystasz 🙂

Poziom A1–A2. Co to jest?

Rada Europy przyjęła Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, wprowadzając sześć poziomów. Każdy stopień oznaczony jest literą oraz cyfrą, oraz odpowiada umiejętnościom językowym od początkującego do biegłego.

Opis kompetencji językowych na poziomie A1-A2 znajdziesz na w artykule Patryka Topolińskiego Poziomy znajomości języków A1, A2, B1, B2, C1, C2 – jak się w tym połapać?.

Alfabet

Naukę języka bułgarskiego należy rozpocząć od poznania cyrylicy oraz wymowy poszczególnych głosek. Polecam artykuł Joanny Łaszcz Jak się nauczyć rosyjskiego? Poziom A1-A2, w którym opisała sposoby na opanowanie cyrylicy.

Należy jednak pamiętać, że cyrylica, którą posługują się Bułgarzy, nieco różni się od cyrylicy, którą posługują się Rosjanie. Na stronie Wikipedii możesz zobaczyć różnice, transkrypcje, fonetykę oraz podstawowe zasady gramatyki.

Tradycyjne podręczniki

Jeśli chodzi o tradycyjne podręczniki dla polskojęzycznych uczniów, to niestety jest ich niewiele. Jeśli znasz język rosyjski lub angielski, możesz skorzystać z podręczników w innych językach. Poniżej publikuję listę dostępnych podręczników:

  • Давайте Вместе Учить Болгарский: Учебник Для Начинающих
    Вера Николаевна Гливинская, Ирина Вадимовна Платонова, rok wydania: 2004, Москва, wydawnictwo: ООО «Издательство АСТ Астрель». Jest to pozycja w języku rosyjskim.
  • Болгарский язык. Учебное пособие
    Владимир Александрович Карпов, rok wydania: 2020 [wznowienie], wydawnictwo: Ленанд. Również jest to pozycja w języku rosyjskim.
  • Болгарский язык. Курс для начинающих
    Елена Юрьевна Иванова, Зоя Кузьминична Шанова, Димитринка Димитрова, rok wydania: 2011, wydawnictwo: КАРО. Trzecia z pozycji po rosyjsku, dostępna w bibliotece Academic Studies Press. BiblioRossica. Wymagana wcześniejsza rejestracja.
bułgarska flaga rozwiewana na wietrze
Źródło: Pixabay

Zasoby w Internecie

O ile tradycyjnych podręczników przydatnych do opanowania podstaw bułgarskiego w języku polskim jest niewiele, to jeśli chodzi o zasoby w Internecie, sytuacja wygląda trochę lepiej. Poniżej prezentuję wybrane warte uwagi.

YouTube

Nauka bułgarskiego staje się też prostsza wraz z tymi kanałami, które polecam:

Grupy na Facebooku

Niestety na tym etapie nie polecę żadnej grupy na Facebooku, gdyż nie znalazłam takiej, która wspierałaby naukę języka bułgarskiego od podstaw, zwłaszcza dla polskojęzycznego studenta. Znalazłam dwie bułgarskie grupy warte polecenia, lecz obawiam się, że na tym etapie będziesz mieć trudności ze zrozumieniem treści (więcej napiszę o nich w artykułach z materiałami na wyższych poziomach).

Aplikacje

Aplikacja na smartfon to doskonałe narzędzie, które możesz używać wszędzie. Używając aplikacji, zapewnisz codzienne obcowanie z językiem.  5–10 minut codziennie niewielki wysiłek, ale buduje ciągłość i jest idealny na zapamiętanie słówek, fraz, zdań.

Pośród moich ulubionych znajdują się następujące aplikacje:

  • Learn Bulgarian – 50 languages bezpłatna aplikacja dostępna w polskiej wersji językowej.
  • Speak Bulgarian – 5000 Phrases & Sentences bezpłatna aplikacja również dostępna w polskiej wersji.
  • Mondly bezpłatne są tylko lekcje pokazowe oraz lekcja dnia, natomiast by mieć dostęp do lekcji tematycznych oraz śledzenia postępów, jak również lekcje ze wirtualnym asystentem, musisz wykupić abonament.
Bułgarka w stroju narodowym trzymająca snop zboża
Źródło: Pixabay

Twoja nauka będzie o wiele trudniejsza i wolniejsza bez słuchania bułgarskiego radia, muzyki, bez oglądania bułgarskiej telewizji i filmów oraz bez bezpośredniego kontaktu z kulturą i z samymi Bułgarami. Polecam więc mój artykuł Całkowite zanurzenie – język bułgarski, czyli jak otoczyć się Bułgarią we własnym domu, w którym znajdziesz linki do audycji radiowych i podcastów, telewizji internetowej, bibliotek i wielu ciekawych zasób w Internecie. Oczywiście dawkuj sobie bułgarski w oryginale 🙂

Słowniki

Poza Tłumaczem Google, który możemy traktować jako dodatkowe wsparcie, polecam również słowniki papierowe, chociaż niestety dostępne będą tylko w antykwariacie lub na Allegro:

  • Podręczny Słownik Bułgarsko-Polski (II tomy)
    Franciszek Sławski, rok wydania: 1987, wydawnictwo: Wiedza Powszechna.
  • Podręczny Słownik Polsko-Bułgarski (II tomy)
    Sabina Radewa, rok wydania: 1988, wydawnictwo: Wiedza Powszechna.

Inne wskazówki

Podczas nauki jakiegokolwiek języka obcego warto zainteresować się historią i kulturą kraju, w którym ten język jest używany. Osobiście uwielbiam czytać przewodniki turystyczne oraz wpisy na blogach osób, które wyjeżdżali do Bułgarii na wymianę studencką.

Przewodniki, które polecam, to:

Nie będę podawać linków do blogów studentów biorących udział w wymianie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „Erasmus Bułgaria” i otrzymasz mnóstwo wyników.

Mam nadzieję, że podane przeze mnie materiały będą dla ciebie przydatne. Jeśli możesz uzupełnić tę listę materiałami, których nie wymieniłam, to wymień je w komentarzu 🙂 Zapraszam też do artykułów z poziomu B1B2 oraz C1C2.

ПРИЯТНО УЧЕНЕ!

Wita

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Studiowała na kierunku pedagogika, specjalność e-nauczyciel. Liderka edukacji medialnej. Działaczka społeczna. Interesuje się neurodydaktyką – dziedziną rozwijającą nowy model nauczania, który ma sprawić, że nauka będzie nie tylko efektywna, ale także przyjemna. Współautorka projektu www.artistslife24.com, którego celem jest wspieranie się w rozwoju artystycznym, wymiana doświadczeń, rozwój kreatywności oraz miłe spędzenie czasu w gronie miłośników i pasjonatów sztuki.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *