Jak się nauczyć rosyjskiego? Poziom A1–A2

Są na świecie takie pytania, na które nie ma prostej odpowiedzi. Ponieważ jestem „panią od ruska”, to w tym i kolejnych wpisach przedstawię źródła, z jakich można (a wręcz należałoby) skorzystać, kiedy w głowie kiełkuje myśl: jak się nauczyć rosyjskiego?.

Spis co jakiś czas aktualizuję, bo ciągle znajduję ciekawe propozycje 🙂

Jak się nauczyć rosyjskiego? Pomoc 1.: CYRYLICA (GRAŻDANKA)

Nie ma nauki języka rosyjskiego bez nauki cyrylicy. Zaznaczmy, że ta cyrylica to tak naprawdę tylko jedna z jej odmian – grażdanka (гражданка), wprowadzona w carskiej Rosji przez Piotra Wielkiego i z niewielkimi zmianami utrzymana do dzisiaj. W innych językach słowiańskich cyrylica może się różnić;  dostosowano ją bowiem do wymogów rozwijających się lokalnych społeczności. Jednak nie są to różnice kolosalne – nauczywszy się raz jednego z wariantów cyrylicy, z łatwością nauczymy się i pozostałych. A zatem: jak się nauczyć rosyjskiego?

Do nauki pisania potrzebne nam będą: kartka (może być zeszyt „w ukośniki”), długopis i dostęp do Internetu/podręcznika albo specjalny zeszyt ćwiczeń. O podręcznikach i specjalnym zeszycie ćwiczeń powiem później, więc teraz zostaje nam tylko Internet.

W wyszukiwarce wpisujemy: „cyrylica rosyjska/grażdanka/кириллица/alfabet rosyjski i bierzemy cokolwiek, byle z tablicą – np. Wikipedię. Uważnie przyglądamy się literom drukowanym, zapamiętujemy kolejność oraz nazwę i dźwięk, a potem patrzymy na kursywę. Русский курсив [russkij kursiw], czyli pismo ręczne, przyprawia czasem o zawrót głowy. W jaki sposób odtworzyć te litery? Kiedy połączyć je w wyraz? Co zrobić, by odszyfrować napisane?

 

Zeszyt i odręcznie napisane rosyjskie słowo шиншилла, czyli szynszyl . Podpis: Rosyjska kursywa, czyli jak nauczyć się rosyjskiego na wesoło :)
Rosyjska kursywa, czyli jak nauczyć się rosyjskiego na wesoło 🙂

Są to pytania trudne. Ale Rosjanie mają na to sposób. Zeszyt w ukośniki do kaligrafii (wraz ze wzorcem można znaleźć w e-bibliotece i pobrać [скачать]) pomaga w zachowaniu pochyłości. Chociaż od kursywy powoli się odchodzi, mimo wszystko należy rozróżniać pismo ręczne od drukowanego – w tym celu trzeba poświęcić trochę czasu, żeby przyzwyczaić rękę do nowego alfabetu. Można i bez kursywy (ale nadal pisemnie) ćwiczyć tę rękę w zeszycie ćwiczeń Nauka pisania. Alfabet rosyjski Beaty Guzowskiej. Tak, będą się mylić litery. Znam Was. Już chcecie wiedzieć, gdzie czają się pułapki. I w tym momencie przychodzi zadanie:

Zadanie 1. Jakie litery mogą się mylić, gdy porównujemy alfabet rosyjski i łaciński?

Ćwiczenia  z rosyjskiej kursywy

A więc zeszyt i jak dzieci w przedszkolu/zerówce/pierwszej klasie piszemy litery. Bawimy się nimi. Zapisujemy wszystko, co chcemy, nawet jeśli są to słowa polskie. Można. Na tym etapie wszystko można, chyba że zależy nam na szybkich efektach, to wtedy nie. Wtedy przepisujemy rosyjskie wyrazy – autorzy podręczników zalecają używanie słów, w których pojawiają się konkretne litery do opanowania. Przykład: оокно, он, она, они, овца… Taki sposób znajdziemy właśnie w załączonych wyżej zeszytach, z rosyjska zwanych прописях [propisiach], na tym sposobie zbudowany jest i polski zeszyt Guzowskiej.

Jak korzystać z drukowanej grażdanki? W ustawieniach komputera (i jemu pokrewnych) można bezproblemowo ustawić język rosyjski. Niestety oznacza to całkowitą rewolucję w pisaniu, ponieważ klawiatura rosyjska ma zupełnie inny układ liter. Rada: korzystać z klawiatury ekranowej, kupić naklejane literki (przykładowo w Księgarni Rosyjskiej) albo nauczyć się rozłożenia na pamięć. Pierwsza i druga są opcjami doraźnymi, trzecia – przydaje się wszędzie, najczęściej tam, gdzie musimy szybko skorzystać z czyjegoś (=nieswojego) komputera/laptopa.

Więcej porad związanych z nauką cyrylicy znajdziecie w moim artykule: Różne systemy pisma: rosyjska cyrylica.

Jak się nauczyć rosyjskiego? Pomoc 2.: PODRĘCZNIKI, REPETYTORIA I INNE POMOCE*

Na tym poziomie nie proponuję zbytnio podręczników w innej parze niż polsko-rosyjski (chociaż niżej znajdziecie dwie propozycje tylko po rosyjsku). Polskie podręczniki są głównie skierowane do uczniów w ramach nauki drugiego języka obcego:

 1. Wot i my lub Wot i my po-nowomu/Вот и мы Вот и мы по-новому PWN (druga pozycja jest dostosowana do nowej podstawy programowej obowiązującej od września tego roku);
 2. Nowyj Dialog/Новый диалог WSiP;
 3. Kak raz/Как раз WSiP (pisany od początku pod nową podstawę programową);
 4. Beseda/Беседа Draco (wersja stara i nowa);
 5. Start.ru WSiP (wycofany, zastąpiony przez Besedę, ale może jeszcze dostępny);
 6. Nowyje Wstrieczi/Новые встречи WSiP (wycofane, zastąpione przez Nowyj Dialog);
 7. Stupieni/Ступени WSiP (do klas 46 SP);
 8. Echo/Эхо WSiP (do klas 78 SP);
 9. Wsio prosto/Всё просто WSiP (do klas 7–8 SP);
 10. Kak dieła?/Как дела? PWN (wycofany, ale swego czasu był dość popularny).

Dla dorosłych pojawiła się kilka lat temu propozycja: Od A do Ja/От а до я. Interesujące są także podręczniki po rosyjsku: Iz pierwych ust/Из первых уст wydawnictwa Kram oraz Поехали! wydawnictwa Златоуст (część pierwsza to poziom A1–A2, druga zaś jest na poziomie A2–B1).

Wszystkim uczącym się polecam też zaopatrzyć się w inne pomoce, jak na przykład:

 1. Repetytorium z ćwiczeniami. Język rosyjski A1-A2 Langenscheidt;
 2. Rosyjski nie gryzie! Kurs do nauki języka rosyjskiego od podstaw Edgard;
 3. A. Machnacz, Czasowniki rosyjskie. Tablice odmian;
 4. D. Dziewanowska, Грамматика без проблем/Grammatika bez problem: gramatyka języka rosyjskiego z ćwiczeniami WSiP;
 5. D. Chuchmacz, H. Ossowska, Wot grammatika. Repetytorium gramatyczne z języka rosyjskiego z ćwiczeniami PWN;
 6. A. Ginter, I. Tulina-Blumental, Wot leksika! Repetytorium leksykalne z języka rosyjskiego z ćwiczeniami PWN;
 7. D. Dziewanowska, Ćwiczenia z ortografii rosyjskiej WSiP;
 8. K. Łukasiak, J. Sawiński, Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatyka 1 A1; Gramatyka 2 A2–B1 Preston Publishing.

Jeżeli ktoś chce zacząć czytać po rosyjsku, to pomóc w tym może publikacja z serii „Short Stories in…” – Short Stories in Russian for Beginners (Richards Olly, Londyn 2018). To zestaw ośmiu krótkich opowieści dla młodzieży i dorosłych; jedną z takich historii czyta Daria z platformy Real Russian Club (samą platformę wymieniam niżej); w sieci możecie znaleźć też innych twórców, którzy nagrali filmiki, jak czytają wybrane utwory z tej właśnie książki.

Jak się nauczyć rosyjskiego? Pomoc 3.: YOUTUBE, PODCASTY I MULTIMEDIA

Morze Ocean możliwości. Z tego oceanu wygrzebanych zostało* kilka cennych perełek:

 1. Gramatyka rosyjska wytłumaczona prosto, ładnie i składnie: Gramatyka języka rosyjskiego;
 2. Minimum leksykalne/Лексический минимум, czyli słownictwo przeznaczone do opanowania na danym poziomie (spis alfabetyczny oraz podział tematyczny): na stronie Uralskiego Uniwersytetu dostępny poziom A1;
 3. „Rosyjski rozmówki” jako hasło na YouTube (wielu polskich twórców, warto zobaczyć);
 4. Gramatykę w filmikach – do czytania i słuchania (osłuchiwania się z rosyjskim akcentem w wypowiedziach): Грамматика РКИ для всех (a jak ktoś chce więcej gramatyki i leksyki, to polecam cały kanał: РКИ для всех);
 5. Kanał dla początkujących prowadzony przez Tatianę – native speakera: Russian Lessons oraz jego fanpejdż na Facebooku;
 6. Easy Languages i ich serię Easy Russian (Easy Russian – Basic Phrases – YouTube – tutaj akurat playlista ułożona z filmików wybranych przez twórców).
 7. Russian with Max – kanał Maxa, nauczyciela rosyjskiego i twórcy projektu pod tą samą nazwą (projekt znajduje się w punkcie z platformami; na stronie Maxa trudno znaleźć odnośnik do filmików na YouTube); poziom wideo: od A1+ do B2;
 8. Spis spis audiobooków i książek online (poziom A1–A2 oraz B1–B2; warto powolutku przyswajać sobie podane tam treści i wykorzystać je wielokrotnie do różnych ćwiczeń): Express Russian. Russian Audio & Books;
 9. Spis wybranych podcastów: Learning Russian Podcasts, w tym na przykład Russian Podcast, którego fanpejdż znajdziecie na Facebooku;
 10. Aplikacja Memrise;
 11. Kursy online:
  Interaktywne kursy Instytutu Puszkina,
  Learn Russian,
  Russian Language Lessons Learn Russian For Free,
  Russian For Everyone Learn Russian Online,
  Learn Russian Daily;
 12. Platformy online:
  Russian with Max
   (autorski projekt nauczyciela języka rosyjskiego, Maxa),
  russky.info,
  RealLanguage.Club oraz jego fanpejdż na Facebooku,
  Российская электронная школа (oferuje kursy po rosyjsku dotyczące różnych przedmiotów szkolnych),
  3ears.com (różne filmiki z zapisem wypowiedzi; słowa po najechaniu kursorem są tłumaczone na angielski, a po naciśnięciu na słowo pojawia się jego definicja oraz obudowa gramatyczna),
  Real Russian Club (na stronie znajdziecie zarówno materiały darmowe, jak i płatne; zwróćcie uwagę na to, że Daria prowadzi bezpłatnie aż dwa podcasty na poziomie A [Slow Russian oraz TPRS Russian – Effortless Russian Podcast] i kanał na YT [Real Russian Club]).

Uwaga! Kursy oraz platformy mają też podstrony bądź materiały z wyższymi poziomami (albo w ogóle nie mają zaznaczonych poziomów, więc jeżeli coś będzie dla Was za trudne, to wróćcie do tego później, na poziomie B). Trzeba także zwracać uwagę na akcenty (nie zawsze są zaznaczone) oraz wymowę zapisaną z myślą o anglojęzycznych użytkownikach. Oprócz tego wymieniłam dwie platformy, które zawierają słowa „real” oraz „club”; przyznam szczerze, że początkowo sama się w tym zgubiłam.

Jak nauczyć się rosyjskiego? Pomoc 4.: FACEBOOK

Początkującym w ramach powtórki – chociaż w wersji angielsko-rosyjskiej proponuję:

 1. Fanpejdż Russian Step By Step;
 2. Grupy:
  Russian for Beginners – A self-study reference and practice tips,
  moją ukochaną Learning Russian (chociaż zamieszczane są tam również linki do książek na wyższych poziomach) ,
  a także grupę z tekstami piosenek: Learn Russian with songs – Изучаем русский с песнями.

 

Jak nauczyć się rosyjskiego? Pomoc 5.: SŁOWNIKI

Lista oczywiście nie wyczerpuje propozycji dostępnych na rynku. Mam i polecam następujące słowniki papierowe:

 1. Wielki słownik polsko-rosyjski/rosyjsko-polski PWN;
 2. Podręczny słownik obrazkowy polsko-rosyjski PONS;
 3. Słownik polsko-rosyjski/rosyjsko-polski REA.

To są pozycje dość nowe. Warto też popytać starszych znajomych – może gdzieś kurzą się im jeszcze stare dobre słowniki, wydane za czasów PRL-u (taką drogą nabyłam całkiem pokaźny zestaw kilkunastu słowników różnego typu). Mimo że leksyka dezaktualizuje się najszybciej, to jednak nie cała i nie od razu.

Jeśli chodzi o elektroniczne słowniki polecam:

 1. Słownik akcentów*, czyli словарь ударений. Należy wpisać (ale po rosyjsku) szukane przez nas słowo lub skorzystać z podpowiedzi – liter, na które się ono zaczyna. Akcent to ważna rzecz w rosyjskim, zwłaszcza że lubi się przemieszczać. Oprócz wyrazu podstawowego zamieszczono więc schemat jego odmiany;
 2. Wikisłownik – Викисловарь. Niezastąpiony, kiedy chce się mieć wszystko pod ręką: i wymowę wraz z klasyfikacją morfologiczno-syntaktyczną (w tym odmianę z zaznaczonymi akcentami), i znaczenia oraz przykłady użycia w zależności od znaczenia;
 3. bab.la oraz Glosbe. Tutaj raczej bez zaskoczenia i do korzystania doraźnego; Glosbe ma tę przewagę, że podaje więcej synonimów i przykładów użycia; trzeba być jednak czujnym, bo dużo zależy od kontekstu oraz pojawiają się błędy (nie zawsze zaznaczone są prawidłowe polskie wyrazy i ich rosyjskie odpowiedniki);
 4. Zasady transkrypcji i transliteracji w języku polskim. Transkrypcja jest częściej używana w życiu codziennym, natomiast z transliteracją spotkamy się w opracowaniach naukowych (transliteruje się na przykład tytuły publikacji oraz imiona i nazwiska ich autorów);
 5. Программа расстановки ударений. Program, który pomaga nam w prawidłowym rozstawieniu akcentów.

Inne pomoce możecie znaleźć w moim wcześniejszym artykule o całkowitym zanurzeniu w rosyjskim (chociaż z góry uprzedzam – nie ma tam podziału na poziomy) 😉 Dla osób, które chcą się wspiąć na wyższy poziom znajomości języka i poszukują źródeł do nauki, napisałam artykuł z materiałami na poziomie B1–B2. Wszystkich chętnych zapraszam też do facebookowej grupy: W 2021 roku (na pewno) nauczę się rosyjskiego!, którą prowadzę w ramach wyzwania Język w Rok.

Joanna

*Serdecznie dziękuję za źródła, o których istnieniu się dowiedziałam: naszym niezastąpionym Siłaczom oraz dr Aleksandrze Klimkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, która na szkoleniu dla nauczycieli- i wykładowców-rusycystów zaprezentowała narzędzia informatyczne wspomagające naukę języka rosyjskiego.


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka.

Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym flagowym eBookiem dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielną nauką językóweBookiem Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków, o którym chciałbym Ci opowiedzieć. Jeśli czujesz, że w Twojej nauce języków czegoś brakuje, przeczytaj proszę poniższy fragment. 

Jestem psychologiem oraz poliglotą (10+ języków). Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

W Językowym Sklepie możesz zdobyć naszego bestsellerowego eBooka Językowa Siłka. Zaufało mi już ponad 5000 osób (dla mnie absolutnie szalona liczba!), a ja wierzę w wartość mojego produktu, dlatego objąłem go 30-dniową gwarancją satysfakcji – pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy. Ty nic nie ryzykujesz, ja całe ryzyko biorę na siebie. Jeśli czujesz, że aktualnie jest w Twoim życiu dobry czas by zrobić w swojej nauce językową rewolucję, wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

"Patryk, ale co to w ogóle jest ten eBook Językowa Siłka?"

Jest to praktyczny poradnik, który wprowadzi Cię w świat samodzielnej nauki języków. Opisałem w nim wszystko, co potrzebujesz wiedzieć by nauczyć się samodzielnie dowolnego języka od zera do poziomu swobodnej komunikacji. W eBooku prowadzę Cię kroczek po kroczku poprzez meandry tajników samodzielnej i skutecznej nauki języków. Z wykształcenia jestem psychologiem, zaś z doświadczenia trenerem językowym (uczyłem języków przedsiębiorców i sportowców, których prawdopodobnie znasz z pierwszych stron gazet) oraz poliglotą, który posługuje się 10 językami. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja odkrywam świat po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski), a obecnie uczę się języka tureckiego.

Cena eBooka to 79,90 zł, choć wiedza w nim zawarta może przynieść Ci korzyści liczone w tysiącach złotych. 79,90 zł przy nauce przez rok oznacza to koszt niecałych... 22 groszy dziennie. Gdyby odkładać 22 grosze codziennie, dopiero po kilku miesiącach można by było sprawić sobie wypasioną kawę. Chyba warto zaryzykować! Tym bardziej, że... tak naprawdę nie ryzykujesz wcale, gdyż masz 100% gwarancji satysfakcji. ☕️

Kliknij teraz poniższy link i poznaj wszystkie szczegóły, spis treści, przykładowe strony oraz opinie osób, które z moją pomocą odkryły radość z nauki języków. ☺️❤️

KLIK: https://bit.ly/eBook-naucz-sie-najlepszych-metod-jezykowych

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 


 

Joanna Łaszcz

Zakochana w słowach lingwoholiczka, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez blisko trzy lata uczyła rosyjskiego w liceum, przez dwa była też wychowawczynią. Ma sto pomysłów na minutę i nie zawaha się ich użyć. Tak dla hecy obserwuje i analizuje świat. Uwielbia zastanawiać się nad życiem jednostki w społeczeństwie, a wszelkie zachowania społeczne od razu łączy z uwarunkowaniami kulturowymi. Językowa Siłka to jej ulubiona siłownia.

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ Jak nauczyłem się języka w rok? | Bezpłatne szkolenie online | Kliknij i zapisz się teraz! ⭐️