Szwedzkie podcasty, których warto słuchać

Dlaczego warto słuchać po szwedzku? Bo trening czyni mistrza. Słuchanie pomoże nie tylko oswoić się z językiem, ale też przełoży się na lepszą wymowę, a wiadomo, że ta sprawia adeptom języka szwedzkiego sporo kłopotów. Oto szwedzkie podcasty, które warto znać.

W ramach wstępu – jeżeli jesteś na początku swojej szwedzkiej drogi, nie rezygnuj z czytania tego tekstu, bo jest on też dla Ciebie. Jeśli język szwedzki w twoim uchu brzmi jeszcze jak zaklęcia czarnej magii i nie wychwytujesz nawet pół słówka, zacznij słuchać biernie. Swoją naukę szwedzkiego zaczęłam od zapętlenia Sveriges Radio P1, które towarzyszyło mi przez cały czas: podczas gotowania, sprzątania, w drodze do pracy czy w trakcie spaceru. Na początku było to męczące do tego stopnia, że zapominałam o lecących w tle rozmowach.  Jednak po jakimś czasie zaczęłam wychwytywać kontekst i to był przełom w nauce. Nikt mi wtedy nie pokazał podcastów, a to o wiele ciekawsza przygoda!

Szwedzkie podcasty – dlaczego warto ich słuchać?

Rozmowy w szwedzkim radio często są… nudne i wiecznie na ten sam temat. Ale nie zniechęcam Cię do porzucenia radia, bo to super sprawa w audycjach biorą udział ludzie z całego kraju, więc od razu masz szansę poznać różne akcenty, co jest największym walorem kanałów mówionych”. Jednak ogromną zaletą i przewagą podcastów jest to, że możesz wybrać dokładnie ten temat, który Cię interesuje. Możesz słuchać o sporcie, filmach, teatrze, historii, kryminałach czy też o świecie postapokaliptycznym. Wiele słówek będziesz już znać, bo do potocznego języka szwedzkiego często wkradają się angielskie słówka, a te szwedzkie są całkiem podobne. Dzięki temu szybciej złapiesz kontekst, a tym samym otworzysz swój umysł na rozumienie ze słuchu.

Szwedzkie podcasty historyczne

P3 Historia

Tu możemy posłuchać o wielu ciekawych postaciach historycznych. Do najpopularniejszych odcinków należą m.in. historia Gustawa III, Czyngis-Hana, Al Capone czy polowania na czarownice. Dużo historii Szwecji, ale też i świata.

Historiepodden

Ten podcast prowadzony jest przez dwójkę nauczycieli ze szwedzkiego liceum. Nieco lżejszy format, polecam szczególnie ze względu na piękny akcent i głos Daniela Hermanssona.

En mörk historia

En mörk historia, czyli ciemna i czarna historia, znana pod gatunkiem true crime.  Autorzy podcastu zabiorą Cię w nieco przerażającą podróż po wielu skandalicznych, trudnych do zrozumienia, strasznych i szokujących sprawach; wszystko zahaczać będzie o aspekty prawne, w tym procesy, a nawet więzienie.

Szwedzkie podcasty rozrywkowe

P3 Musikdokumentär

Gratka dla fanów muzyki rozrywkowej, również szwedzkiej sceny muzycznej. Zbiór historii o narodzinach gwiazd. Tu posłuchasz o Madonnie, Britney Spears, Oasis, Eminemie i Spice Girls, ale też o Petterze, Little Jinder czy Molly Sandén.

Mellan Himmel och Jord

Trio komików (Jonas Fagerström, Lucas Simonsson i Carl Dèman) potrafi rozbawić do łez. A tematy podcastów to: Ryssen kommer (’Ruscy idą’),  Så ont när jag pissar (’Tak bardzo boli, kiedy sikam’), Konstiga saker vi gör på natten (’Dziwne rzeczy, które robimy nocą’) czy Lucas kommer alltid på fem minuter (’Lucas dochodzi zawsze po pięciu minutach’).

Framgångspodden

Podcast składający się z wywiadów z tymi, którzy odnieśli sukces (en framgång). Wśród gości m.in. Måns Zelmerlöw, Alexander Rozental, Anders Borg i wieeelu innych.

Konspirationsteorier

Lubisz teorie spiskowe? Ten podcast jest dla Ciebie! A wśród podcastów znajdziecie: Var Dag Hammarskjölds död en konspiration? (’Śmierć Daga Hammarskjölda mogła być spiskiem?’), Är HIV skapat av människan? (’Czy HIV został stworzony przez człowieka?’), Är Walt Disney nedfrusen? (’Czy Walt Disney jest zamrożony?’), Prinsessan Dianas död (’Śmierć księżnej Diany’).

Straszne szwedzkie podcasty

P3 Dystopia

Podcast o tym, co się stanie, gdy stanie się najgorsze. Jak będzie wyglądać świat, gdy wybuchnie najstraszniejsza światowa wojna, lub kiedy znacznie podniesie się poziom mórz i oceanów? Co będzie, gdy skończy się na świecie jedzenie?

Creepypodden P3

Creepypodden na kanale P3 to zbiór wszystkich najgorszych koszmarów i strasznych historii. Historie o duchach, o zaginionych, morderstwach czy nadprzyrodzonych zjawiskach.

Seriemördarpodden

Interesują Cię zbrodnie? A może seryjni mordercy? W Seriemördarpodden posłuchasz o Joe Methenym, Billym Gohlu czy Larrym Eyleru. Tu przed każdym programem usłyszymy, że wrażliwi odbiorcy nie powinni kontynuować słuchania.

Svenska Mordhistorier

Svenska mordhistorier, czyli historie szwedzkich morderstw. Wszystkie najstraszniejsze zbrodnie, jakie wydarzyły się w Szwecji, na pewno zostaną opowiedziane przez twórców tego podcasta. Ogromny plus za narrację i muzykę.

Zachęcam też do przyłączenia się do grupy Język szwedzki, by codziennie dostawać dużą dawkę ćwiczeń 🙂

Aldona

Aldona Hartwińska

Jestem autorką bloga i kanału na YouTube "Pofikasz" oraz trzech przewodników turystycznych - po Szwecji i Sztokholmie. Jestem współzałożycielką nieszablonowej szkoły języka szwedzkiego Dalarna (www.dalarna.pl). Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️