ukraińskie zespoły rockowe

Dziesięć ukraińskich zespołów rockowych wartych poznania

Ukraińska scena muzyczna jest bogata w różnorakie grupy rockowe, które grają mocne brzmienia. Poniżej prezentuję subiektywny przegląd dziesięciu najciekawszych zespołów, które na pewno przyciągną waszą uwagę!

1. Фліт (Flit)

Zespół pochodzi z Iwano-Frankiwska, gdzie powstał w 2001 roku. Swoją muzykę określają jako „inteligentny punk-rock”. Z biegiem lat oraz zmianami personalnymi styl się nieco zmienił, do prześledzenia czego gorąco zachęcam. A oto najpopularniejszy chyba ich utwór o jeżyku, który zginął, przechodząc przez jezdnię.

https://youtu.be/VOWmoANve8s

2. Rock-H / Рокаш (Rock-H lub Rokasz)

Zakarpacki zespół założony w 2008 w Mukaczewie, który, co ciekawe, wykonuje swoje piosenki w lokalnym dialekcie, dość różnym od normy literackiej. Muzykę przez siebie wykonywaną określają jako „podkarpacki rock”. Oto i próbka ich twórczości.

3. Антитіла (Antytiła)

Przeciwciała (bo to oznacza po polsku nazwa zespołu) powstały w 2008 roku w Kijowie. Wykonują pop-rockową muzykę głównie po ukraińsku, ale mają też kilka hitów po rosyjsku i angielsku. Co ciekawe, ostatnimi czasy nagrali również część swoich utworów po polsku.

4. Вперше чую (Wpersze Czuju)

Pierwsze słyszę? Tak, to właśnie oni! Grają mieszankę rocka, reggae, funku i folku, ogólnie pomieszanie z poplątaniem!

5. Тол (Toł)

Nazwa zespołu pochodzi od trinitrotoleunu bardziej znanego jako trotyl (skrótowo też zapisywanego TNT). Zespół gra cięższą muzykę, określaną przez sam zespół jako „sad agressive”. Śpiewają zarówno po ukraińsku, jak i po rosyjsku.

6. Холодне Сонце (Chołodne sonce)

Gotycki styl muzyki idealne pasuje do nazwy tego zespołu (Zimne Słońce), który jest chyba najpopularniejszym zespołem tego typu. Swoją muzykę wykonują przede wszystkim po ukraińsku. W ciągu siedemnastu lat swojej działalności wydali trzy albumy studyjne, siedem singli oraz nakręcili sześć klipów.

7. Обійми Дощу (Obijmy Doszczu)

Powstały w 2006 zespół gra progresywny rock, bardzo smutny i depresyjny, jak sama nazwa (Objęcia Deszczu). Nie jest to może propozycja na lato, ale w klimaty jesienne wpisuje się doskonale 🙂

8. Воплі Відоплясова (Wopli Widoplasowa)

Najstarszy ukraiński zespół rockowy śpiewający po ukraińsku, powstał bowiem już w 1986 roku. Również jako pierwsi wystąpili jako ukraiński zespół po ukraińsku poza granicami kraju. Grają w stylu etno rock, mając na koncie sześć oficjalnych albumów oraz dziesiątki przedsięwzięć.

9. The Hardkiss

Stosunkowo młody zespół, bo założony w 2011 roku. Z początku nagrywali swoje utwory po angielsku, żeby „przebić się na Zachód”, ale ostatnimi czasy tworzą, z dużym powodzeniem, również po ukraińsku. Poniżej jeden ze świeżych ukraińskojęzycznych hitów, który zrobił furorę!

10. Luiku

Zespół zaczął działalność w 2013 roku, łącząc w swojej twórczości rock z folkiem Przykarpacia. Stąd w piosenkach znajdziemy elementy ukraińskie, cygańskie, polskie, węgierskie, rumuńskie czy nawet tureckie. Niektórzy zwracają uwagę, że swoją twórczością przypomina Gorana Bregovičia, a może po prostu zespoł odkrywa mało znaną stylistykę karpackiego regionu? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️