Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Język węgierski: czerwony czy… czerwony?

Michał Walczak
5 minut czytania

Czy węgierskie wino jest faktycznie czerwone? Czy idąc do sklepu na Węgrzech poprosimy o vörösbor czy o pirosbor? Między innymi o tym w dalszej części artykułu. Zapraszam na rozprawę o węgierskiej czerwieni!

- Autopromocja -
Ad image

Czerwień jest barwą bardzo często spotykaną na Węgrzech i jest cechą charakterystyczną wielu elementów węgierskiej kultury: pirospaprika, a magyar zászló (piros, fehér és zöld), vörösbor – czerwona papryka, węgierska flaga czy czerwone wino.

Nazewnictwo jednego z bazowych kolorów usystematyzowano w oparciu o wiele badań. Mogłoby się wydawać, że skoro coś jest czerwone, to jest czerwone i kropka, ale nie bez powodu język węgierski zajmuje czołowe miejsce wśród najtrudniejszych języków świata. Będąc nie do końca świadomym, każdy uczeń w pierwszej chwili będzie skakał z radości, że Madziarzy oddają do jego dyspozycji aż dwa przymiotniki przypisane do barwy czerwonej, nie wiedząc, że doprowadzi to jedynie do wygospodarowania kolejnych godzin na przyswojenie wyjątków.

Dwaj bohaterowie tego artykułu, a mianowicie przymiotniki: vörös  i piros, są obiektem zainteresowania naukowców, którzy na przestrzeni lat wypracowali kilka koncepcji, ale także są spory wśród samych Węgrów dotyczące słuszności użycia jednego z nich, bowiem jedni wykorzystują z rzeczownikami piros, a inni vörös. W niektórych sytuacjach jest to błąd, a w niektórych jak najbardziej poprawne postępowanie.

Czerwony czy… czerwony?

Zacznę od koncepcji nr 1, według której słowa „piros” używa się do określenia czerwonego o odcieniu niebieskawym, natomiast vörös do czerwieni żółto-brązowej. Problem w tym, że w życiu codziennym nie ma czasu na zastanawianie się czy to jabłko znajduje się na palecie barw bliżej odcieni niebieskawych, czy też tych z drugiej strony barykady.

Z kolei autorzy koncepcji nr 2, zwracają uwagę na emocjonalne zabarwienie tych dwóch przymiotników. Piros używamy, gdy czerwień ma znaczenie pozytywne względem jakiegoś rzeczownika czy ogólnie sytuacji, którą opisujemy. Natomiast „vörös” ma wydźwięk antagonistyczny, a raczej mroczny i służy nam do określenia barwy rzeczowników z konotacją negatywną np. vörös zászló – czerwona flaga, ale chodzi tutaj o flagę Komunistycznej Partii Węgier (Magyar Kommunista Párt).

Koncepcja nr 3 zakłada, że słówko „piros” jest po prostu jaśniejszym odcieniem czerwieni, natomiast „vörös” odpowiada barwie krwi (darker hue of piros – bloody red). Wydaje sie to być najsensowniejszą opcją, ponieważ vörös wywodzi się od slowa „vér” – krew -> „véres” – krwawy/krwisty -> „vörös” – czerwony, krwisto czerwony.

kolor czerwony węgierski

Jednak dla uproszczenia można przyjąć, że „piros” stosuje się w szerszym znaczeniu (powszechniej) jako przymiotnik neutralny, natomiast „vörös” jest słowem starszym i można powiedzieć, że ma status bardziej elitarny, symboliczny. „Piros” służy przede wszystkim do opisu zewnętrznego rzeczownika, dojrzałości (np. owoców i warzyw) czy części ciała. „Vörös” pojawia się przede wszystkim przy nazwach własnych, opisuje cechy charakterystyczne pojawiające się przy odczuwaniu gniewu i wysiłku fizycznego czy seksualności.

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić sytuację w miarę klarownie i  na zakończenie pozwolę sobie przedstawić kilka przykładów, które może umożliwią Wam ustalenie pewnego schematu działania w konfrontacji z nieszczęsną czerwienią:


🔴 Krótki przerywnik na… językową polecajkę.💡🌏

Jeśli chcesz zanurzyć się w węgierskiej kulturze, poznać więcej węgierskich ciekawostek, koniecznie obejrzyj poniższy odcinek Podcastu Językowa Siłka, w którym Patryk — założyciel Językowej Siłki rozmawia z Olgą, ekspertką od wszystkiego, co jest związane z Węgrami. 🇭🇺
Dowiesz się z niego jakich błędów nie popełniać na początku nauki, poznasz najlepsze węgierskie seriale oraz odpowiedź na pytanie — czy język węgierski naprawdę jest tak trudny, jak mówią? 🎬⤵️


Piros + rzeczownik:

piros lámpa – czerwona lampa

piros pont – czerwony punkt/kropka

piros szín – czerwony kolor

piros szoknya – czerwona suknia

piros száj – czerwone usta

piros labda – czerwona piłka

piros nyelv – czerwony język

piros lap – czerwona kartka

Vörös + rzeczownik:

vöröskereszt – czerwony krzyż

vörösbor – czerwone wino

vörös csillag – czerwona gwiazda

vörös zászló –czerwona flaga

vörös fény – czerwone światło

vörös áfonya – borówka czerwona

vörös arc – czerwona twarz

vörös szem – czerwone oko

vörös rúzs – czerwona szminka

vörös réz – miedź

Skoro interesują Cię materiały o języku węgierskim, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również okażą się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Węgierski Starter Pack dla początkujących 
  2. Przewodnik po węgierskiej koniugacji (i nie tylko)
  3. Jak mieć codzienny kontakt z językiem węgierskim – metoda całkowitego zanurzenia

Źródła:
  1. Benczes, E. Tóth-Czifra – ,,The Hungarian colour terms piros and vörös
  2. Zsuzsa Pontifex „Węgierski dla początkujących”
  3. Mroczko „Język węgierski dla początkujących”
  4. SZÍNKOMMUNIKÁCIÓ:  http://www.szinkommunikacio.hu/24_04.htm
Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.