jak przygotować się do egzaminu

Egzamin Goethe z niemieckiego: jak się mądrze przygotować? Najlepsze materiały i strategie

Myślisz o przystąpieniu do egzaminu z języka niemieckiego? Chcesz podjąć nowe wyzwanie językowe i sprawdzić na jakim poziomie potrafisz się komunikować? A może potrzebujesz dokumentów potwierdzających znajomość języka obcego w celach zawodowych? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań twoja odpowiedź brzmiała „tak”, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Przygotowałem dla Ciebie poradnik o tym, jak przygotować się do egzaminu z języka niemieckiego efektywnie.

Czym jest egzamin Goethe?

Jest to międzynarodowy certyfikat potwierdzający poziom znajomości języka niemieckiego. Goethe Institut aktywnie działa na rzecz promowania języka niemieckiego i kultury Niemiec na całym świecie. W Polsce działają dwie główne siedziby w Warszawie i Krakowie. Poza tym instytut współpracuje z zewnętrznymi ośrodkami, takimi jak fundacje, szkoły, uniwersytety współorganizując biblioteki, medioteki lub centra edukacyjne.

Zdanie egzaminu od Goethe Institut jest jednym z najważniejszych osiągnięć dla uczących się języka niemieckiego. Jest to najpopularniejszy certyfikat w obszarze krajów niemieckojęzycznych, który uprawnia do podjęcia nauki w szkole lub uniwersytecie a także podjęcia pracy. Certyfikaty Goethe są uznawane na całym świecie i są respektowane przez wiele instytucji edukacyjnych oraz pracodawców. Z tego powodu są wiarygodnym punktem odniesienia dla pracodawców także w Polsce.

Za popularnością certyfikatu Goethe Institut w Polsce odpowiadają liczne centra egzaminacyjne. Odpowiadają one nie tylko za zorganizowanie procesu egzaminacyjnego, ale także prowadzenie kursów przygotowawczych i prowadzenie działalności edukacyjnej w regionie. Poza siedzibami instytutu w Warszawie i Krakowie na terenie całego kraju działa aż 14 wiarygodnych centrów egzaminacyjnych.

W jaki sposób można podejść do egzaminu?

Certyfikat Goethe Institut ocenia umiejętności językowe w różnych obszarach, takich jak słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Egzaminy Goethe są dostępne na różnych poziomach zaawansowania, od początkujących po zaawansowanych i pozwalają uczestnikom uzyskać certyfikaty potwierdzające ich umiejętności językowe. Warto zauważyć, że instytut oprócz standardowych testów dla dorosłych przygotował także wersje egzaminu dedykowaną młodzieży. Treści takiego egzaminu są dostosowane dla uczniów od 10 roku życia, tak żeby wzbudzały zainteresowanie i mogły wiarygodnie ocenić poziom językowy zdającego. Oto pełna oferta egzaminacyjna Goethe Institut Polska:

 • Goethe-Zertifikat A1 (wersja dla młodzieży Fit in Deutsch 1 lub dorosłych Start in Deutsch 1)
 • Goethe-Zertifikat A2 (wersja dla młodzieży Fit in Deutsch lub dorosłych)
 • Goethe-Zertifikat B1 (wersja dla młodzieży lub dorosłych)
 • Goethe-Zertifikat B2 (wersja dla młodzieży lub dorosłych)
 • Goethe-Zertifikat C1
 • Goethe-Zertifikat C2
 • Test DAF przygotowujący do podjęcia studiów w Niemczech
 • Goethe-Test Pro przygotowujący do podjęcia pracy z językiem Niemieckim

Koszt egzaminu Goethe waha się w granicach kilkuset złotych w zależności od poziomu zaawansowania. Jest to przede wszystkim inwestycja w samorozwój i kolejne wyzwanie językowe. Warto także zapoznać się z kalendarzem poszczególnych egzaminów w lokalnych centrach edukacyjnych. Potwierdzone informacje są dostępne na oficjalnej stronie.

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu Goethe?

Z wykorzystaniem odpowiednich materiałów czas przygotowań do egzaminu przebiegnie szybko i sprawnie. Oto kilka skutecznych sposobów na przygotowanie się do Goethe Zertifikat:

Kursy językowe

Mimo, że wszystkie egzaminy językowe są do siebie podobne, warto mieć na uwadze cechy typowe dla testów z danej jednostki egzaminacyjnej. Mogą to być powtarzające się struktury gramatyczne, słownictwo lub typy zadań. Jeżeli nie masz głowy do samodzielnej analizy struktury egzaminu lub nie chcesz kupować dodatkowych materiałów egzaminacyjnych możesz wybrać się na kurs językowy przygotowujący do określonego egzaminu. Jeżeli chodzi o Goethe Zertifikat takie kursy oferowane są przez główne siedziby instytutu, regionalne centra egzaminacyjne oraz szkoły prywatne.

Uczęszczając na taki kurs masz pewność, że zostaniesz przygotowany przez lektorów, którzy doskonale znają specyfikę egzaminu a być może sami uczestniczą w procesie egzaminowania lub korekty testów. Twój proces nauczania zostanie odgórnie uporządkowany a materiały odpowiednio dobrane. Poza tym są to zazwyczaj grupowe, dzięki czemu uzyskasz dostęp do społeczności o tym samym celu i podobnych motywacjach. Należy się jednak przygotować na dość duże koszty uczestnictwa w takim kursie, oprócz ceny samego egzaminu.

Zajęcia z nauczycielem

Jeżeli cenisz sobie nie tylko profesjonalizm, lecz także indywidualne podejście w trakcie procesu nauki warto rozważyć prywatne zajęcia z nauczycielem. Pamiętaj, żeby dobrać lektora specjalizującego się w przygotowaniach do określonego egzaminu. Nauka do certyfikatu Goethe nie powinna być zwykłą lekcją z języka niemieckiego, a raczej usystematyzowanym procesem ukierunkowanym na zdanie egzaminu.

Na zajęciach z prywatnym nauczycielem z pewnością uzyskasz więcej uwagi niż na kursie grupowym. Dzięki temu bardziej skupisz się na aktywnych obszarach języka, takich jak mówienie i pisanie, na co nie zawsze jest przestrzeń na zajęciach grupowych. Poza tym będziesz w stanie ustawić zajęcia z nauczycielem w odpowiednim dla ciebie terminie, nie zważając na preferencje grupy.


🟢 Jak efektywnie współpracować z lektorem? Przeczytaj poniższy tekst Pauliny, w którym rozwiewa wszystkie Twoje wątpliwości na temat pracy z lektorem i dzieli się najważniejszymi wskazówki z perspektywy zarówno lektorki, jak i kursantki: 👩‍💻⤵️

Samodzielna nauka

Jeżeli jesteś osobą odpowiednio zmotywowaną i zorganizowaną do egzaminu Goethe możesz przygotować się samodzielnie. Będzie to zdecydowanie tańszy, ale równie skuteczny sposób nauki. Warto wykorzystać oficjalne materiały egzaminacyjnych dostępnych na stronie Goethe Institut. Te materiały zawierają próbne testy, które pomogą Ci zrozumieć strukturę egzaminu i rodzaj pytań, które się na nim pojawiają. Wykonuj wiele testów próbnych, aby ocenić swój postęp i przyzwyczaić się do formatu egzaminu. Część z materiałów jest dostępna bezpłatnie na oficjalnej stronie Goethe Intitut Polska.

Jeżeli chodzi o płatne materiały egzaminacyjne można polecić serię Mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat od wydawnictwa Klett. Dzięki tym materiałom doskonale zaznajomisz się z każdym egzaminowanym obszarem języka i poznasz specyfikę testu. Pamiętaj, żeby przyswoić sobie nie tylko powtarzające się struktury gramatyczne czy typy zadań, ale także słownictwo występujące w przykładowych testach. Pojedynczy arkusz egzaminacyjny możesz także wykonywać wielokrotnie w różnych odstępach czasowych, tak żeby oswoić się ze specyfiką egzaminu.

Grupy do nauki

Szczególnie w wypadku samodzielnej nauki możesz poczuć brak wsparcia i przyjaznej platformy. Aby przedwcześnie nie utracić motywacji dołącz do grupy językowej lub forum, gdzie można dzielić się wiedzą, pytać o porady i ćwiczyć razem z innymi uczącymi się. Jest to także sposób, by za darmo doskonalić swoje umiejętności. Z innymi zdającymi można umówić się na wspólne rozwiązywanie arkuszy lub poćwiczenie ustnej części egzaminu. Regularnie ćwicz mówienie i pisanie z innymi osobami jest istotne, aby z najwyższym wynikiem zdań egzamin językowy.

Przygotowanie do egzaminu językowego to zadanie wymagające przemyślanego podejścia i systematycznej pracy. Kluczowym elementem skutecznego planu jest regularna nauka. Aby osiągnąć sukces, warto również dobrze zrozumieć strukturę egzaminu. Warto zapoznać się przykładowymi testami oraz arkuszami z poprzednich lat, co pozwoli oswoić się z rodzajem zadań, jakie mogą się pojawić na egzaminie.

jak przygotować się do egzaminu

Jak przebiega egzamin?

Egzaminy Goethe-Zertifikat są przeprowadzane przez Goethe-Institut na całym świecie i świadczą o osiągnięciu określonego poziomu w sześciostopniowej skali oceny kompetencji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Struktura egzaminu może się różnić w zależności od poziomu i typu egzaminu. Na przykład egzamin Goethe-Zertifikat na poziomie A1 może mieć inną strukturę niż egzamin Goethe-Zertifikat na poziomie B2. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z informacjami dostarczonymi przez Goethe-Institut dotyczącymi konkretnego egzaminu, na który się przygotowujesz. Oto kilka kluczowych informacji na temat tych egzaminów.

Egzamin Goethe-Zertifikat jest wymagającym testem sprawdzającym umiejętności językowe w języku niemieckim. Podzielony jest na dwie główne części: pisemną (Schriftlicher Ausdruck) i ustną (Sprechfertigkeit).

W części pisemnej egzaminu, zdający muszą wykazać się różnymi umiejętnościami. Pierwszym elementem jest „Hören” (słuchanie), na podstawie nagrania należy uzupełnić kilka zadań. Następny moduł to „Lesen” (czytanie), w którym zadania uzupełnia się na podstawie dłuższych tekstów. Ostatecznie, w części „Schreiben” (pisanie) należy stworzyć krótki esej, list lub inną wypowiedź pisemną  w określonym temacie.

W części ustnej egzaminu (Sprechfertigkeit), uczestnicy zostają poddani ocenie pod względem umiejętności mówienia i zrozumienia mówionego języka niemieckiego. To ważna część egzaminu, która wymaga płynności w wypowiedziach oraz zdolności do zrozumienia dialogów i dłuższych wypowiedzi ustnych w języku niemieckim.

Proces egzaminacyjny i oceny Goethe-Zertifikat jest skrupulatny i przejrzysty. Egzaminy, zarówno pisemne, jak i ustne, są oceniane przez dwóch niezależnych egzaminatorów, co zapewnia obiektywność oceny. Wyniki są prezentowane w formie punktów, przyznawanych za poszczególne części egzaminu, a maksymalna możliwa liczba punktów wynosi 100. Aby zaliczyć egzamin, kandydat musi osiągnąć co najmniej 60 punktów. Ważne jest, aby zdobyć przynajmniej 45 punktów w części pisemnej oraz co najmniej 15 punktów w części ustnej. To wyważony sposób oceny, który uwzględnia zarówno umiejętności pisemne, jak i ustne.

Jeśli nie uda się zdać egzaminu, istnieje możliwość powtórnego przystąpienia do niego. Goethe-Institut ma wyznaczone procedury i opłaty za ponowne podejście, które warto sprawdzić przed kolejnym próbowaniem. To zachęca do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności językowych i daje kandydatom szansę na poprawę swoich wyników.

Egzamin Goethe-Zertifikat stanowi ważne narzędzie w ocenie poziomu znajomości języka niemieckiego i może być wymagany w wielu sytuacjach, takich jak podjęcie pracy w niemieckojęzycznej firmie czy ubieganie się o miejsce na niemieckiej uczelni. Wymaga on solidnej przygotowawczej pracy nad wszystkimi aspektami języka niemieckiego, zarówno pisanymi, jak i mówionymi.

Skoro interesują Cię materiały o tym, jak przygotować się do egzaminu z języka niemieckiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

 1. Jak zdać maturę z angielskiego (i każdego innego języka)?

 2. Nauka niemieckiego na poziomie B1-B2: Najlepsze materiały

 3. Zanurz się w niemieckim!


Bibliografia:

Krystian Miś

Jestem studentem Filologii Germańskiej a język niemiecki i angielski to moje ogromne zainteresowanie. Chętnie zgłębiam tajemnice języków i zbieram ciekawostki z nimi związane. Oprócz nauki języków obcych lubię czytać, pisać oraz podróżować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️