Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Język japoński na poziomie średniozaawansowanym (B1-B2) – materiały i wskazówki

Paulina Stańczyk
64 minut czytania

Podstawy japońskiego już za Wami – dobra robota! Skoro czytacie ten tekst, to zapewne postanowiliście pójść o krok dalej i opanować język japoński na poziomie średniozaawansowanym. Jak ugryźć naukę na tym poziomie? Czy istnieje dobry podręcznik dla poziomu B1-B2? Jeśli tego typu pytania chodzą Wam po głowach, to dobrze trafiliście – podpowiem Wam, gdzie szukać nowej wiedzy oraz z jakich materiałów i metod nauki możecie skorzystać. Zapraszam do czytania!

- Autopromocja -
Ad image

Nim jednak zaczniemy chciałabym zaznaczyć, że to bardzo ważne, by nie przytłoczyć się korzystaniem ze zbyt wielu materiałów. Znacznie efektywniejszym systemem pracy będzie na przykład oparcie nauki o jeden podręcznik i regularne zaglądanie do kilku ulubionych miejsc w Sieci. Wówczas łatwiej zebrać nowe słownictwo czy struktury gramatyczne i opanować je do perfekcji. Ceńcie swój czas i swoją energię!

W tekście znajdziecie odnośniki do materiałów dostępnych online oraz w wersji papierowej. Te drugie niestety nie zawsze są dostępne w Polsce, ale postanowiłam zostawić tutaj te tytuły i linki np. do japońskich sklepów, ponieważ być może zechcecie kupić wybrane książki w księgarniach zagranicznych.

Podręczniki

Do nauki gramatyki, słownictwa, słuchania oraz czytania przyda się dobry podręcznik, ponieważ ustrukturyzuje on dla Was część procesu nauki języka japońskiego. Oto trzy pozycje, które warto rozważyć:

  1. Tobira – każdy rozdział książki zawiera czytankę (na tej stronie internetowej znajdziecie pliki audio), słowniczek japońsko-angielski ze słówkami z tekstu, bardzo dokładne objaśnienia gramatyczne po angielsku i japońsku, a także pytania do dyskusji. Do podręcznika można też dokupić zeszyty ćwiczeń: jeden do gramatyki, a drugi do znaków.
  2. Marugoto B1 (część 1), Marugoto B1 (część 2) – to podręczniki skupiające się na umiejętnościach komunikacyjnych, dzięki czemu poznacie słownictwo i zwroty używane w życiu codziennym. W środku znajdziecie dialogi i czytanki wraz z nagraniami dostępnymi na stronie internetowej.  Minusami podręcznika są skąpe objaśnienia gramatyczne i brak ćwiczeń.
  3. Quartet 1, Quartet 2 – podręczniki najnowsze i, moim zdaniem, najlepiej skonstruowane ze wszystkich trzech w tym zestawieniu. Znajdziecie w nich czytanki oraz dialogi z nagraniami i słowniczkami, pytania do dyskusji oraz objaśnienia gramatyczne po angielsku. Dostępne są również ćwiczenia do gramatyki i znaków. Tu część pierwsza, a tu część druga.  

🇯🇵 Język japoński na poziomie średniozaawansowanym:
Materiały do czytania i poszerzania słownictwa

Jednym z wyzwań w nauce języka japońskiego jest zapamiętywanie słownictwa, a co za tym idzie, znaków kanji. Możemy uczyć się ich na przykład z wspomnianych ćwiczeń do podręczników. Bardzo dobrą pozycją jest też 留学生のための漢字の教科書 中級700. Jest to książka stworzona z myślą o osobach, które studiują w Japonii i chcą sprawnie korzystać z języka w codziennych sytuacjach. Stąd podręcznik nie tylko gromadzi znaki na poziomie średniozaawansowanym, ale też proponuje ich użycie w najczęściej spotykanych słowach.

Język japoński na poziomie średniozaawansowanym - Czytanie napisów na szyldach i bilbordach to świetne ćwiczenie, zwłaszcza jeśli planujecie podróż do Japonii i chcecie oswoić się z często pojawiającymi się na ulicach znakami i słowami.
Co powiecie na spacer po Tokio w Google Street View? Czytanie napisów na szyldach, bilbordach czy menu restauracji to również świetne ćwiczenie, zwłaszcza jeśli planujecie podróż do Japonii i chcecie oswoić się z często pojawiającymi się na ulicach znakami i słowami.

Podręcznik i lista znaków czy słówek to jednak nie wszystko. Istotna jest przede wszystkim nasza osobista relacja z poznawanym słownictwem. Czytajcie zatem możliwie dużo tekstów, zwłaszcza takich, które Was naprawdę interesują. Wówczas dużo łatwiej przyswoicie ważne i ciekawe dla Was słowa. Zadajcie sobie pytania: Czym zajmuję się na co dzień? O czym często rozmawiam z innymi? Jakie są moje pasje i co lubię robić w czasie wolnym? To kilka tematów, o których na pewno będziecie opowiadać swoim japońskim rozmówcom, więc słownictwo z nimi związane będzie Wam najbardziej potrzebne.

Materiały do czytania online:

Materiały do czytania w wersji papierowej:

🇯🇵 Język japoński na poziomie średniozaawansowanym:
Materiały do słuchania i oglądania

Kanały na YouTube

Na YouTube znajdziecie ogrom kanałów skierowanych do osób uczących się japońskiego. Koniecznie zajrzyjcie na:

  1. あかね的日本語教室
  2. Miku Real Japanese
  3. Japanese Ammo with Misa
  4. Onomappu

Warto też odnaleźć treści odpowiadające Waszym zainteresowaniom i pasjom. Jeśli lubicie gotować, zajrzyjcie na Koh Kentetsu Kitchen lub do kuchni はるあん. Poranną jogę zróbcie w towarzystwie B-life, a jeżeli lubicie majsterkować, nowe inspiracje znajdziecie na kanale DIY-FUFU. Interesujecie się również innymi krajami i kulturami? Zobaczcie jak wygląda życie w Paryżu oczami TsuzuRisaKitchen in Paris, a później sprawdźcie u TATSU NZ, co słychać w Nowej Zelandii. Zimowe weekendy spędzacie oglądając konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich? To świetnie się składa, bo medalista olimpijski z 2022 roku, Ryoyu Kobayashi, opowiada o tym sporcie na swoim kanale. A jeśli lubicie śledzić newsy i chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się w Japonii, to na pewno zainteresuje Was kanał ANN NEWS.

Podcasty

  1. Let’s Talk in Japanese!
  2. Casual Japanese with Mizuki
  3. The Real Japanese Podcast!
  4. Miku Real Japanese Podcast

Seriale, anime, filmy

Na Netflixie pojawia się coraz więcej japońskich produkcji. Dla poziomu średniozaawansowanego świetnie sprawdzą się seriale, takie jak First Love 初恋, Good Morning Call czy 深夜食堂 i reality shows, np. Love is Blind. Opowiadają one o codziennych sytuacjach i relacjach międzyludzkich, więc nie będą przesadnie trudne do zrozumienia, ale jednocześnie na pewno okażą się ciekawym wyzwaniem językowym. Na Netflixie znajdziecie też sporo produkcji animowanych, w tym filmy Studia Ghibli, jak na przykład 千と千尋の神隠し, znane szerzej pod angielskim tytułem: Spirited Away.

Język japoński - poziom średniozaawansowany
Język japoński na poziomie średniozaawansowanym

Nauka wymowy i intonacji

Poprawna wymowa i intonacja – to między innymi one pozwalają nam brzmieć naturalnie i sprawiają, że to, co mówimy jest łatwe do zrozumienia dla naszych japońskich rozmówców. Ćwiczenie intonacji to ćwiczenie skutecznego przekazywania naszych emocji: złości, współczucia, ulgi czy radości. Pamiętajcie o tym, jeśli chcecie zbliżyć się w sposobie mówienia do rodzimych użytkowników języka. Do nauki wystarczy Wam podcast z transkrypcją albo dialogi z podręczników. Powtarzajcie zdania za lektorami i/lub czytajcie je razem z nimi.

Przy tej okazji nie mogę nie wspomnieć o fantastycznej książce すぐに使える 日本語会話超ミニフレーズ200  (to jedna z kilku książek w tej serii). Jest to zbiór często używanych zwrotów w języku mówionym z przykładami użycia w mini dialogach. Do książki załączone są dwie płyty CD z nagraniami, co czyni tę pozycję świetnym materiałem do ćwiczenia wymowy i intonacji. Książka nie jest w tym momencie dostępna w Polsce, ale możecie spróbować na nią zapolować w księgarniach zagranicznych (ja kupiłam swoją kopię kilka lat temu w Librairie Junku w Paryżu).

Język japoński na poziomie średniozaawansowanym – wyzwanie czas zacząć!

Nauka języka japońskiego zdecydowanie należy do zajęć pracochłonnych i wymagających systematyczności oraz cierpliwości. Stąd tak ważne jest wybranie materiałów i metod nauki, które będą dla Was z jednej strony skuteczne, a z drugiej – pozwolą Wam stworzyć system nauki, dzięki któremu ta będzie dobrą zabawą i przyjemnością. Poświęćcie zatem czas na wybór książek i innych treści, które rzeczywiście wzbudzą w Was chęć do działania. Niezmiennie trzymam kciuki za Was i Wasze cele w nauce japońskiego. Owocnej pracy! 頑張ってください!


🇯🇵 Skoro interesują Cię materiały o japońskim, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Język japoński dla początkujących (A1-A2)
  2. O kulturze twarzy, czyli jak zrozumieć Japończyka?
  3. Całkowite zanurzenie w języku japońskim – jak to zrobić w domu?

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
Studiowała język japoński na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Nagoya University of Foreign Studies. Zakochana po uszy również w amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Fanka japońskiego rocka i japońskich seriali.
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.